Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cukrowy przyspieszy inflację. Analitycy podali szacunki

33
Podziel się

Rząd chce walczyć z otyłością i szykuje "podatek cukrowy". To oznacza wyższe ceny na sklepowych półkach. Ekonomiści mBanku oszacowali, jak odbije się to na inflacji.

Rząd zdecydował o wprowadzeniu "opłaty cukrowej" od słodzonych napojów.
Rząd zdecydował o wprowadzeniu "opłaty cukrowej" od słodzonych napojów. (East News, SZYMON LASZEWSKI / Forum)
bDZhjCKt

Szacunki mBank Research zakładają, że opłata cukrowa przełoży się na wzrost inflacji o 0,1-0,2 punktu procentowego. Jak przypominają analitycy, nowy podatek ma zacząć obowiązywać już w kwietniu tego roku.

Choć te wartości nie wydają się ogromne, to warto pamiętać, że już teraz inflacja mocno się rozszalała. W grudniu 2019 roku wyniosła 3,4 proc. Co gorsza według szacunków ekonomistów, a nawet Narodowego Banku Polskiego na początku tego roku drożyzna jeszcze przyspieszy.

bDZhjCKv

Inflacja może nawet wyjść poza cel inflacyjny (2,5 proc. z możliwym odchyłem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół), co nie będzie trudne, bo do przekroczenia granic tego celu brakuje już tylko 0,1 punktu procentowego.

Przypomnijmy, przyjęty we wtorek przez rząd podatek cukrowy ma mieć dwie części. Stałą - 50 groszy za litr napoju słodzonego cukrem lub inną substancją słodzącą - oraz zmienne: 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) i 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Zobacz także: Obejrzyj też: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Nowej opłacie stanowczo sprzeciwia się branża. - Taki podatek nie ma nic wspólnego z celem prozdrowotnym. Tu chodzi tylko o ściągnięcie pieniędzy z konsumentów - mówił w rozmowie z money.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

bDZhjCKB

- Jeśli chce się uczyć konsumentów, to trzeba postawić przede wszystkim na edukację, a nie wprowadzanie podatków - przekonywał Gantner.

Przeciwko podatkowi protestują również rolnicy, szczególnie producenci cukru. Wystosowali nawet do ministra rolnictwa wspólne pismo, pod którymi podpisało się 8 organizacji rolniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZhjCKW
KOMENTARZE
(33)
ZK590
rok temu
W trosce o zdrowie Polaków mamy 23% VAT na gaz i prąd i nawet na węgiel.
diablo2
rok temu
tak czytam te posty i co widzę ?? Poparcie piszących dla zagranicznych sklepów . A kogo są te sklepy bo na pewno nie Polskie ?? Kto produkuje te napoje z wielką ilością cukru ?? Pomyślcie trochę , polskie cukrownie pozamykane to kto ten cukier produkuje ??
zyczliwy
rok temu
Dlaczego jarek jest gruby?
bDZhjCKX
Marcin
rok temu
Proponuję podnieść podatek od całej żywności, efekt walki z otyłością będzie jeszcze lepszy. Ciemny ludzie który głosowałeś na PiS, powinieneś żreć szczaw i dalej chwalić tą sekte.
Prsi
rok temu
Sprowadza z Czech gotowe napoje i Polski przemysł, rolnicy będą mieli kłopot. Prąd, paliwo wszystko powoduje dla PISU otyłość i trzeba podnieść podatki swoim obywatelom a czemu Kościoła nie opodatkujcie ? bo się boicie !!! I tak was wywiążą na taczkach bo ludzie już maja dość a Prezydent Duda trafi za kratki za łamanie konstytucji
...
Następna strona