Notowania

Podatek cukrowy przyspieszy inflację. Analitycy podali szacunki

Rząd chce walczyć z otyłością i szykuje "podatek cukrowy". To oznacza wyższe ceny na sklepowych półkach. Ekonomiści mBanku oszacowali, jak odbije się to na inflacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd zdecydował o wprowadzeniu "opłaty cukrowej" od słodzonych napojów. (Fot: SZYMON LASZEWSKI / Forum)

Szacunki mBank Research zakładają, że opłata cukrowa przełoży się na wzrost inflacji o 0,1-0,2 punktu procentowego. Jak przypominają analitycy, nowy podatek ma zacząć obowiązywać już w kwietniu tego roku.

Choć te wartości nie wydają się ogromne, to warto pamiętać, że już teraz inflacja mocno się rozszalała. W grudniu 2019 roku wyniosła 3,4 proc. Co gorsza według szacunków ekonomistów, a nawet Narodowego Banku Polskiego na początku tego roku drożyzna jeszcze przyspieszy.

Inflacja może nawet wyjść poza cel inflacyjny (2,5 proc. z możliwym odchyłem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół), co nie będzie trudne, bo do przekroczenia granic tego celu brakuje już tylko 0,1 punktu procentowego.

Przypomnijmy, przyjęty we wtorek przez rząd podatek cukrowy ma mieć dwie części. Stałą - 50 groszy za litr napoju słodzonego cukrem lub inną substancją słodzącą - oraz zmienne: 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) i 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Obejrzyj też: Podatek cukrowy. "Zamiast polskich, będziemy pić czeskie, słowackie i niemieckie napoje"

Nowej opłacie stanowczo sprzeciwia się branża. - Taki podatek nie ma nic wspólnego z celem prozdrowotnym. Tu chodzi tylko o ściągnięcie pieniędzy z konsumentów - mówił w rozmowie z money.pl Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

- Jeśli chce się uczyć konsumentów, to trzeba postawić przede wszystkim na edukację, a nie wprowadzanie podatków - przekonywał Gantner.

Przeciwko podatkowi protestują również rolnicy, szczególnie producenci cukru. Wystosowali nawet do ministra rolnictwa wspólne pismo, pod którymi podpisało się 8 organizacji rolniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, podatek cukrowy, handel, napoje słodzone, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

PODATNIKI BARDZO!! DALEJ GŁOSUJCIE NA TEN WASZ DURNY pIS!!! JAK DLA MNIE NIECH CENY WYSTRZELĄ, EMERYTOM POZOSTANIE MODŁY SKŁADAĆ DO RYDZYKA ŻEBY PRZEZYĆ OD 1 … Czytaj całość

06-02-2020

stary Polakwrzask jakie robią media w związku z podatkiem cukrowym wynika z obaw o przemysł cukrowniczy Niemiec i Francji. W swoim czasie wykupując i likwidując … Czytaj całość

06-02-2020

PitreBrawo Pis - cukier to morderca szkoda tylko że jest tak mało informacji na ten temat

Rozwiń komentarze (33)