Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podróbki w Unii mają się dobrze. Uczciwi producenci tracą na tym miliardy

53
Podziel się

Unijne kraje tracą na podróbkach równowartość 64 mld zł rocznie - wynika z nowego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Najwięcej producenci działający w Unii tracą na podróbkach kosmetyków i środków higieny osobistej (zdjęcie ilustracyjne)
Najwięcej producenci działający w Unii tracą na podróbkach kosmetyków i środków higieny osobistej (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)
bErLYpRx

Wnioski z raportu opisuje środowa "Rzeczpospolita", która jako pierwsza dostała wgląd do tego dokumentu. Jak czytamy, wymienione wyżej straty to po pierwsze suma utraconych potencjalnych wpływów z podatków pośrednich i bezpośrednich, a po drugie - utraconych wpływów ze składek na ubezpieczenie społeczne, których nie płacą łamiący prawo producenci.

Najwięcej producenci działający w Unii tracą na podróbkach kosmetyków i środków higieny osobistej. W ubiegłym roku straty sięgnęły równowartości 41 mld zł, czyli 14 proc. wartości sprzedaży w tym sektorze. To wzrost o 10 mld w porównaniu z poprzednim rokiem.

Najwyższe straty z tytułu podrabiania towarów i piractwa są generowane w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Polska jest pod tym względem na szóstym miejscu.

bErLYpRz

Nowy raport Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zwraca też uwagę na to, jak szybko twórcy podrabianych produktów i piraci dostosowują się do oczekiwań rynku. Na przykład w czasie pandemii koronawirusa bardzo mocno rozwinęło się piractwo treści cyfrowych - czyli rozrywki, z której można było korzystać, siedząc w domu.

Twórcy podróbek nie mieli też żadnych skrupułów w podrabianiu środków higieny osobistej, certyfikatów ich skuteczności, a nawet leków, które rzekomo miały pomagać w walce z koronawirusem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErLYpSa
KOMENTARZE
(53)
brawo PiS
rok temu
ALE DROŻYZNA + W POLSCE , TO NIE PODRÓBKA . TO ORGINAŁ , TO KAŻDY WIDZI , I TO NIE WINA TUSKA !
Lexi75
rok temu
Gdyby w perfumeriach ceny były normalne a nie z kosmosu ,np. Carolina Herrera słynny pantofelek za 500 zł (!), to podróbek nie byłoby, a tak... kup Pan cegłę zapłać jak za złoto xdxdxd
Gosia
rok temu
Ile grozi za udawanie niezaleznego prezydenta?
bErLYpSb
,Rozsądek,
rok temu
Na Allegro jest wiele przedmiotów pochodzących z Chin jednak sprzedawcy podają, że zostały wyprodukowane w Polsce. Allegro mimo (konkretnych) zgłoszeń (z dowodami) nic z tym nie robi, toleruje to bo mają z tego miliony. Skala problemu jest przeogromna! Sprawę muszę zgłosić do UOKIK.
marek
rok temu
Super, więcej handlu z Chinami i będzie więcej badziewia i znowu delegacja z PIS-landu,będzie witać chiński szajs.
...
Następna strona