Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Policjanci protestują. "Psia grypa" dotarła do Warszawy

45
Podziel się:

Na Pradze-Południe na zwolnieniach jest 75 policjantów, na Ursynowie w minioną środę nie stawił się nikt z wydziału patrolowego - podaje "Gazeta Wyborcza". Funkcjonariusze są niezadowoleni z porozumienia, które związki zawarły z rządem.

Policjanci protestują. "Psia grypa" dotarła do Warszawy
Policjanci protestują już w całym kraju. (Materiały WP, Adobe)
bEITaUsB

- Związki zawodowe mają reprezentować funkcjonariuszy, a nie własne interesy. To, co nazywają porozumieniem, jest nie do zaakceptowania – mówi "Wyborczej" funkcjonariusz z Warszawy, zaangażowany w oddolny protest mundurowych. Dodaje, że podwyżka o 500 zł na rękę od przyszłego roku na tle szalejącej inflacji "brzmi co najmniej średnio".

Jak mówią policjanci, rząd nie zrealizował postanowień z 2018 roku, m.in. podwyżek. Funkcjonariusze chcą też m.in. zmiany w przepisach dotyczących prawnej ochrony wizerunku policjantów w internecie, rozwiązań dotyczących służby w niedziele i święta i zmian w systemie motywacyjnym.

Porozumienie z rządem

bEITaUsD

Kilka dni temu NSZZ Policjantów zgodził się na propozycje MSWiA. Resort zaproponował policjantom m.in. podwyżkę o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku.

Zobacz także: III edycja Nagród money.pl. Kapituła zdecydowała

- Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone się nie odrzuca — powiedział PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

bEITaUsJ

Jankowski dodał, że w trakcie prac zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych, związkowcy będą się starali wypracować jeszcze "lepsze rozwiązania, które — mam nadzieję — wejdą w życie ciągu najbliższych dwóch lat".

"Psia grypa"

Policjanci, jako służba mundurowa, nie mogą legalnie strajkować. Dlatego ich protesty przyjmują inne formy, np. masowego brania zwolnień lekarskich, żartobliwie nazywanego "psią grypą".

W ubiegłym tygodniu najwięcej mundurowych nie przyszło do pracy w komendach w Katowicach, Krakowie i Łodzi. W poniedziałek w Krakowie na służbę nie stawił się co piąty policjant.

bEITaUsK

W skali województwa na L4 było 15 proc. funkcjonariuszy. W poniedziałek w komendzie miejskiej w Łodzi nie przyszedł nikt z "patrolówki", a w Skierniewicach nie było połowy policjantów z prewencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEITaUte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
No pat non
3 tyg. temu
PiS da podwyżki " na psią grupę " no bo kto będzie lał demonstrantów protestujących przeciw rządom PiS i kto ich będzie ochraniał przed gniewem demonstrantów. Patologia w klasycznym wydaniu.
Michu
3 tyg. temu
Związki rządowe, lepiej ich unikać!!!!
Jar
3 tyg. temu
Za co wy chcecie podwyżki za łamanie prawa i służenie dyktaturze? Szykujcie się na weryfikację po zmianie rządów!!!
bEITaUtf
obiektywny 24
3 tyg. temu
Za L4 płacić 80% uposażenia jak wszystkim innym Polakom, a zaraz wyzdrowieją ... Pozostałych skierować na komisje lekarskie ... i po sprawie.
Exżołnierz
3 tyg. temu
Zero podwyżek! Najpierw należy powołać komisję śledcza do zbadania przestępstw popełnionych przez obecnych funkcjonariuszy polskiej policji w okresie ostatnich dwóch lat. 1. Egzekwowanie bezprawnych rozporządzen morawieckiego, czyli postępowanie wbrew art.58 pkt 2 ustawy o policji, czyli przestępstwa z art 231kk. 2. Wyjaśnić i ukarać wszystkich winnych, którzy doprowadzili do śmierci osoby, wobec których podejmowano nieudolne, brutalne interwencję. 3. Ukarać wszystkich funkcjonariuszy, którzy czynnie pacyfikowali ,, marsze kobiet,, , podczas których dopuścili się przekroczenia uprawnień poprzez brutalne używanie siły fizycznej. Przed sąd powinien także trafić przełożony, z komendantem głównym na czele. Reasumując, kazdy policjant, którego nazwisko przewinęło się na mandacie, czy zostało zapisane przez osoby poszkodowane , powinien stanąć przed sądem, i z wyrokiem skazujacym zostac usunięty że służby. Nie może być przyzwolenia na pozostanie w tej jedynej znienawidzonej formacji mundurowej w Polsce przestępców, którzy zamiast ,, stac na straży prawa,, , gwakca je jak pospolicji gangsterzy. Po zrobieniu czystki w szeregach, dopiero wówczas można rozważa podwyżki dla funkcjonariuszy tej formacji.
...
Następna strona