Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Protest przeciwko CPK. "PiS chce zabrać ludziom ziemię wręcz za darmo"

558
Podziel się:

Kilkaset osób zebrało się w piątek w Warszawie, by zaprotestować przeciwko sposobowi, w jaki rząd przygotowuje się do budowy nowego megalotniska i linii kolejowych, które mają do niego prowadzić. Chodzi przede wszystkim o przebieg tras, wymagający wielu wyburzeń, i stawki za metr wywłaszczanych nieruchomości.

Protest przeciwko CPK. "PiS chce zabrać ludziom ziemię wręcz za darmo"
Wizualizacja jednego z projektów CPK (CPK, CPK)

Protestujący zebrali się w sobotę przed południem na warszawskim rondzie de Gaulle'a, a następnie przemaszerowali pod Pałac Prezydencki. Jak szacuje RMF FM, wzięło w nim udział kilkaset osób. Stacja donosi, że manifestanci mieli ze sobą transparenty z takimi hasłami, jak "Rozwój - tak, rozbój - nie"; "chcemy tu mieszkać i żyć, torów tu nie może być"; "nie dla węzła kolejowego CPK w gminie Jaktorów"; "CPK i Horała chcą nam zrobić następnego wała"; "Centralny Przekręt Kasy".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Wycena zbyt niska?

W skład CPK mają też wejść inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Nowe linie kolejowe budzą sprzeciw osób, których nieruchomości zostaną wykupione, by zbudować w ich miejscu tory. Zdaniem protestujących w wielu miejscach można by było poprowadzić nową infrastrukturę w taki sposób, że wywłaszczenia nie byłyby potrzebne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd nie radzi sobie z kryzysem energetycznym. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Panuje chaos"

W proteście wziął udział m.in. lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. - PiS chce zabrać ludziom ziemię wręcz za darmo, za pięć złotych za metr kwadratowy, i budować tam wielkie inwestycje bez ustaleń z ludźmi, bez konsultacji społecznych. AgroUnia nigdy się takie rzeczy nie zgodzi, dlatego dziś wspieramy protest wszystkich osób sprzeciwiających się budowie na chorych zasadach CPK oraz linii szybkich kolei – mówił Kołodziejczak. Komentował też, że rząd nie potrafi zadbać o podstawowe sprawy, jak dostawy energii i żywność, ale bierze się za wielkie inwestycje.

Marcin Horała odpowiada

Według wiceministra funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały, w Polsce ustawa o odszkodowaniach za wywłaszczenia istnieje od lat.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu znowelizowano ustawę o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania pod inwestycje publiczne, jak Centralny Port Komunikacyjny. Zgodnie z ustawą, odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania dodawany będzie bonus pieniężny, który - po zmianie na etapie prac sejmowych - ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.

Przysługiwać będzie też roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym, niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.

Horała mówił w sierpniu, że oparcie się na czystej wartości odtworzeniowej byłoby niesprawiedliwe, bo ktoś, kto ma nowy dom, dostałby tyle, ile on jest wart, a ktoś, kto ma dom w złym stanie z lat 50. czy 60. dostanie wielokrotnie więcej niż ten dom jest wart. Dodał, że w nowej ustawie wprowadzone zostaje też prawo do dochodzenia rekompensaty za poniesione przy wywłaszczeniu szkody, inne niż wartość nieruchomości.

W ostatni wtorek spółka CPK skierowała do konsultacji z samorządami Plan Generalny, czyli koncepcję rozwoju Portu Solidarność do 2060 roku. Lotnisko, według planów, ma mieć trzy równolegle drogi startowe i obsługiwać rocznie nawet 65 mln pasażerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(558)
PIS-PO to jed...
8 miesięcy temu
Ludzi wyrzucali z mieszkań i terroryzowali na różne sposoby. Nikt nie chciał się nawet tym zainteresować dopóki ludzie uparci nie zaczęli znikać. Teraz to jest dla Was wszystkich taka wielka tragedia? Zanim wszyscy zaczniecie hejtować, poczekajcie i zobaczcie czy Państwo pójdzie na ustępstwa i jakie odszkodowania będzie wypłacać za relokację.
art
2 lata temu
a po co to CPK , tak jak odbudowa pałacu w wawie , byle pieniądze wydać i zarobić bo tu nie chodzi o dobro ludzi !
Polak
2 lata temu
Co oni gadają Takie rzeczy tylko w Tvpis i na sprzedajnych internetowych stronach Bo dziennikarze dzis wolą cieply zakatek i kase niz dobro swojej rodziny i swoich dzieci Nawiasem mowiac Kiedy zamierzacie szanowni redaktorzy zaczac mówić prawde ? Wredy kiedy bedzie za pozno? Pieniadze Wam sie skoncza i wtedy sie ockniecie Szkoda tylko naszych dzieci bo to im gotujemy piekło i za tych co walczyli o Wolną Polske!!! Ku swuadomosci !
Ela
2 lata temu
Nie damy się powyrzucać pod most! Rządamy odszkodowań w wartościach odtworzeniowych żebyśmy mogli odbudować swoje a jeżeli mojego państwa nie stać na odszkodowania to niech nie buduje CPK! Państwo nie może okradać własnych obywateli.
Aga
2 lata temu
Co to ma do rzeczy czy dom jest stary czy nowy jak trzeba sie wyprowadzic i gdzies kupic nowy? P-isis nas wykonczy
...
Następna strona