Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Przez lockdown zachwiały się finanse państwa

69
Podziel się

ZUS zagląda do coraz bardziej pustej kasy. Kwietniowy spadek wpływów ze składek to zapowiedź skali problemu, z jaką wkrótce będzie musiał radzić sobie rząd. Szybko rosnąca dziurę trzeba będzie pokryć.

Wpływy do ZUS w kwietniu spadły o jedną piątą
Wpływy do ZUS w kwietniu spadły o jedną piątą (Materiały prasowe, ZUS)
bEqBssIB

Po raz pierwszy w historii zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych. Wystarczyło sześć tygodni, by dramatycznie zmalały wpływy do sektora finansów publicznych. Przez 20 dni kwietnia wpłaty do ZUS spadły o 20 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Ten spadek składek na ZUS to tylko zapowiedź tego, co nas czeka w tym roku w finansach publicznych – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Z punktu widzenia bilansu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i finansów publicznych najważniejsze jest teraz pytanie o to, jak duży będzie spadek wpływów. Nie wiadomo, jak duża luka powstanie, bo też nie wiadomo, kiedy przedsiębiorcy będą w stanie płacić składki za pracowników i zleceniobiorców w takim zakresie, jak przed pandemią.

A wyniki ZUS to ledwie preludium do tego, co nas czeka w finansach publicznych. Swój scenariusz rząd przedstawi w aktualizacji planu konwergencji, który co roku składa Komisji Europejskiej. Zawiera on dane o stanie gospodarki. Z ustaleń "DGP" wynika, że punktem wyjścia jest założenie, że Polska nie uniknie w tym roku recesji. Rząd pozostaje jednak względnym optymistą, bo jego zdaniem nie będzie ona tak głęboka jak prognozowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który założył niedawno, że nasza gospodarka skurczy się o 4,6 proc.

bEqBssID
Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Wśród tych wszystkich znaków zapytania pewne jest to, że im szybciej rząd odmrozi PKB, tym mniejsze będą straty.

bEqBssIJ

- Jeśli gospodarka zostanie odmrożona z końcem czerwca, realny spadek PKB powinien wynieść ok. 3,5 proc. – powiedział Marcin Czaplicki z PKO BP.

Najgorszy scenariusz to ten z drugą falą epidemii i kolejnym lockdownem jeszcze w tym roku. Wtedy straty mogłyby wynieść nawet 5,3 proc.

bEqBssIK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqBssJe
KOMENTARZE
(69)
kiedy33 000ul...
rok temu
A jakie to państwo, które po miesiącu musi zaciągać NASTĘPNE MILIARDOWE POŻYCZKI WSZĘDZIE GDZIE TYLKO JESZCZE MOŻNA??? To parodia rządu i państwa, to Propaganda i Stołki.
Werty
rok temu
Prawda się sama obroni. A prawda jest taka że nie ma i niegdy nie było żadnych odłożonych składek w ZUS. To tylko kłamstwo polityków. ZUS tonpodatek na bieżąco konsumowany przez aparat rządowy
kipm
rok temu
kara śmierci za pisowskie zbrodnie!
bEqBssJf
Zlikwidować 5...
rok temu
i tak przepijają
Jacuś
rok temu
a byliśmy zieloną wyspą na mapie Europy, Francuz mógł się od nas uczyć jeść widelcem, a teraz co kasa pusta , druga Grecja ? gdzie są pieniądze, gdzie ta dojna Ojczyzna o odebranie której modlił się pan prezydent. Teraz będzie bieda, bezrobocie, drożyzna susza. Sędziów podzielili, prokuratorzy z zarzutami przenoszeni z prokuratury do prokuratury, starych generałów przenieśli na emerytury, śmigłowców nie ma i nie będzie, tupolewa też nie ma i kolejnej "grubej kreski" też już może nie być
...
Następna strona