Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
28.04.2020 09:21

Przez lockdown zachwiały się finanse państwa

ZUS zagląda do coraz bardziej pustej kasy. Kwietniowy spadek wpływów ze składek to zapowiedź skali problemu, z jaką wkrótce będzie musiał radzić sobie rząd. Szybko rosnąca dziurę trzeba będzie pokryć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wpływy do ZUS w kwietniu spadły o jedną piątą (Fot: ZUS)

Po raz pierwszy w historii zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych. Wystarczyło sześć tygodni, by dramatycznie zmalały wpływy do sektora finansów publicznych. Przez 20 dni kwietnia wpłaty do ZUS spadły o 20 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Ten spadek składek na ZUS to tylko zapowiedź tego, co nas czeka w tym roku w finansach publicznych – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Z punktu widzenia bilansu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i finansów publicznych najważniejsze jest teraz pytanie o to, jak duży będzie spadek wpływów. Nie wiadomo, jak duża luka powstanie, bo też nie wiadomo, kiedy przedsiębiorcy będą w stanie płacić składki za pracowników i zleceniobiorców w takim zakresie, jak przed pandemią.

A wyniki ZUS to ledwie preludium do tego, co nas czeka w finansach publicznych. Swój scenariusz rząd przedstawi w aktualizacji planu konwergencji, który co roku składa Komisji Europejskiej. Zawiera on dane o stanie gospodarki. Z ustaleń "DGP" wynika, że punktem wyjścia jest założenie, że Polska nie uniknie w tym roku recesji. Rząd pozostaje jednak względnym optymistą, bo jego zdaniem nie będzie ona tak głęboka jak prognozowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który założył niedawno, że nasza gospodarka skurczy się o 4,6 proc.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

 Średnio o 12 proc. spadną dochody budżetowe ze względu na pandemię koronawirusa.
Koronawirus zdemoluje wpływy budżetu. Eksperci: podnoszenie podatków to nie jest dobry pomysł

Wśród tych wszystkich znaków zapytania pewne jest to, że im szybciej rząd odmrozi PKB, tym mniejsze będą straty.

- Jeśli gospodarka zostanie odmrożona z końcem czerwca, realny spadek PKB powinien wynieść ok. 3,5 proc. – powiedział Marcin Czaplicki z PKO BP.

Najgorszy scenariusz to ten z drugą falą epidemii i kolejnym lockdownem jeszcze w tym roku. Wtedy straty mogłyby wynieść nawet 5,3 proc.

ZUS wydaje na emerytury coraz więcej.
Liczba przyznawanych emerytur w dół. Ale koszty coraz wyższe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: zus, koronawirus kryzys, gospodarka, wiadomości, skarb państwa, recesja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

AldonaBudżet jest pusty ,jak bęben .Morawiecki z Kaczyńskim wydali rezerwy walutowe i złoto ,muszą pożyczać ,76mld które pożyczyli to będzie za mało … Czytaj całość

28-04-2020

AlojzBrwwo panstwo pis,kulfon morowieck,mistrz mason szumkowski i prezes kwak doprowadzili do rujny kraj bardziej niz byl...

28-04-2020

DżarosławCoś kłamiecie, na nagrody jest, złote klamki w toalecie NBP, limuzyny,.

Rozwiń komentarze (69)