Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
04.08.2020 18:42

Rekompensaty za realizację poleceń premiera. Taką możliwość może mieć nie tylko Poczta Polska

KGHM i Lotos mogą mieć prawo do rekompensaty wydatków poniesionych w związku epidemią, jeśli było to wynikiem realizacji polecenia premiera. Taką furtkę może otworzyć im zapis podobny do tego, który umożliwia Poczcie Polskiej dochodzenie zwrotu kosztów przygotowań do niedoszłych wyborów 10 maja. Tak wynika z analizy portalu Konkret24.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Konkret24 uważa, że organizatorzy transportu Antonowem mogą ubiegać się o zwrot wydatków.

Chodzi o analizę ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, która czeka na rozpatrzenie przez Senat. Pod koniec lipca posłowie PiS wprowadzili do niej poprawkę, która umożliwia Poczcie Polskiej ubieganie się o zwrot kosztów przygotowań do korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Przygotowanie pakietów wyborczych, które nigdy nie zostały użyte, miało kosztować - według szacunków TVN24 - ok. 70 mln zł.

Konkret24 przeanalizował ustawę przy wsparciu prawniczki Forum Obywatelskiego Rozwoju Elizy Rutynowskiej. I - jak podaje - jej zapisy umożliwiają także wnioskowanie o rekompensaty przez KGHM, Lotos czy inne państwowe firmy. Chodzi o wydatki, jakie poniosły w trakcie epidemii, realizując polecenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Przy czym nie określono limitu takich wydatków i nie wprowadzono mechanizmu kontroli tych rekompensat.

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Według portalu Konkret24 może to dotyczyć np. rekompensaty za sprowadzenie do Polski kombinezonów i maseczek ochronnych. Taki transport, realizowany największym samolotem świata, Antonowem An-225 Mrija, zorganizowały KGHM i Lotos. Gdy Antonow lądował w Warszawie 14 kwietnia, na lotnisku witał go premier Mateusz Morawiecki.

Potem okazało się, że transport był mniejszy niż zapowiadano, a sprzęt nie spełnia norm. Potwierdziło to badanie zlecone przez Ministerstwo Zdrowia.

W maju "Gazeta Wyborcza" podała, że polecenie sprowadzenia tego sprzętu wydał premier. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśniał zaś w Polskim Radiu, że były "niewielkie partie sprzętu, który nie spełniał parametrów". Wtedy też potwierdził też, że"premier Mateusz Morawiecki wydał decyzje administracyjne dla szeregu podmiotów, między innymi spółek Skarbu Państwa. To były decyzje dotyczące zakupu sprzętu ochronnego. Następnie te podmioty oraz agendy państwowe, a nawet organizacje pozarządowe kupowały sprzęt ochrony medycznej".

Jeśli decyzje administracyjne premiera, o których mówił minister Dworczyk, zostały podjęte na podstawie art. 11 ustawy antycovidowej z 2 marca, to spółki Skarbu Państwa - a więc także KGHM czy Lotos - mogą wystąpić o rekompensatę poniesionych kosztów na zakup sprzętu medycznego - podsumowuje teraz Konkret24. Portal zwrócił się też do Centrum Informacyjnego Rządu o ujawnienie, jakie polecenia i komu wydał szef rządu.

KGHM nie podała kosztów zakupu sprzętu medycznego, który Antonowem trafił w kwietniu do Warszawy. Natomiast w marcu dyrektor komunikacji korporacyjnej KGHM Piotr Chęciński podawał, że dwa transporty sprzętu, zrealizowane dreamlinerem LOT-u, kosztowały firmę 15,5 mln dolarów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: koronawirus, mateusz morawiecki, poczta polska, kghm, lotos, epidemia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

NarodowiecMorawiecki niech da ze swojej kieszeni. On ma gruba kasę .Jeśli nie da to za kraty.

04-08-2020

Przekręty I StołkiDzień bez afery, dniem straconym...

04-08-2020

BakCylA PO i PSL przez 8 lat...... . Teraz też będzie że winna jest KO, która nie chciała współżyć z wirusem.

Rozwiń komentarze (23)