Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Z.
|

Rekompensaty za realizację poleceń premiera. Taką możliwość może mieć nie tylko Poczta Polska

23
Podziel się

KGHM i Lotos mogą mieć prawo do rekompensaty wydatków poniesionych w związku epidemią, jeśli było to wynikiem realizacji polecenia premiera. Taką furtkę może otworzyć im zapis podobny do tego, który umożliwia Poczcie Polskiej dochodzenie zwrotu kosztów przygotowań do niedoszłych wyborów 10 maja. Tak wynika z analizy portalu Konkret24.

Konkret24 uważa, że organizatorzy transportu Antonowem mogą ubiegać się o zwrot wydatków.
Konkret24 uważa, że organizatorzy transportu Antonowem mogą ubiegać się o zwrot wydatków. (KPRM)
bEiqgIeZ

Chodzi o analizę ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, która czeka na rozpatrzenie przez Senat. Pod koniec lipca posłowie PiS wprowadzili do niej poprawkę, która umożliwia Poczcie Polskiej ubieganie się o zwrot kosztów przygotowań do korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Przygotowanie pakietów wyborczych, które nigdy nie zostały użyte, miało kosztować - według szacunków TVN24 - ok. 70 mln zł.

Konkret24 przeanalizował ustawę przy wsparciu prawniczki Forum Obywatelskiego Rozwoju Elizy Rutynowskiej. I - jak podaje - jej zapisy umożliwiają także wnioskowanie o rekompensaty przez KGHM, Lotos czy inne państwowe firmy. Chodzi o wydatki, jakie poniosły w trakcie epidemii, realizując polecenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Przy czym nie określono limitu takich wydatków i nie wprowadzono mechanizmu kontroli tych rekompensat.

bEiqgIfb

Zobacz: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Według portalu Konkret24 może to dotyczyć np. rekompensaty za sprowadzenie do Polski kombinezonów i maseczek ochronnych. Taki transport, realizowany największym samolotem świata, Antonowem An-225 Mrija, zorganizowały KGHM i Lotos. Gdy Antonow lądował w Warszawie 14 kwietnia, na lotnisku witał go premier Mateusz Morawiecki.

Potem okazało się, że transport był mniejszy niż zapowiadano, a sprzęt nie spełnia norm. Potwierdziło to badanie zlecone przez Ministerstwo Zdrowia.

bEiqgIfh

W maju "Gazeta Wyborcza" podała, że polecenie sprowadzenia tego sprzętu wydał premier. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyjaśniał zaś w Polskim Radiu, że były "niewielkie partie sprzętu, który nie spełniał parametrów". Wtedy też potwierdził też, że"premier Mateusz Morawiecki wydał decyzje administracyjne dla szeregu podmiotów, między innymi spółek Skarbu Państwa. To były decyzje dotyczące zakupu sprzętu ochronnego. Następnie te podmioty oraz agendy państwowe, a nawet organizacje pozarządowe kupowały sprzęt ochrony medycznej".

Jeśli decyzje administracyjne premiera, o których mówił minister Dworczyk, zostały podjęte na podstawie art. 11 ustawy antycovidowej z 2 marca, to spółki Skarbu Państwa - a więc także KGHM czy Lotos - mogą wystąpić o rekompensatę poniesionych kosztów na zakup sprzętu medycznego - podsumowuje teraz Konkret24. Portal zwrócił się też do Centrum Informacyjnego Rządu o ujawnienie, jakie polecenia i komu wydał szef rządu.

KGHM nie podała kosztów zakupu sprzętu medycznego, który Antonowem trafił w kwietniu do Warszawy. Natomiast w marcu dyrektor komunikacji korporacyjnej KGHM Piotr Chęciński podawał, że dwa transporty sprzętu, zrealizowane dreamlinerem LOT-u, kosztowały firmę 15,5 mln dolarów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEiqgIfC
KOMENTARZE
(23)
Polak
11 miesięcy temu
Jaka rekompensata. KGHM mówiło że zakupili sami a więc o co teraz po czasie chodzi. Znowu podarunki w drugą stronę, bo jednak nie tak jest, księgowa nie chce zaliczyć, a podatników można orżnąć!!!!! Coś tu za dużo kombinowania po czasie!!!
skandal
11 miesięcy temu
To jest skandal. Nieudolny rząd wszystkie swoje złe decyzje gospodarcze, społeczne i in. ukrywa i przerzuca na epidemię. W tarczach antykryzysowych poukrywano przepisy umożliwiające nieograniczone dostępy nieudaczników do budżetu który tworzą podatnicy.
Rozsądny
11 miesięcy temu
Jak zwykle rząd musi sprzątać po opozycji, przeszkodzili w wyborach i teraz zwalają winę.
bEiqgIfD
Madera
11 miesięcy temu
Jak widać nikt nie zostanie poszkodowany przez epidemię, rząd do tego nie dopuści.
PISgórą
11 miesięcy temu
Rząd jak zawsze stoi na wysokości zadania, szczerość i klasa, nie chowają nic pod dywan jak opozycja.
...
Następna strona