Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Rząd szykuje nowe obostrzenia. "Będziemy składać pozwy"

1094
Podziel się

Według medialnych doniesień zakazane mogą zostać wyjazdy służbowe, a nawet te organizowane dla sportowców. Branża jest wściekła. - Będziemy składać pozwy o rekompensaty - mówi nam Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

Rząd szykuje nowe obostrzenia. "Będziemy składać pozwy"
Rząd szykuje kolejne obostrzenia. Uderzą w branżę turystyczną (PAP, Grzegorz Momot)
bEpPXmAB

- Polski rząd straszy trzecią falą zakażeń, a skazuje hotelarzy na falę upadłości, restrukturyzacji oraz samobójstw. Dodatkowo w wyniku działań polskiego rządu obcy kapitał za chwilę przejmie za bezcen dziedzictwo polskich hotelarzy stworzone w trudach po 1989 roku - mówi w rozmowie z money.pl prezes PIH Marek Łuczyński.

Przypomnijmy, jak podało RMF FM, rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w hotelach. Te miałyby wejść w życie tuż po świętach. Możliwe jest albo zakazanie wyjazdów służbowych (niektórzy wykorzystywali przepis, wystawiając fakturę na firmę, choć tak naprawdę jeździli na urlop), albo nawet całkowite zamknięcie hoteli.

bEpPXmAD
Zobacz także: Firma od zera w epidemii? Jak zrobić to szybko i bezpiecznie- money.pl i mBank webinar odc. 5

- Średnie i duże hotele zostaną zamknięte, ale czy rząd wie, co się będzie działo w szarej strefie? Czy tam też wejdą kontrole? Nie. A to są ludzie, którzy często przyjmują gości do swoich domów - oburza się Łuczyński, podkreślając wykluczenie jego branży z funkcjonowania w jednym z najgorętszych okresów turystycznych roku.

- Tym bardziej nie rozumiem tego, co widzimy w galeriach handlowych. Tłumy na parkingach i w sklepach. Centra handlowe są otwarte, a hotele zamknięte. Wygląda na to, że dla rządu 23-procentowy VAT jest najskuteczniejszą szczepionką – mówi prezes PIH.

bEpPXmAJ

Jak dodaje, jest bardzo zaskoczony i zawiedziony, że rząd, zamiast rozluźniać ruch turystyczny, kolejny raz jeszcze bardziej chce dokręcić śrubę obostrzeń.

- Jeżeli faktycznie to zamknięcie totalne dojdzie do skutku, to Polska Izba Hotelarzy wyjdzie z inicjatywą pozwów o rekompensaty do Skarbu Państwa. Szykujemy akcję z pozwami – podkreśla Marek Łuczyński.

Protokół ma zapewnić bezpieczeństwo

Jak zapewnia Łuczyński, PIH - przy wsparciu epidemiologów i przy współudziale samorządów - stworzyła bardzo dobry protokół sanitarny. Jak twierdzi, bardzo wiele jego punktów powinno zostać wdrożonych w nowym rozporządzeniu, co uszczegółowiłoby zasady funkcjonowania hoteli.

- Postulujemy nawet wprowadzenie specjalnej funkcji koordynatora ds. przestrzegania reżimu sanitarnego. Do tego goście mieliby obowiązek wypełniania ankiety przed pobytem. Zrobiliśmy wszystko, by przekonać rząd, że można pogodzić odpowiedzialne funkcjonowanie hoteli z bezpieczeństwem zdrowotnym Polaków - dodaje.

bEpPXmAK

- Niemcy się zamknęli, Czesi też, ale tam pomoc państwa dla hotelarzy jest rzeczywista. Rekompensaty dochodzą do 100 proc. W "tarczy 6.0" hotelarstwo praktycznie w ogóle nie było ujęte. To raczej troszkę ryżu w miseczce. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że rząd celowo chce "zagłodzić" branżę hotelarską - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpPXmBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1094)
Chyba nie zał...
5 miesięcy temu
Bez komentarza.
Ula
7 miesięcy temu
Nie wiem, jak firmy mają sobie radzić z tym, że są cały czas zamknięciu. Przecież na dłuższą metę - to jest niemożliwe. Ja już się nie mogę doczekać, aż mój ukochany grand lubicz będzie otwarty.
Beata
7 miesięcy temu
Z hotelami będzie to samo co z małymi sklepami, molochy przejmą większość. Na pewno będą mieli taniej niż Ci mniejsi, którzy przetrwają. Polacy to jednak słabo myślący naród. Sami doprowadziliśmy do upadku polskiego handlu a teraz zniszczymy sami sobie turystykę, bo przecież obcy będzie miał parę groszy taniej. Polacy się obudzą jak będzie za późno , już teraz ekonomicznie jesteśmy jakby pod zaborami. Pracujemy w niemieckich, francuskich itp. zakładach za grosze, które potem zostawiamy w ich sklepach. Nie potrafimy wogóle zadbać i swoje.
bEpPXmBf
Realista
7 miesięcy temu
Szkoda że Arłukowicz nie jest ministrem zdrowia,pandemia by była opanowana, górale trzepali by dudki itd,itp
Bob
7 miesięcy temu
Polski rząd to zdaje się umyslił sobie pogrzebać wszystko co kto kolwiek stworzył po 89 roku i wrócić do starej sprawdzone j tradycyjnej metody...
...
Następna strona