Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

S&P ocenia polską gospodarkę. Kościński: stworzyliśmy solidne podstawy

10
Podziel się:

Ministerstwo Finansów komentuje prognozy agencji Standard & Poor’s, która przewiduje wzrost polskiego PKB o 3,4 proc. w tym roku oraz umocnienie złotego. Zdaniem MF, wyniki gospodarcze naszego kraju okazały się bardziej odporne na niekorzystne otoczenie niż oczekiwano.

S&P ocenia polską gospodarkę. Kościński: stworzyliśmy solidne podstawy
Minister finansów Tadeusz Kościński komentuje komentarz ocenę S&P dot. Polski (KPRM, KPRM)

Agencja Standard & Poor’s spodziewa się w tym roku wzrostu polskiego PKB o 3,4 proc., umocnienia złotego i wskazuje na zdrowe filary naszej gospodarki, która okazała się wyjątkowo odporna na kryzys - czytamy w komentarzu Ministerstwa Finansów, odnoszącym się do raportu S&P.

W komentarzu przekazanym PAP minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że ocena S&P oznacza, iż resort przygotował solidne podstawy gospodarcze i fiskalne, które w trakcie pandemii COVID-19 stworzyły swego rodzaju bufor.

"Agencja zwróciła uwagę m.in. na zróżnicowaną i konkurencyjną gospodarkę wspieraną kapitałem ludzkim, bezpieczny poziom długu publicznego czy rozważnie prowadzoną politykę monetarną" - napisał Kościński.

"Cieszy mnie taka ocena agencji ratingowej. Oznacza, że stworzyliśmy solidne podstawy gospodarcze i fiskalne, które w trakcie pandemii COVID-19 stworzyły swego rodzaju bufor" - dodał minister.

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się

Raport o Polsce

W poniedziałek agencja ratingowa Standard & Poor’s opublikowała krótki raport o Polsce, w którym wskazuje m.in. na zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego, jak również rozważną politykę monetarną oraz zdrowy system bankowy.

"Zdaniem S&P, negatywne skutki pandemii COVID-19 przerwały wydłużony okres wzrostu gospodarczego w Polsce, a całoroczny PKB w 2020 roku spadł o 2,7 proc. Mimo to wyniki gospodarcze naszego kraju po raz kolejny okazały się bardziej odporne na niekorzystne otoczenie niż oczekiwano" - czytamy.

"Spadek produkcji był jednym z najłagodniejszych wśród państw o porównywalnym ratingu. Można to wyjaśnić stosunkowo zdywersyfikowaną i konkurencyjną bazą eksportową Polski, która jest w mniejszym stopniu zależna od sektora motoryzacyjnego i turystycznego, a także sporym bodźcem polityki kryzysowej w celu złagodzenia skutków pandemii" - dodano.

Ministerstwo podkreśliło, że w 2021 roku S&P spodziewa się ożywienia gospodarczego w Polsce do 3,4 proc. PKB, co doprowadzi do poprawy sytuacji fiskalnej. W 2022 r. oczekuje przyspieszenia wzrostu PKB do 4,4 proc. w związku ze wzrostem popytu krajowego, znaczącymi dotacjami unijnymi i odbiciem w Europie.

"Agencja spodziewa się umocnienia złotego i wskazuje na zdrowe filary polskiej gospodarki, która okazała się wyjątkowo odporna na kryzys. Prognozuje inflację CPI w Polsce na średniorocznym poziomie 2,9 proc." - poinformował resort finansów.

W komunikacie napisano, że obecna ocena ratingowa Polski to A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu jest na poziomie stabilnym.

"Według S&P, podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę w górę bez tworzenia nierównowagi fiskalnej" - zaznaczono w komunikacie.

"Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją w razie znacznie głębszego i dłuższego od prognoz spowolnienia gospodarczego, co doprowadziłoby do pogorszenia się sytuacji fiskalnej znacznie bardziej od bieżących oczekiwań" - wskazało ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Stoczniowiec
rok temu
Gdy w 2009 roku przekazywałem Izraelskiemu armatorowi ostatni zbudowany w stoczni Gdynia supernowoczesny samochodowiec Ro-ro (ładowność 2160 samochodów, długość 156m, zasilany silnikiem Cegielski /Man 9360 Kw), grecki inżynier odbioru podzespołów płakał, że nie wybudujemy kolejnych kilkudziesięciu jednostek na które została podpisana umowa(kontrakt wart 1.2 mld dolarów)... UE zniszczyła polski przemysł stoczniowy bardziej niż pandemia i wszystkie kataklizmy a z byłych pracowników uczyniła "tanimi niewolnikami" w zachodnim przemyśle ciężkim. Podstawą każdej zdrowiej gospodarki powinien być człowiek i jego kompetencje a nie przeliczniki i prognozy... Dlaczego Skandynawski przemysł i kapitał rodzimy jest traktowany wewnątrz jak świętość a pracownik jest w centrum tej ideologii a u Nas nie zauważa się ważnych mechanizmów gospodarczo/socjologicznych ? Jeśli rządzący będą traktować "potencjał ludzki" jak mięso armatnie nigdy nie odniesiemy sukcesu.
można powiedz...
rok temu
Kościński, żart nie na miejscu
Smutne
rok temu
Solidne podstawy państwa policyjno-fiskalnego! Tak zgoda!!!!
smuteczek
rok temu
a dajmy 1500+! pls już praca będzie mi zbędna - w sumie już dziś jest ale..... by sie chciało mieć (nówkę w kredycie) np. audi, merca - i tu brakuje panie, brakuje .... i kurcze smuteczek :(
Wiesław
rok temu
Takie solidne podstawy jak bloki które stoją na terenie gdzie jest, lub było wydobycie węgla