"Śmieciówki" też będą liczyć się do stażu pracy. Jest kolejny krok
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który ma uregulować wliczanie do stażu różnych form zatrudnienia, w tym umów-zleceń i działalności gospodarczej. - Praca to praca! Każda zasługuje na uznanie - podkreśliła Agata Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Udział osób pracujących, ale niebędących pracownikami (bez umowy o pracę), wynosi 19,9 proc. Taki wniosek wyłania się z cytowanego przez resort badania BAEL za 2023 r. "To oznacza, że zmiany mogą dotyczyć blisko 1,9 mln osób w sektorze publicznym i prywatnym" - podkreśla ministerstwo.
Przyjęty projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada, że regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Zgodnie z nimi do stażu pracy wliczane będą:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą,
- czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
- okresy wykonywania umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych oraz czas jako osoba współpracująca,
- okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszyscy jesteśmy przedsiębiorcami? Nawet piloci i stewardessy pracują na umowach B2B
Nowelizacja Kodeksu Pracy. Kto zyska więcej dni urlopu?
W obecnym stanie prawnym, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Umowy zlecenia oraz okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy.
Jak to ma działać w praktyce? W komunikacie resortu podano przykład. "Pracownik z 7-letnim stażem pracy, który przedłoży dokumenty potwierdzające 4-letnią pracę na umowie zlecenia, po 1 stycznia 2026 r. będzie miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego zamiast dotychczasowych 20" - czytamy.
- Praca to praca! Każda zasługuje na uznanie. Czas przepracowany na umowie zlecenie czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej musi wliczać się do stażu pracy. Dzięki temu wyrównujemy szanse w dostępie do podstawowych uprawnień pracowniczych, takich jak dłuższy urlop wypoczynkowy, nagrody jubileuszowe czy dodatki stażowe - stwierdziła szefowa resortu w komunikacie MRPiPS.