Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycjusz Wyżga
Patrycjusz Wyżga
|
aktualizacja

Trzeba skończyć z "gospodarką kowbojską". Ekonomista mówi o zrównoważonym rozwoju

- Myślę, że da się połączyć dbanie o środowisko ze wzrostem gospodarczym - mówił podczas debaty money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek RPP. Jak jednak przypomniał, dotychczasowe gospodarowanie zasobami często nazywane jest "gospodarką kowbojską". - Kraje rozwinięte zamieszkuje 20 procent ludności świata i zużywa 80 procent zasobów surowcowych całej kuli ziemskiej. Uczeni doszli do wniosku, że aby pozostałe 80 procent ludności osiągnęło ten sam poziom, potrzebne byłyby zasoby dwukrotnie większe, niż są na Ziemi - tłumaczył. - Ekonomiści nie mogą więc proponować modelu rozwoju opartego tylko i wyłącznie na PKB, bo to jest produkt w dużej części oparty na tzw. brudnych technologiach. Stąd też w latach 70. powstał kierunek, który nazywamy wzrostem zrównoważonym. Ten model jest akceptowany przez świat, nawet polskie gminy opierają na nim plany rozwoju - dodał.

video
gospodarka światowa
31
Podziel się:
KOMENTARZE
(31)
Swój
3 lata temu
Chciałem przypomnieć panu profesorowi, że to kowboje byli prekursorami budowania siły przyszłego USA. Ameryka nie została zbudowana na dotacjach, zapomogach i tzw. zrównoważonym rozwoju co w wolnym tłumaczeniu nazywa się socjalizmem lub nawet komunizmem. Zrównoważony rozwój to znaczy wszystkim to samo. Nie panie profesorze. NIE!
podatnik
3 lata temu
Co się dzieje z oskarżeniami prof.dr hab. Mariana Nogi? o plagiat i coś tam jeszcze?
Benek
3 lata temu
Panie Noga zacznij od Siebie oddaj samochod mieszkanie i miliony na koncie z banksterki na rzecz fundacji caritas.
PiotrK
3 lata temu
Zdecydowanie nie powoływał bym się na Klub Rzymski. Jego ustalenia nie tylko są nieaktualne ale i całkowicie skompromitowane (słynny Oil Peak okazał się totalną bzdurą, podobnie będzie z Podatkiem Węglowym - tak teraz forsowanym). Standard życia ma się nijak do PKB - to wiedział już Keynes ale PKB rozumie każdy, w tym prezydent USA. Zrównoważony rozwój to nic innego, jak próba zniewolenia ludzkich umysłów (np Religia, Kult Wodza, wspólny wróg...), generalnie: moi drodzy: ciągle mamy jaskinie i krzemień i to pomimo tego, że epoka kamienia łupanego skończyła się dość dawno.
R55
3 lata temu
Tylko gospodarka planowa zrównoważy wzrost gospodarczy, skończyć z gospodarką rabunkową, ochrona środowiska najważniejsza, wcześniejsze rządy pozwoliły na zrobienie z Polski śmietniskiem Europy i z tym wszyscy powinniśmy skończyć
...
Następna strona