Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ukraińska spółka pozwie Rosję. Odszkodowania za zniszczenie elektrowni w Nowej Kachowce

Podziel się:

Ukraina zwróci się o międzynarodowy arbitraż inwestycyjny w celu uzyskania odszkodowania za zniszczenie przez Rosję w czerwcu 2023 roku elektrowni na rzece Dniepr w Nowej Kachowce – zapowiedział państwowy operator elektrowni wodnych, Ukrhidroenerho.

Ukraińska spółka pozwie Rosję. Odszkodowania za zniszczenie elektrowni w Nowej Kachowce
Zapora na Zbiorniku Kijowskiej (Google Maps, Wikimedia, fot: Anatolij Wołkow)

Procedury w tej sprawie zostały już wszczęte, o czym powiadomiono władze w Moskwie. Złożymy wniosek o odszkodowanie za utracone zyski i koszty odbudowy elektrowni – poinformował w czwartek prezes spółki Ihor Syrota.

"Będziemy domagać się od agresora odszkodowania. Wstępne szacunki mówią o 2,5 mld dolarów. Jest to długotrwała procedura prawna, zgodnie z którą, jeśli Federacja Rosyjska nie zrekompensuje nam strat w ciągu sześciu miesięcy, złożymy pozew sądowy" – powiedział Syrota w wywiadzie, opublikowanym na portalu firmy.

Zdaniem strony ukraińskiej międzynarodowy arbitraż jest najlepszym sposobem odzyskania strat za zniszczenie elektrowni przez wojska rosyjskie. Ukrhidroenerho oświadczyło w komunikacie, że opiera się na udanych doświadczeniach ukraińskich firm o rozwiązywaniu sporów inwestycyjnych z Rosją po zaanektowaniu przez nią ukraińskiego Krymu.

Władze Ukrainy poinformowały 6 czerwca 2023 roku, że rosyjskie wojska wysadziły zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, tworzącą rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została zniszczona.

Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości, w tym na terenach Chersońszczyzny okupowanych przez Rosjan, powodując katastrofę humanitarną i ekologiczną. Sztuczny Zbiornik Kachowski, kluczowy dla regulacji i zaopatrzenia regionu w wodę, niemal całkiem wysechł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP