Notowania

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej. Pierwsza ważna rozmowa

Były polski premier rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą - poinformowały unijne służby prasowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European Council)

Tematem rozmowy były negocjacje umowy handlowej, kryzys na Ukrainie oraz sytuacja gospodarcza.

_ - To, że rozmowa telefoniczna odbyła w moim pierwszym dniu urzędowania podkreśla, jak wielką wagę przywiązuję do naszych relacji z USA _ - oświadczył Tusk, cytowany w komunikacie prasowym. Jak dodał, od amerykańskiego prezydenta usłyszał, że również zależy mu na transatlantyckich więziach.

Tematem rozmowy były negocjacje na temat umowy o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (TTIP). Jak wskazał Tusk, TTIP nie dotyczy tylko wolnego handlu, ale jest _ wyrazem naszego geopolitycznego partnerstwa _. _ Uzgodniliśmy wzmocnienie wysiłków na rzecz osiągnięcia porozumienia _ - poinformował szef Rady Europejskiej.

Dodał, że naświetlił też Obamie prowadzoną w UE dyskusję na temat planu pobudzenia inwestycji. Plan taki zaproponował w zeszłym tygodniu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zakłada on pobudzenie inwestycji wartych 315 mld euro.

Tusk i Obama potwierdzili też wspólne stanowisko w sprawie konfliktu ukraińskiego. - _ Podzielamy zaniepokojenie z powodu kryzysu na Ukrainie i zgadzamy się co do tego, jak ważne jest, by Rosja wycofała się ze wschodniej Ukrainy, zaprzestała wysyłania żołnierzy i sprzętu, aby umożliwić skuteczną kontrolę granicy i pozwolić OBWE na wykonywanie jej misji. Wszyscy zakładnicy powinni zostać uwolnieni _ - oświadczył Tusk.

_ - UE i Stany Zjednoczone wciąż blisko współpracują (w tej sprawie), w tym jeśli chodzi o sankcje jak i wsparcie finansowe dla Ukrainy _ - poinformował.

Tematem rozmowy było też wzmocnienie współpracy między UE a NATO. Obama miał też podziękować Unii za obietnicę przeznaczenia 1 mld euro na walkę z epidemią eboli.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk staje na czele Europy. Mocne słowa na początek - _ Przybywam tu z silnym poczuciem misji _ - powiedział były polski premier.
Donald Tusk przyznaje: "Mamy też wrogów, nie tylko sceptyków" Były premier zarobi na stanowisku szefa Rady 25 tysięcy euro, ale...
Wybór Tuska zadowolił Niemcy i Rosję Najważniejsze zadania, stojące przed Unią, to bezrobocie wśród młodych, wojna na Ukrainie i ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Tagi: donald tusk szefem rady europejskiej, tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz