Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk: UE musi odzyskać pewność siebie w polityce wobec Rosji

0
Podziel się:

- Unia Europejska musi dostrzec własną siłę - powiedział nowy przewodniczący Rady Europejskiej po zakończeniu unijnego szczytu.

Donald Tusk: UE musi odzyskać pewność siebie w polityce wobec Rosji
(PAP/EPA)

Unia Europejska musi dostrzec własną siłę - powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu unijnego szczytu.

Stosunki z Rosją oraz sytuacja na Ukrainie były tematem dyskusji w drugiej części obrad przywódców unijnych, którzy dyskutowali na ten temat przy kolacji.

_ - Nie znajdziemy długofalowego rozwiązania dla Ukrainy bez adekwatnej, spójnej i zgodnej europejskiej strategii wobec Rosji. Nowoczesna, bezpieczna i niepodległa Ukraina jest najważniejszym elementem tej strategii _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

_ - Nasze podejście musi być zgodne z naszymi ambicjami i potencjałem. Musimy wyjść poza podejście reaktywne i defensywne. Musimy odzyskać swoją pewność siebie i dostrzec naszą własną siłę _ - dodał. Według Tuska UE _ ma wspólne zrozumienie _ dla wyzwania, związanego z polityką Rosji wobec sąsiadów i wróci do dyskusji na ten temat w marcu.

Tusk podkreślił, że sytuacja na Ukrainie jest _ dramatyczna i dynamiczna _, dlatego wymaga natychmiastowej reakcji UE. _ Dyskutowaliśmy o finansowym wsparciu dla Ukrainy. - Wysyłamy mocny sygnał, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia _ - powiedział.

Zdaniem szefa Rady Europejskiej konflikt na Ukrainie i działania Rosji wymagały _ natychmiastowej _, ale zarazem _ pragmatycznej _ reakcji UE. - _ Nie potrzebujemy żadnej radykalnej ideologii. Unia Europejska potrzebuje przede wszystkim absolutnie zgodnej, wspólnej strategii wobec Ukrainy, ale przede wszystkim wobec Rosji. Jak już powiedziałem, Rosja jest dziś naszym strategicznym problemem _ - powiedział Tusk.

_ - Największym wyzwaniem jest dziś rosyjskie podejście nie tylko wobec Ukrainy ale też wobec Unii Europejskiej _ - dodał. Zdaniem Tuska dyskusja na szczycie pokazała, że Unia jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczona w tej sprawie. - _ To będzie długa gra, nie ograniczy się tylko do reakcji na jeden kryzys _ - dodał.

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera działania Rosji są _ rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego _. Ale - powiedział - UE musi też utrzymać kanały komunikacji z Rosją. _ - Mam zamiar wejść w te kanały, odnaleźć swoje miejsce i spróbować wykorzystać atut, że znam (prezydenta Rosji) Władimira Putina od wielu lat _ - powiedział.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej Rosji obecnie nie ma podstaw dla zniesienia sankcji wobec tego kraju. _ Sankcje wprowadzono z konkretnych powodów i tylko ustanie tych powodów może spowodować zniesienie sankcji _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej po szczycie. - _ Uważamy za strategiczne wyzwanie to, czy prawo samostanowienia narodów ma decydujące znaczenie czy też ktoś, kto żyje w strefie wpływów określonego państwa nie może swobodnie decydować, dokąd przynależy _ - dodała.

Jak zaznaczyła, na szczycie nie poruszano kwestii ewentualnych dostaw broni na Ukrainę.

Dokument końcowy szczytu zawiera zaledwie dwa akapity na temat Ukrainy. Przywódcy wyrazili zadowolenie z determinacji nowego ukraińskiego rządu do przeprowadzania reform politycznych i gospodarczych oraz zadeklarowali, że są gotowi do dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy pod warunkiem spełnienia wymogów przedstawionych jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

_ Sytuacja na wschodzie Ukrainy nadal jest bardzo niepokojąca _ - stwierdzono we wnioskach ze szczytu. Przypomniano, że w czwartek Unia zaostrzyła sankcje gospodarcze wobec Krymu. _ Rada Europejska jest gotowa do podjęcia dalszych takich kroków jeśli będzie to potrzebne. Wszystkie strony, w tym Rosja, powinny aktywnie zaangażować się we wdrażanie w pełni uzgodnień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu _ - podkreślono w dokumencie końcowym obrad w Brukseli. Szczyt zaapelował też o umożliwienie dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl
UE gotowa przemyśleć sankcje wobec Rosji Unia powinna rozmawiać z Rosją w sprawie politycznego rozwiązania konfliktu - podkreśla szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Rebelianci porywają ludzi w Donbasie Mieszkańcom wschodu, którzy pozostali na terenach, objętych działaniami wojennymi, zagraża nie tylko ostrzał czy głód.
Protest sparaliżował stolice Ukrainy W Kijowie rozpoczął się strajk tramwajarzy, którzy protestują przeciwko półrocznemu opóźnieniu w wypłacie wynagrodzeń
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)