Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kupowanie wycieczek w sieci będzie bezpieczniejsze. Ale dopiero jesienią

0
Podziel się

Zwiększone gwarancje dla tych, którzy wycieczki kupują online mają być jednak przyjęte dopiero jesienią.

Kupowanie wycieczek w sieci będzie bezpieczniejsze. Ale dopiero jesienią
(Janson St Peter The Beach at Trunk Bay flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bDIdQdxN

Kupowanie wycieczek online będzie bezpieczniejsze. Unijni ministrowie porozumieli się w czwartek w sprawie zwiększenia gwarancji dla osób kupujących w sieci usługi i pakiety turystyczne. Nowe przepisy na pewno nie obejmą jednak letnich zakupów. Mają być bowiem przyjęte dopiero jesienią. Państwa UE będą miały później 2 lata na ich wdrożenie. Nowe zasady niebawem obejmą 120 milionów wczasowiczów.

Nowe przepisy rozszerzają definicję "wyjazdów pakietowych" o różne usługi turystyczne oferowane za pośrednictwem internetu, aby zapewnić korzystającym z tej drogi rezerwacji konsumentom taką samą ochronę np. w przypadku bankructwa biura podróży, jaką mają klienci tradycyjnych agencji turystycznych. Zastąpią one obecne unijne regulacje dotyczące usług turystycznych pochodzące jeszcze z 1990 roku.

Jak głosi czwartkowy komunikat ze spotkania ministrów odpowiedzialnych za konkurencyjność, przepisy rozciągają ochronę przysługującą w tradycyjnych pakietach na kombinację osobnych usług podróżniczych, jak np. przeloty, zakwaterowanie czy wynajem samochodu. Zgodnie z notą KE, ochrona prawna ma obowiązywać zawsze tam, "gdzie usługa reklamowana jest jako pakiet lub gdzie oferowana jest jedna, łączna cena". Przepisy będą dotyczyły także tych, którzy sami wybierają dostępne przy rezerwacji opcje.

bDIdQdxP

Przepisy regulują też zasady odstąpienia od umowy, a także prawa przysługujące podróżnym w razie nieprzewidzianych zdarzeń, które mogłyby uniemożliwić powrót do domu zgodnie z planem.

Unijna komisarz do spraw konsumenckich Vera Jourova ocenia, że osoby planujące wakacje nie powinny się martwić o niewystarczającą ochronę prawną. - Dlatego nowe zasady niebawem obejmą 120 milionów wczasowiczów, którzy kupują pakiety wakacyjne w internecie - powiedziała komisarz.

W czerwcu nad przepisami odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim, a Rada UE, zgodnie z komunikatem Komisji, ostatecznie zatwierdzi tekst we wrześniu lub październiku. Przepisy mają ukazać się w unijnym dzienniku urzędowym przed końcem 2015 r. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów, a firmy sprzedające usługi turystyczne dalsze pół roku na dostosowanie się do nowych zasad.

bDIdQdyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)