Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wejście Polski do strefy euro. Prof. Huebner: "Trzeba zacząć dialog"

0
Podziel się:

Trzeba zacząć dialog w sprawie wejścia Polski do strefy euro - uważa b. komisarz UE Danuta Huebner.

Wejście Polski do strefy euro. Prof. Huebner: "Trzeba zacząć dialog"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Trzeba zacząć dialog w sprawie wejścia Polski do strefy euro - uważa Danuta Huebner. Była komisarz UE mówiła o tym podczas Kongresu Federacji Rynku Nieruchomości. Jej zdaniem, wprowadzenie euro da korzyści polskim przedsiębiorcom, nie przyniesie natomiast podwyżki cen.

Huebner wystąpiła w piątek w Warszawie na XX, jubileuszowym Kongresie Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Była komisarz do spraw Polityki Regionalnej UE, obecnie europosłanka PO mówiła o wyzwaniach i szansach dla przedsiębiorców płynących z "zarządzania ekonomią w okresie pokryzysowym w UE".

Mówiąc o ryzykach prowadzonej działalności, na które uwagę powinni zwrócić polscy pracodawcy, poruszyła temat wejścia naszego kraju do strefy euro. "Dziś Europa jest podzielona w sposób bardzo prosty: wspólna walutą" - podkreśliła.

- W Polsce problem polega na tym, że nie ma nawet debaty na ten temat. Jest strasznie dużo różnych mitów na temat euro i kryzysu, który nie był kryzysem euro. (...) A to wszystko, co się dzieje dziś w Unii, te wszystkie reformy tak naprawdę dotyczą strefy euro. I czy chcemy, czy nie chcemy, przyszłość integracji europejskiej, to jest przyszłość obszaru wspólnej waluty - uważa Huebner. Jej zdaniem "politycznie" Polska jest obecnie poza głównym nurtem integracji.

- Ekonomicznie euro daje ogromne korzyści, związane z tym, że jest cały parasol ochronny Europejskiego Banku Centralnego. To są specjalne środki na poprawienie płynności w sytuacji kryzysu. To jest także gwarancja stabilności dla inwestorów przez nadzór Banku Centralnego nad bankami - wyliczała eurodeputowana.

- Jesteśmy dumni z tego, jak przeszliśmy przez kryzys, ale nie dajmy się usypiać, bo nasz sektor bankowy jest mały i płytki, oparty na krótkoterminowych oszczędnościach i gdyby ktoś chciał nas zdestabilizować, to wcale nie jest to takie trudne. A nie mamy dostępu do tych wszystkich mechanizmów (ochronnych), które strefa euro rozbudowała - zauważyła, Huebner.

Jej zdaniem dla przedsiębiorców pozostawanie Polski poza strefą euro oznacza dodatkowe koszty transakcyjne, a także ryzyko związane z wahaniami kursów. - Nie mówię, że trzeba wejść dziś, czy jutro do strefy euro, ale dialog trzeba zacząć - podkreśliła.

Była komisarz UE oceniła też, że w Polsce społeczna świadomość problemu wejścia do strefy euro jest niewystarczająca. - Nie ma żadnego mechanizmu w systemie wspólnej waluty, który by prowadził do wzrostu cen. Przeciwnie, euro jest czynnikiem, który ciągnie ceny w dół. Emerytom też trzeba powiedzieć, że ich emerytury będą wymienione po takim samym kursie jak ceny, więc ich wartość nabywcza nie drgnie. A tego ludzie nie wiedzą - oceniła.

Zdaniem Huebner pełniejsze uczestnictwo Polski w UE jest potrzebne, bo wobec napiętej sytuacji na Wschodzie "rola Europy w gwarantowaniu stabilności i pokoju znowu zaczyna być ważna". - Ale są też inne sprawy jak nasza rola w świecie, bo w pojedynkę nawet te największe gospodarki znaczą niewiele - stwierdziła.

Podczas jubileuszowego kongresu wystąpił także b.prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, który mówił o problemach procesu legislacyjnego w Polsce.

- Z procesem legislacyjnym jest generalnie źle, bo nie został on zreformowany - ocenił sędzia. Jego zdaniem w Polsce system stanowienia prawa wciąż jest taki sam jak w PRL-u, tyle że uchwalanych ustaw jest znacznie więcej, niż w tamtym okresie.

Stępień przytoczył też statystyki, na podstawie których sformułował taką ocenę. Wynika z nich, że do Trybunału Konstytucyjnego trafia rocznie około 100 spraw o zbadanie prawa pod kątem zgodności z konstytucją, z czego 50-70 proc. kończy się stwierdzeniem niekonstytucyjności.

Na jubileuszowym kongresie PFRN dyskutowano też o wymaganiach rynku i prezentowano nowoczesne rozwiązania służące sprzedaży nieruchomości. Wręczono także medale 20-lecia zasłużonym pracownikom branży.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości została utworzona w styczniu 1995 roku przez sześć regionalnych stowarzyszeń pośredników w obrocie nieruchomościami i do lutego 1997 r. działała pod nazwą Polska Federacja Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W chwili obecnej PFRN działa na rzecz i w interesie 24 regionalnych stowarzyszeń pośredników oraz zarządców nieruchomości, zrzeszających prawie 3500 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy nie chcą euro. Przeciw ponad połowa Najnowsze badani wskazują, że aż 52 proc. z nas uważa za błąd wprowadzenie wspólnotowej waluty.
Polska nie może wejść do strefy euro Nie spełniamy aktualnie kryteriów wymaganych do przyjęcia wspólnotowej waluty - przypomina Joanna Trzaska-Wieczorek. Szefowa Kancelarii Prezydenta odpowiada na słowa Andrzeja Dudy.
Euro nie dla Polski? Tak uważa Belka O wstrzymaniu się z szybkim wchodzeniem do eurolandu szef NBP mówił w Brukseli.
euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)