Notowania

gospodarka
22.09.2017 20:27

Lotnisko Chopina zostanie zamknięte? Tai będzie skutek budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Warszawskie Lotnisko Chopina jest bliskie wyczerpania swojej przepustowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/Kuba Bożanowski (CC BY 2.0))
Lotnisko Chopina obsługuje 38 proc. ruchu pasażerskiego w kraju.

Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zamknięcie warszawskiego Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego - poinformował pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. CPK ma być lotniskiem bazowym dla PLL LOT.

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Jak mówił w piątek Wild, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

- Abyśmy mogli myśleć w sposób poważny o tym przedsięwzięciu, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch cywilny musi zakończyć swoje istnienie na Lotnisku Chopina. Natomiast port Chopina to nie tylko ruch cywilny. To także realizacja określonych zadań związanych z obronnością. I tutaj decyzja jest jeszcze przed nami - powiedział Wild na konferencji prasowej, na której przedstawił koncepcję CPK.

Jak powiedział, Komitet Stały Rady Ministrów przyjął ją na czwartkowym posiedzeniu, a rząd ma się zająć koncepcją w przyszłym tygodniu.

Czy potrzebny jest nam Centralny Port Lotniczy?

Port Chopina bliski wyczerpania przepustowości

Warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce, zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Wild tłumaczył, że istnienie innych portów lotniczych - zwłaszcza przewidzianych do obsługi ruchu niskokosztowego, jak Modlin - nie jest bezpośrednio związane z funkcjonowaniem Portu "Solidarność", gdyż port ten w założeniu będzie lotniskiem hubowym, czyli przesiadkowym. Jego pierwszoplanowa oferta nie będzie skierowana do przewoźników niskokosztowych. - Aczkolwiek tutaj oczywiście mówimy o rzeczywistości za lat 10 - dodał.

CPK ma być lotniskiem bazowym dla PLL LOT

Według założeń CPK ma być lotniskiem bazowym dla PLL LOT, dzięki któremu linia ta będzie mogła stać się "integratorem rynku środkowoeuropejskiego i jedną z najważniejszych marek lotniczych na kontynencie".

Jak tłumaczył Wild, ograniczona przepustowość Lotniska Chopina będzie blokować dalszy rozwój narodowego przewoźnika. Według analiz dzienne limity operacji lotniczych samolotów - czyli startów i lądowań na stołecznym lotnisku - zostaną osiągnięte na przełomie 2019/2020 r.

Z danych przekazanych dziennikarzom wynika, że w roku 2017 średnia liczba codziennych operacji lotniczych to 460. Uwzględniając przyrost w tempie rynkowym, oznaczać to może, że limit 600 zostanie osiągnięty właśnie na przełomie 2019/20 r. "Nawet zwiększenie dozwolonej liczby operacji o 100 - 150 dziennie, odsunie jedynie moment napotkania twardych ograniczeń najdalej w latach 2022-23" - czytamy w materiałach prasowych.

- CPK jest LOT-owi potrzebny i daje mu zupełnie nowe możliwości - przekonywał Wild. Dodał, że według szacunków, w pierwszym etapie funkcjonowania CPK polski przewoźnik będzie posiadał około 45 proc. udziału w liczbie pasażerów podróżujących z tego lotniska. Dodał, że w jego ocenie LOT ma ambicje, by pełnić rolę silnego przewoźnika w planowanym porcie. - Patrząc na ostatnie wyniki finansowe spółki i dynamiczny rozwój przewoźnika, jesteśmy przekonani, że mu się to uda - wskazał.

Czarny scenariusz

W opracowaniu podkreślono, że istnienie CPK nie jest jednak uzależnione od rozwoju LOT-u. "W czarnym scenariuszu, gdyby polska linia lotnicza przestała się rozwijać, jej miejsce może zająć inny, duży międzynarodowy przewoźnik" - napisano.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Tagi: gospodarka, inwestycje, lotnictwo, rząd, pap, lot, transport lotniczy, CPK, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2017

tomassoforteCzy was już P@^$&%!O z tymi tytułami doszczętnie? Gdyby rządziło PO nagłówek byłby w stylu - "Rząd ulży mieszkańcom Chopina... Przy okazji … Czytaj całość

23-09-2017

StefanDziwne za poprzedniej ekipy rządzącej LOT był na skraju bankructwa, chcieli go sprzedać Turkom, Niemcom. Teraz okazuje się, że LOT od jakiegoś czasu … Czytaj całość

22-09-2017

exDla wyborcy pis ważne jest to żeby iść do kościoła, obejrzeć mszę na tvpis wysłuchać rydzyka w radiu maryja , wziąć 500zł na co 2-gie dziecko, reszta … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (124)