Notowania

Afera KNF. Zmiany w przepisach o nadzorze mogą być niekonstytucyjne

Radykalne zmiany w ustawie o nadzorze, dodanie artykułu dotyczącego przejęcia banku, ale również zmiany w systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji mogły być niezgodne z prawem. Nie przeszły wymaganej procedury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Molecki/East News)
Zmieniana ustawa nadaje Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia do tego, by nakazać jednemu bankowi przejęcie innego.

Poprawki do ustawy o bankach mogą być niekonstrukcyjne – stwierdzili eksperci z biura legislacyjnego Senatu informuje Polska Agencja Prasowa.

Argumentują, że zmiany w ustawach powinny przejść pełną drogę procedury sejmowej. W wypadku ustawy o nadzorze tak się jednak nie stało. Dlaczego? Bowiem poważne modyfikacje zostały wprowadzone już na ostatnich etapach procedur.

"Dotyczy to w szczególności obszernych poprawek zgłaszanych w II czytaniu, niezwiązanych z projektem i niebędących przedtem przedmiotem rozważań w komisjach" – można przeczytać w opinii biura legislacyjnego Senatu.

Chodzi o dodanie rozdziału pt. "Przejęcie banku". Przewiduje on, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych przez bank albo gdy pojawi się chociaż takie niebezpieczeństwo, KNF może podjąć decyzję administracyjną o przejęciu takiego banku przez inny bank.

Sejm przyjął ustawę z poprawkami PiS 9 listopada. Ustawa trafiła do Senatu, który zgodnie z harmonogramem ma głosować nad nią na posiedzeniu od 22 do 24 listopada.

Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności":

Smaczku sprawie dodaje fakt, że nowelizacja ustawy o bankach trafiła do sejmowej komisji finansów publicznych dzień po tym, jak do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakiego miał dopuścić się były już szef KNF Marek Chrzanowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, knf, ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2018

dochoDlaczego ta zlodziejska szajka, ktora bawi sie gielda, nie zawiesi handlu akcjami bankow pana Leszka Czarneckiego? Przeciez ci zlodzieje celowo … Czytaj całość

16-11-2018

To już jest mafijne działanieTeraz już wiadomo z całą pewnością po co było pozakonstytucyjne przejęcie Trybunału Konstytucyjnego przez PiS. Codzi o to, że bez obawy może PiS … Czytaj całość

17-11-2018

ja wiemA z tym getinem czy idea bankiem to w razie czego, BFG pokrywa wypłaty do 100 tys EURO.

Rozwiń komentarze (3)
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne