Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Zakaz handlu w niedziele ma dziury. Wiemy, ile sklepów będzie otwartych

410
Podziel się:

Zakaz handlu w niedziele działa? W teorii tak, w praktyce nie. Coraz więcej sieci w tym dniu otwiera drzwi dla klientów. Do grona dołączył ostatnio Polomarket. - Ostrzegaliśmy polityków, że dojdzie do takiej sytuacji - ocenia Alfred Bujara z handlowej "Solidarności". Sprawdziliśmy, ile sklepów poszczególnych sieci jest w tym dniu otwartych.

Zakaz handlu w niedziele ma dziury. Wiemy, ile sklepów będzie otwartych
Zakaz handlowy w niedziele? Tylko na papierze. Wiemy, ile sklepów w kraju jest w Polsce otwartych

Zakaz handlu w niedziele? Tak, ale tylko na papierze. Już kilkanaście sieci handlowo-spożywczych w Polsce udostępnia klientom przeczesywanie sklepowych alejek w dzień wolny od pracy. Korzystają przede wszystkim z wyjątku w przepisach i zamieniają punkty w placówki pocztowe.

Są to m.in. sklepy sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC, Prim. Do tego grona dołącza sieć POLOmarket, która uruchamia w części sklepów usługę "Paczka w Ruchu". O otwarciu sklepów sieci w niedziele niehandlowe poinformował na początku tygodnia portal wiadomościhandlowe.pl.

- Ostrzegaliśmy polityków, że dojdzie do takiej sytuacji - komentuje otwarcie już kolejnego punktu spożywczo-handlowego w niedzielę Alfred Bujara z "Solidarności".

Zobacz także: Płacenie ręką, w którą wszyty jest czip, to przyszłość? "Pomysł budzi duże kontrowersje"

Niedziele niehandlowe. Nawet Biedronka otwarta

W Polsce działa blisko 280 punktów sieci POLOmarket, ale nie we wszystkich będzie można odbierać paczki.

"Na chwilę obecną z usługi korzystać mogą klienci w kilkudziesięciu naszych sklepach. Wdrożenie usługi 'Paczka w Ruchu' nie jest planowane dla całej sieci" - czytamy w komunikacie od biura prasowego POLOmarket.

Pionierem w prowadzeniu działalności w niedziele niehandlowe jest Żabka. Sklepy już od 2018 roku pozostają otwarte. Z danych, które otrzymaliśmy od biura prasowego sieci, wiemy, że w Polsce działa dziś 7100 punktów. Większość z nich świadczy usługi pocztowe i otwiera się w niedziele.

"Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni możliwości prowadzenia w niedziele niehandlowe sprzedaży osobiście" - czytamy w odpowiedzi od biura prasowego.

Skromniej, bo tylko 15 placówek, otwiera w niedziele Intermarche, a działająca na terenie Mazowsza sieć Prim przyjmuje niedzielnych klientów w 59 sklepach.

Co ciekawe - w niedziele działa nawet Biedronka. Punkt otwarty w niedziele znajduje się w Dobrzycy pod Kaliszem. Działa dzięki temu, że jest franczyzą, a co za tym idzie, jego właściciel może sam stanąć za kasą.

Topaz, Stokrotka i Grupa Eurocash też się otwierają

W niedziele niehandlowe zakupy zrobimy również w części sklepów sieci Topaz. Aktualnie w Polsce działa ponad 120 punktów - skupione są w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Natomiast niedzielne zakupy zrobimy w 36 punktach. Najwięcej z nich znajduje się w Warszawie i Siedlcach.

W gronie otwartych znalazły się również placówki handlowe, które skupia Grupa Eurocash. "Z naszych danych wynika, że usługi kurierskie dostępne były na koniec pierwszego kwartału roku w ok. 1,5 tys. sklepach, w ramach sieci partnerskich wspieranych przez Grupę, takich jak: ABC, Lewiatan, Euro Sklep, Delikatesy Centrum" - czytamy w odpowiedzi od Jana Domańskiego, rzecznika Grupy Eurocash.

Tylko Lewiatanów jest w Polsce ponad 3,2 tys. Na stronie sieci można sprawdzić godziny otwarcia wybranych punktów, niestety nie wszystkich. W samej jednak Warszawie na 53 punkty otwartych w niedziele niehandlowe jest aż 47 z nich. W punktach przy ul. Jagielońskiej, Żytniej, Traktacie Lubelskim, Gagarina, Ogrodowej i Wólczyńskiej nie zrobimy w tym dniu zakupów.

Z kolei, jak dowiedzieliśmy się z biura prasowego sieci Stokrotka, otwarte są tylko "najmniejsze formaty Express", które są niewielką częścią wszystkich sklepów sieci. Łącznie firma liczy 740 placówek.

Z powyższych danych można oszacować, że samych otwartych w niedzielę Żabek i Lewiatanów jest w Polsce ok. 8 tys. Dodając do tego po kilkadziesiąt czy kilkaset sklepów innych sieci oraz placówki niezrzeszone, okazuje się, że zakaz handlu nie dotyczy nawet ponad 10 tys. sklepów w kraju.

Zakaz handlu w niedziele. Od kiedy?

Zakaz handlu w niedziele zaczął obowiązywać w marcu 2018 roku. Każdego kolejnego rok zmniejszała się liczba niedziel, w czasie których można było robić zakupy.

W jednym z wyjątków od niedzielnego zakazu handlu znalazły się placówki pocztowe. I to właśnie na tę ścieżkę wkraczają sieci, które zakaz chcą obejść. Nawiązują umowy z dostawcami pocztowymi, co umożliwia im otwarcie punktu w niedzielę.

Sprawie przyjrzała się nawet Inspekcja Pracy, która wniosła pozwy przeciwko franczyzobiorcom Żabki o złamanie zakazu handlu w niedziele. Sieć tę batalię jednak wygrała. W każdym ze 148 pozwów, jakie zgłosiła IP, sądy nie dopatrzyły się złamania obowiązujących przepisów.

- Cały czas proponujemy albo wyrzucić placówki pocztowe z wyłączeń w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele albo w ustawie o wychowaniu w trzeźwości dodać zapis o zakazie sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych - mówi Alfred Bujara.

- Rząd był zajęty pandemią, na tapet weszły w tej chwili również środki unijne. Jak sytuacja się uspokoi i życie wróci na dawne tory, liczymy na zmiany ustawodawcze, bo obecne przepisy są dziurawe. Coraz więcej podmiotów będzie podpisywać umowy z operatorami pocztowymi - dodaje szef handlowej "Solidarności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(410)
PibaćJes!!
rok temu
Proponuję politykierom z PiS startowania w wyborach i obejmowania jakichkolwiek stanowisk w tym kraju!!!!!!!!
giętas
rok temu
Kraj, w którym od góry do dołu nie respektuje się prawa albo się je nagina
ewa
rok temu
brawo czekamy na reszte sklepow
anka
rok temu
Co to jest TAPET czy to mąż TAPETY ?
jan
rok temu
Miał być kapitalizm a rozwinęla się komuna w najgorszym wydaniu.Tok to jest jak do rządów dorwą się nawiedzeni debile chcący sterować ludzmi niby rozumnymi i posiadającymi wolną wolę/dar od Boga/ jak robotami.
...
Następna strona