Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zamazany obraz finansów publicznych. Apel ekonomistów do rządu PiS

391
Podziel się:

Byli ministrowie finansów oraz znani ekonomiści apelują do rządu, by ten szybko ujawnił dane o stanie budżetu. "Polacy mają prawo wiedzieć, czy grozi im katastrofa finansów państwa" - piszą m.in. Jacek Rostowski, Leszek Balcerowicz, Jarosław Bauc czy Marek Belka.

Byli ministrowie finansów apelują do rządu PiS o ujawnienie stanu finansów publicznych. Pod listem otwartym podpisali się m.in. Marek Belka i Jacek Rostowski
Byli ministrowie finansów apelują do rządu PiS o ujawnienie stanu finansów publicznych. Pod listem otwartym podpisali się m.in. Marek Belka i Jacek Rostowski (east news)
bEsptwbV

List otwarty byłych ministrów publikuje "Rzeczpospolita". Czytamy w nim, że rząd "ukrywa" dochody budżetowe z maja, choć zna je już przynajmniej od kilku dni. Ekonomiści żądają od premiera i ministra finansów ujawnienia tych danych. Przede wszystkim wpływów z VAT.

"Załamanie przychodów podatkowych następuje nie tylko ze względu na spadek aktywności gospodarczej, ale także ze względu na zjawisko tzw. procykliczności tych dochodów – szczególnie dotkliwe w przypadku dochodów z VAT. Dane kwietniowe pokazują jego niszczycielską siłę: spadek dochodów z VAT był ponad trzy razy silniejszy niż powiązanej z nim sprzedaży detalicznej" - czytamy w liście, opublikowanym przez "Rz".

Podpisali się pod nim nie tylko Balcerowicz, Rostowski, Bauc czy Belka. Wśród sygnatariuszy znaleźli się również Mateusz Szczurek czy Andrzej Olechowski.

bEsptwbX
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy <a href="https://money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zadluzenie-finanse-publiczne-dlug-polski,11,0,2408459.html">dług publiczny</a>. Prezes PFR: "to się opłaci"

Problem jednak w tym, że dane kwietniowe to tak naprawdę obraz tego, co działo się w marcu. Podatki za marzec płacimy przecież w kwietniu. A za kwiecień - w maju. To oznacza, że majowe dane będą znacznie gorsze. Wtedy gospodarka zamknięta była bowiem praktycznie przez cały miesiąc. a nie - jak w marcu - tylko przez połowę.

bEsptwcd

Można więc spodziewać się że skoro w kwietniu przez budżet przeszło tornado, to w maju będziemy mieli do czynienia ze znacznie większym kataklizmem. Na razie jednak danych nie znamy. Prawdopodobnie zostaną one opublikowane w przyszłym tygodniu.

"Minister finansów i rząd nie mają prawa ukrywać przed rodakami prawdziwego stanu gospodarki. Wiemy, że majowe dochody podatkowe, w tym z VAT, są dobrze znane ministrowi finansów już od wielu dni. Dlatego żądamy natychmiastowego upublicznienia dochodów podatkowych, a szczególnie dochodów VAT, za maj 2020" - piszą ekonomiści. Zwracają uwagę, że w kontekście wyborów Polacy muszą znać prawdziwy stan finansów państwa.

Co ciekawe, w Polsce wciąż obowiązuje budżet, który został uchwalony na starcie epidemii. To oznacza, że rząd wciąż zakłada zerowy deficyt i dochody na poziomie ponad 400 mld zł.

Nowelizacja początkowo planowana była na czerwiec. Ale teraz okazuje się, że nastąpi ona dopiero w drugiej połowie lipca. Czyli po wyborach prezydenckich.

bEsptwce

Resort finansów będzie musiał poinformować opinię publiczną, jakim deficytem zakończy się ten rok, a także jak głęboka recesja dotknie polską gospodarkę. Ministerstwo już w maju przyznało, że do tej pory do tej kwestii podchodziło zbyt optymistycznie. I że spadek PKB może być większy niż pierwotnie zakładało.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsptwcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(391)
Grzechu
rok temu
Dwa zlodzieje-piniendzy nie ma i nie bedzie!!!????beda!!!!!!!!!!!!!z vat i placenia koncesji!!!!!te pieniadze zawsze byly i sa i one wracaja do ludzi!!!!!!!
A.
rok temu
Moze I zamazany ten obraz finansowow publicznych, ale tym panom na pewno juz dziekujemy.
Rodzina na sw...
rok temu
PIS po raz kolejny pokazał, że nie umie rządzić. Jedyne co umie to rozdawać pieniądze swojemu elektoratowi w zamian za głosy wyborcze oraz dawać zarobić swoim
bEsptwcz
nie znacie si...
rok temu
dodrukują pieniądze i się wyrówna...
te czer chu m...
rok temu
że my mamy pamięć złotej rybki
...
Następna strona