Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zniesienie restrykcji może oznaczać utratę pracy dla obcokrajowców w Polsce

49
Podziel się:

Odwołanie stanu epidemii zagraża obcokrajowcom w Polsce. Pracę stracić może nawet 50 tysięcy osób, wszystko przez problemy z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Zniesienie restrykcji może oznaczać utratę pracy dla obcokrajowców w Polsce
Cudzoziemcy w Polsce. 50 tysięcy osób może stracić pracę, jeśli rząd zniesie stan epidemii. (money.pl, Rafał Parczewski)

Gdyby rząd zdecydował się odwołać stan epidemii, około 50 tysięcy obcokrajowców być może będzie musiało wyjechać z Polski, ponieważ nie zdążą na czas otrzymać pozwoleń na pracę - szacuje agencja pracy SPEK.

W kwietniu 2020 roku, w ramach pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową, pojawił się zapis dotyczący przedłużenia cudzoziemcom pozwolenia na legalną pracę w naszym kraju. Mówi on o tym, że obcokrajowiec może to zrobić do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii).

W Polsce obowiązuje obecnie stan epidemii, ale przed rządem w którymś momencie stanie konieczność podjęcia decyzji, czy i kiedy go znieść.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

"Są argumenty przemawiające za tym, że decydenci mogą podjąć decyzję o zniesieniu stanu epidemii, tym bardziej, że dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVIID-19 nie przekracza w skali kraju 100 osób" - czytamy w komunikacie.

- Obawiamy się, że w tak krótkim czasie urzędnicy nie będą w stanie rozpatrzyć około 100 tysięcy wniosków, bowiem na tyle ocenia się liczbę cudzoziemców korzystających w Polsce z tarczy antykryzysowej. Należy się liczyć z tym, że nawet połowa z nich nie otrzyma na czas pozwoleń i wróci do własnych krajów - powiedziała prezes agencji Edyta Nieborak.

- To będzie poważny cios nie tylko dla właścicieli mniejszych firm, ale również globalnych koncernów działających w Polsce. Dla przykładu cudzoziemcy, których rekrutujemy do pracy w naszym kraju, znaleźli zatrudnienie w Milano, Gobarto, Schrag Polska, Biedronce czy w obiektach Amazona - dodała.

Jak podkreśla SPEK, zniknięcie z rynku około 50 tysięcy pracowników może stanowić poważny problem, tym bardziej, że sama tylko gastronomia poszukuje 200 tysięcy pracowników, zaś branża hotelarska i turystyczna około 100 tysięcy. Należy jednak pamiętać także o kłopotach ze znalezieniem wysokiej klasy informatyków czy inżynierów.

Agencja zwraca uwagę, że przedłużenie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców to duże wyzwanie dla firm usługowych, produkcyjnych czy agencji pracy tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być współpraca przedsiębiorców z urzędami, która ułatwi i przyspieszy wydawanie pozwoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(49)
WYRÓŻNIONE
Agata
3 lata temu
Skończcie już z wmawianiem Polakom, że w Polsce brakuje rąk do pracy. I jeszcze skończcie z hipokryzją, że potrzebujecie pracowników. Wy nie potrzebujecie pracowników, tylko niewolników.
.Xx
3 lata temu
Takie jest życie, po Polakach nikt nie rozpaczał jak tracili pracę
Paweł
3 lata temu
Najwyższa pora bo Polacy zaczynają dostawać po tyłkach od pseudo pracodawców bo albo robisz za grosze albo na twoje miejsce Ukraińców przyjmie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (49)
Tomasz
3 lata temu
Kurcze. Przez stan epidemi wstrzymane sa eksnisje. Jestem elascicielem miesskania dewastowanego przez najemce. Dodatkowo nie placi za nie i nie moge nic zrobic. Bo stan epidemii!! W tym stanie nie zapadaja decyzje o eksmisji. W Polsce prawa wlascicieli mieszkan wynajmujacych sa tragiczne!!. Czlowiek uczciwie pracuje, odklada i musi utrzymywac nieodpowiedzialnych ludzi. Mowie tu o swoim przypadku. Kiedy poslowie sie za to wezma!
pracownik
3 lata temu
W obecnym stanie rzeczy nie można dokonywać eksmisji, a w części swoich praw ręce mają też związani komornicy więc żeby im polepszyć warunki pracy nam zwykłym mieszkańcom po zniesieniu stanu epidemii "umilą" i tak ciężki okres w naszym życiu.
pola
3 lata temu
ojeju jeju, to podtrzymajmy stan epidemii zeby obcokrajowcy mieli pracę, no jak czytam takie pierdoły, to mnie zaczyna telepać....
STARY NUMER
3 lata temu
Przed planowana zaglada lunosci gady zawsze pozwalaly zeby rozne narody zyly obok siebie bo wtedy latwiej wybic np przed druga wojna swiatowa tez razem zyli i pracowali Zydzi Ukraincy i Polacy
TAK BEDZIE
3 lata temu
STANU EPIDEMII NIGDY NIE ZNIOSA BO ZA DUZO HIEN SIE NA NIEJ BOGACI DOPIERO OBYWATELE SAMI GO ZNIOSA JAK RUSZA DO BOJU KAZDY UZBROJONY W TO CO MA ZLAPIEMY PO GADZIE I ROZPRAWIMY SIE
...
Następna strona