Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zniesienie restrykcji może oznaczać utratę pracy dla obcokrajowców w Polsce

48
Podziel się:

Odwołanie stanu epidemii zagraża obcokrajowcom w Polsce. Pracę stracić może nawet 50 tysięcy osób, wszystko przez problemy z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Zniesienie restrykcji może oznaczać utratę pracy dla obcokrajowców w Polsce
Cudzoziemcy w Polsce. 50 tysięcy osób może stracić pracę, jeśli rząd zniesie stan epidemii. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEsxCbqZ

Gdyby rząd zdecydował się odwołać stan epidemii, około 50 tysięcy obcokrajowców być może będzie musiało wyjechać z Polski, ponieważ nie zdążą na czas otrzymać pozwoleń na pracę - szacuje agencja pracy SPEK.

W kwietniu 2020 roku, w ramach pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową, pojawił się zapis dotyczący przedłużenia cudzoziemcom pozwolenia na legalną pracę w naszym kraju. Mówi on o tym, że obcokrajowiec może to zrobić do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii).

bEsxCbrb

W Polsce obowiązuje obecnie stan epidemii, ale przed rządem w którymś momencie stanie konieczność podjęcia decyzji, czy i kiedy go znieść.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

"Są argumenty przemawiające za tym, że decydenci mogą podjąć decyzję o zniesieniu stanu epidemii, tym bardziej, że dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVIID-19 nie przekracza w skali kraju 100 osób" - czytamy w komunikacie.

bEsxCbrh

- Obawiamy się, że w tak krótkim czasie urzędnicy nie będą w stanie rozpatrzyć około 100 tysięcy wniosków, bowiem na tyle ocenia się liczbę cudzoziemców korzystających w Polsce z tarczy antykryzysowej. Należy się liczyć z tym, że nawet połowa z nich nie otrzyma na czas pozwoleń i wróci do własnych krajów - powiedziała prezes agencji Edyta Nieborak.

- To będzie poważny cios nie tylko dla właścicieli mniejszych firm, ale również globalnych koncernów działających w Polsce. Dla przykładu cudzoziemcy, których rekrutujemy do pracy w naszym kraju, znaleźli zatrudnienie w Milano, Gobarto, Schrag Polska, Biedronce czy w obiektach Amazona - dodała.

Jak podkreśla SPEK, zniknięcie z rynku około 50 tysięcy pracowników może stanowić poważny problem, tym bardziej, że sama tylko gastronomia poszukuje 200 tysięcy pracowników, zaś branża hotelarska i turystyczna około 100 tysięcy. Należy jednak pamiętać także o kłopotach ze znalezieniem wysokiej klasy informatyków czy inżynierów.

bEsxCbri

Agencja zwraca uwagę, że przedłużenie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców to duże wyzwanie dla firm usługowych, produkcyjnych czy agencji pracy tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być współpraca przedsiębiorców z urzędami, która ułatwi i przyspieszy wydawanie pozwoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsxCbrC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(48)
pracownik
2 tyg. temu
W obecnym stanie rzeczy nie można dokonywać eksmisji, a w części swoich praw ręce mają też związani komornicy więc żeby im polepszyć warunki pracy nam zwykłym mieszkańcom po zniesieniu stanu epidemii "umilą" i tak ciężki okres w naszym życiu.
pola
2 tyg. temu
ojeju jeju, to podtrzymajmy stan epidemii zeby obcokrajowcy mieli pracę, no jak czytam takie pierdoły, to mnie zaczyna telepać....
STARY NUMER
2 tyg. temu
Przed planowana zaglada lunosci gady zawsze pozwalaly zeby rozne narody zyly obok siebie bo wtedy latwiej wybic np przed druga wojna swiatowa tez razem zyli i pracowali Zydzi Ukraincy i Polacy
bEsxCbrD
TAK BEDZIE
2 tyg. temu
STANU EPIDEMII NIGDY NIE ZNIOSA BO ZA DUZO HIEN SIE NA NIEJ BOGACI DOPIERO OBYWATELE SAMI GO ZNIOSA JAK RUSZA DO BOJU KAZDY UZBROJONY W TO CO MA ZLAPIEMY PO GADZIE I ROZPRAWIMY SIE
Robolpl
2 tyg. temu
"Naprawdę wzruszające" opinia 70% ludzi posiadające obywatelstwo pl w tym 99% zdrowych na umyśle roboli (tzn niewolników)
...
Następna strona