Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Trudno przewidzieć szczyt inflacji. Jak wskazywał w programie "Money.pl" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, nie funkcjonujemy jako samotna wyspa, lecz w silnym kontekście międzynarodowym. Tak naprawdę NBP nie ma pełnej autonomii, jeśli chodzi o kształtowanie polityki pieniężnej. Musi się oglądać na Europejski Bank Centralny, na amerykański Fed, które wciąż deklarują silną determinację w walce z inflacją. - Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa. Kilka lat temu banki centralne prześcigały się w tym, by obniżać stopy procentowe i swoje waluty osłabiać, wzmacniając tym samym konkurencyjność eksportu. Teraz mamy do czynienia ze stanowiskiem odwrotnym, każdy kraj chce umocnić swoją walutę, by taniej kupować np. energię, za którą rozlicza się w dolarach. Innymi słowy, żeby euro albo złoty umocniły się w stosunku do dolara i w konsekwencji, aby ten szok energetyczny został w pewnym stopniu złagodzony. I tu niestety...
rozwiń
0
0
4
Podziel się
Komentarze (4)
zobacz więcej komentarzy (4)
KOMENTARZE
(4)
Leon
3 miesiące temu
Rząd nakręca inflację , a Glapiński udaje że z nią walczy i takie mamy teraz efekty .
USA
3 miesiące temu
USA chce obniżyć dolara na złość Chińczykom i Arabom to i w Polsce 1 dol będzie po 2 zł
Grzegorz Gumo...
3 miesiące temu
Zobaczymy co będzie dalej Wybory Parlamentarne mn.w Październiku o terminie zadecyduje Prezydent RP. Wiadomo że powinien zadecydować wzraz że swoimi Strategami z Macierzystej Partii,i niech Opozycja nie krytykuje bo to samo by zrobiła.On musi Grać na Zjednoczoną Prawicę to naturalna rzecz jak chce wrócić dalej do bierzacej Polityki swojej Partii która jakby to powiedzieć go Wypromowała.Pozdrawiam Państwa.
kugg
3 miesiące temu
Stopy procentowy powinny byc na poziomie inflacji. Teraz sa o wiele za niska. Przez 2 lata kraj siedzial zamkniety w domach bo bal sie grypy. Pieniadze rozdawano za darmo. Teraz czas je zwrócić. Nie mowie, ze to wina ludzi, mieli zakaz wszystkiego. Niestety tak dziala rynek, nic za darmo. jesli ktos daje ci cos "za darmo" to znaczy, ze sporo na tym starcisz.