Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Tusk zapewnia, że Polska dostanie pieniądze z UE

167
Podziel się:

- Polacy dostaną pieniądze z Brukseli, nikomu nie przyszło do głowy karać Polaków za upór pisowskiej władzy – powiedział w sobotę w Sopocie przewodniczący PO. Donald Tusk brał udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej, gdzie o konflikcie polskiego rządu z Brukselą rozmawiał m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Tusk zapewnia, że Polska dostanie pieniądze z UE
Donald Tusk zapewnia, że Polska dostanie pieniądze z UE. (East News, Jacek Domiński)
bETwJOvF

- Wróciłem wczoraj z Brukseli, gdzie odbywał się szczyt unijny, ale także szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Miałem tam okazję, aby rozmawiać z wieloma kanclerzami i premierami, także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w kontekście praworządności - powiedział Donald Tusk i zapewnił, że ryzyka blokady środków nie ma.

- Polska i Polacy te pieniądze dostaną, nikomu nie przyszło do głowy, aby karać Polaków za ten upór pisowskiej władzy. Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z Izby Dyscyplinarnej, czyli pomysłu karania sędziów, którzy nie chcą słuchać pisowskiej władzy - dodał przewodniczący PO.

Ile można stracić

Z powodu licznych konfliktów pomiędzy polskim rządem a władzami Unii Europejskiej, Krajowy Plan Odbudowy, który ma być podstawą do wypłacenia Polsce ponad 30 mld złotych z unijnego Funduszu Odbudowy wciąż nie został zaakceptowany.

bETwJOvH
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ważą się też losy mechanizmu warunkowości, czyli przepisów, które uzależniałyby wypłatę unijnych środków od przestrzegania zasad praworządności w kraju członkowskim.

bETwJOvN

Długotrwały konflikt na linii Polska-Bruksela może nas kosztować do 2026 r. nawet 170 mld złotych w utraconym PKB - wylicza Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics.

Jak pisze ekonomista, odcięcie Polski od unijnych funduszy oznacza nie tylko utratę dużych pieniędzy, ale i inne kłopoty.

"Na wieść do eskalacji rynki reagują zdecydowanie, choć jeszcze nie wliczają dużego prawdopodobieństwa Polexitu. Złoty osłabia się ponad 10 proc. do dolara, a deprecjacja sprawia, że inflacja w pierwszej połowie 2022 przebija 9 proc." - pisze Urban.

bETwJOvO

Konflikt z Unią

Polska pozostaje ostatnio w konflikcie z unijnymi instytucjami. Rząd nie zgodził się na wykonanie dwóch orzeczeń TSUE - w sprawie zamknięcia kopalni Turów oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Co więcej, niedawno polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że część traktatów o Unii Europejskiej jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Decyzja dotyczy pierwszeństwa przepisów unijnych nad krajowymi. Wniosek do TK złożył sam premier Mateusz Morawiecki tuż po orzeczeniu TSUE w sprawie.

Bruksela oczekuje, że Polska jak najszybciej wykona wyrok Trybunału. Jak powiedziała w piątek szefowa KE, system dyscyplinarny sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy.

bETwJOvP

- Mamy przed sobą długą drogę; droga ta jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa - powiedziała Ursula von der Leyen.

bETwJOwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(167)
bla
7 dni temu
Pieniądze nie są dla polityków tylko dla ludzi którzy tu płacą podatki.
Bastek
miesiąc temu
Panie Tusk - pan nie ma wstydu. Wracać do Polski sprzedanej przez pana i teraz znowu siać nienawiść. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. My już na pana nie możemy patrzeć ani słuchać jakichś wrednych rad. Zejdź pan nam z oczu
Dzbany z PO
miesiąc temu
Dziękujemy, dziękujemy Ci nasz wybawco, że załatwiłeś nam pieniądze z Unii Europejskiej nawet wbrew wszystkim z Twojej EPP co głosowali za ich wstrzymaniem.
bETwJOwj
wlod
miesiąc temu
Donaldzie, ludzie popierający do tej platformę mają was dość!!! Coraz częściej w samej platformie mówią: to bezsensowne, jesteśmy zdrajcami
luc
miesiąc temu
To powiedz Tusk , kiedy był taki przypadek , żeby kasę z Unii dostała partia rządząca a nie Polacy ??? Nie !!!! Ty mówisz , że był taki przypadek jak zakładałeś KLD ???? Pieniędzy niemieckich nie dostali Polacy tylko ty i reszta przebierańców komuszych zakładających te partię ?????????????????????????????????????????????
...
Następna strona