Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycja Klimek
|
aktualizacja

Można odliczyć nawet kilkaset złotych. Komu przysługuje ulga na internet?

4
Podziel się:

W rozliczeniach podatkowych możliwe jest odliczenie części kosztów, na przykład w postaci ulg. Niektóre z nich przysługują wąskiej grupie podatników, z innych może skorzystać niemal każdy. Jedną z takich ulg, jest ulga na internet. Komu przysługuje i jak odliczyć ją w zeznaniu za 2023 rok?

Można odliczyć nawet kilkaset złotych. Komu przysługuje ulga na internet?
Ulga na internet. Ile? Dla kogo? Jak odliczyć? (Pexels)

Ulga na internet jest odliczeniem, z którego może skorzystać szeroka grupa podatników. By to zrobić, niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków. Ulga jest również limitowana - zarówno jeżeli chodzi o liczbę lat podatkowych, podczas których można skorzystać z odliczenia, jak i wysokości możliwego zwrotu.

Komu przysługuje ulga na internet? Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga na internet przysługuje podatnikom, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i w danym roku podatkowym ponieśli koszty związane z użytkowaniem internetu oraz nie korzystali z ulgi w poprzednich latach (z wyłączeniem zeznań za 2022 rok). Z ulgi na internet mogą skorzystać osoby, które posiadają potwierdzenie poniesionych kosztów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zdumiły go słowa Horały. "Chciałby pan oglądać swoje nudesy?"

Ulga na internet. Jakie koszty można odliczyć w jej ramach?

W ramach ulgi na internet podatnicy mogą odliczyć wydatki związane z używaniem internetu - niezależnie od miejsca oraz formy korzystania. Odliczeniu nie podlegają natomiast koszty poniesione przy okazji zakupu sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją sieci, jej bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), oraz opłaty aktywacyjnej, czyli opłaty za samą możliwość korzystania z internetu.

Ulga na internet. Kto nie może jej odliczyć w zeznaniu za 2023 rok?

Osoby, które spełnią określone prawem warunki, muszą pamiętać, że możliwość skorzystania z ulgi na internet nie przysługuje im, jeżeli:

  • wydatki na internet zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, lub zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie - w przypadku, gdy odliczenie dokonywane jest od dochodu, opodatkowanego na zasadach ogólnych
  • wydatki na internet zostały odliczone od dochodu lub zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie - w przypadku, gdy odliczenie dokonywane jest od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Z ulgi na internet nie mogą również skorzystać osoby, które skorzystały z niej w latach ubiegłych (jednak z wyłączeniem 2023 roku) - odliczenia można bowiem dokonać jedynie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

Ulga na internet 2024. Ile można odliczyć?

Ulga na internet jest limitowana. Maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 760 złotych. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat, w których możliwe jest odliczenie ulgi, maksymalna kwota odliczenia wynosi 1520 złotych. Co ważne, wspomniany limit dotyczy podatnika. Jeżeli więc koszty zostały poniesione przez małżonków, oboje po spełnieniu warunków, mają prawo do ich odliczenia.

Jaka jest wysokość odliczenia w przypadku ulgi na internet? Odliczeniu podlegają wyłącznie faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania internetu - jednak do limitu 760 zł. W przypadku, gdy kwota poniesionych kosztów przekroczyła limit, nie podlega ona odliczeniu w kolejnych latach.

Jak potwierdzić prawo do ulgi na internet?

By skorzystać z ulgi na internet, niezbędne jest potwierdzenie poniesionych kosztów. W tym wypadku należy posiadać dokument, zawierający w szczególności dane identyfikujące odbiorcę usługi, dane identyfikujące dostawcę usługi, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Dokumentem tym może być faktura, czy rachunek za internet. Co jednak ważne, jeżeli nie zawierają one potwierdzenia dokonanych opłat, podatnik musi posiadać również dokumenty, które potwierdzą zapłatę - na przykład wyciąg z konta bankowego.

Ulga na internet. W jakim zeznaniu?

Ulgę na internet można odliczyć w zeznaniach oznaczonych jako PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do których niezbędne będzie dołączenie załącznika PIT/O, informującego o odliczeniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ulga na internet
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Artur Sienkie...
miesiąc temu
Ta ulga, z której pewnie nikt już nie korzysta, nie jest likwidowana tylko po to, by ludzie bezpodstawnie mogli ją sobie naliczać, a US mógł tych przestępców podatkowych później ścigać i karać.
asd
2 miesiące temu
czyli tylko 2 lata i koniec? to jaka tu wielka grupa ludzi, większość pewnie już skorzystała jak ja
Jarosław K
2 miesiące temu
mi ulżyło, zeszło z krzyża od razu jak to usłyszałem
Tak pytam
3 miesiące temu
Czyli co ile lat można skorzystać z ulgi na internet? Jeśli ostatnio korzystałem z niej 8 lat temu, a US może mnie sprawdzić co najwyżej 5 lat wstecz to oznacza że znowu mogę skorzystać z ulgi na internet?