Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

Ulga dla krwiodawców w PIT. Honorowa donacja pomoże obniżyć podatek

14
Podziel się:

600 tysięcy Polaków co roku bezpłatnie oddaje krew. Nie każdy jednak korzysta z ulgi podatkowej z tego tytułu. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, robi to tylko co szósty honorowy dawca. A warto, bo przekazana darowizna może obniżyć należny podatek. Jak ją wykazać w PIT?

Ulga dla krwiodawców w PIT. Honorowa donacja pomoże obniżyć podatek
(Happy cake Happy cafe, Shutterstock)

Kto może skorzystać z ulgi dla krwiodawców?

Do skorzystania z ulgi upoważnieni są podatnicy, którzy oddali krew honorowo, czyli bezpłatnie na rzecz podmiotu realizującego zadania w zakresie pobierania krwi. Oznacza to, że podatnik za przekazanie krwi nie otrzymał żadnego wynagrodzenia, a więc dokonał niejako darowizny.

Z ulgi skorzystać mogą wyłącznie osoby rozliczające się na podstawie skali orazryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Będą to zatem m.in. osoby rozliczające się na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych oraz podatnicy uzyskujące dochody bez pośrednictwa płatnika, prowadzące działalność gospodarczą.

Z ulgi nie skorzystają natomiast osoby rozliczające się w formie karty podatkowej lub podatku liniowego. Ponadto zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi za krew nie mogą odliczyć osoby, które przekazali krew na rzecz:

  • innych osób fizycznych,
  • osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Wartość donacji zmniejsza podstawę opodatkowania, co w praktyce prowadzi do obniżenia podatku. Darowiznę można odliczyć od przychodu lub dochodu. Pierwszy przypadek dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem. Drugi - osób fizycznych rozliczających się na drukach PIT-37 lub PIT-36.

Jak obliczyć wartość oddanej krwi?

Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników. Istnieją również dodatkowe limity, których należy przestrzegać. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra (6 razy po 450 ml), a kobieta - 1,8 litra (4 razy po 450 ml) pełnej krwi. W przypadku osocza norma jest dużo wyższa i wynosi 25 l w ciągu roku niezależnie od płci. Co więcej,prawo do ulgi przysługuje również osobom, które oddały swoje osocze po przechorowaniu COVID-19.

Liczbę litrów mnożymy przez kwotę rekompensaty 130 zł, czyli ustalony ekwiwalent pieniężny za jeden litr krwi lub 170 zł za litr osocza. O czym trzeba pamiętać? Odliczenie łączy się z darowiznami na cele szlachetne oraz cele kultu religijnego. Łączna suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu (lub przychodu) wykazanego w zeznaniu.

Co to oznacza w praktyce? Ulga na krew pozwala odliczyć maksymalnie 351 zł w przypadku mężczyzny i 234 zł dla kobiety. Oddane osocze uprawnia natomiast do zdecydowanie większej kwoty. Niezależnie od płci, dawcy mogą zyskać 3250 zł, o które pomniejszy ich dochód.

Ulga na deklaracji podatkowej

Jak skorzystać z preferencji? Do wybranej deklaracji np. PIT-28 (rozliczenie na podstawie ryczałtu), PIT-36 lub PIT-37 (rozliczenie według skali podatkowej) krwiodawca ujmuję ulgę i wykażemy wszystkie istotne informacje związane z donacją. Do deklaracji należy również załącznik PIT/O. Na tym druku wykażemy wszystkie istotne informacje związane z donacją:

  • ilość przekazanej krwi i jej składników,
  • kwotę odliczenia przysługującą na podstawie ulgi,
  • dane identyfikujące obdarowany podmiot.

Część B formularza służy do wprowadzenia kwoty odliczenia, którą następnie przenosi się na właściwą deklarację. Jeśli podatnik rozlicza się indywidualnie, wypełnia tylko jedną rubrykę. Wartość przekazanej darowizny oraz dane identyfikacyjne odbiorcy należy wpisać w sekcji D. Niezbędne jest podanie nazwy i adresu publicznej jednostki, gdzie została pobrana krew.

Jak udokumentować oddanie krwi?

Nie można wykazać ulgi bez zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. W dokumencie znajduje się informacja o ilości bezpłatnie pobranej krwi oraz jej składników, data wystawienia dokumentu, dane osobowe podatnika oraz pieczęć i podpis danej jednostki.

Nie trzeba go co prawda dołączać do zeznania rocznego, ale urząd skarbowy ma prawo upomnieć się o taki papier. Dawca krwi musi przechowywać dowód co najmniej 5 kolejnych lat, aż do momentu przedawnienia zobowiązania.

Co ważne, rozliczenie roczne musi zostać sporządzone na czas. W tym roku termin dla większości popularnych deklaracji mija 2 maja (ze względu na ułożenie dni roboczych). Ulgę można również wykazać w korekcie zeznania PIT. Z takiej opcji skorzysta np. podatnik, który w składanym PIT-cie zapomniał o odliczeniu.

Ulga podatkowa to niejedyny przywilej, który przysługuje honorowemu dawcy krwi. Osoba, która decyduje się na darowiznę krwi, ma zagwarantowane również zwolnienie od pracy w dniu oddawania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego oraz zwrot utraconego zarobku (zgodnie z przepisami prawa pracy). Może liczyć także na posiłek regeneracyjny po donacji i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru.

Ponadto wraz z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadzona została nowa ulga, zgodnie z którą ozdrowieńcy, którzy przekazali osocze, mogą skorzystać z 33% ulgi na przejazd pociągiem.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Pracownik amb...
5 lata temu
Nie bądźcie frajerami za czekoladę ,a firmy farmaceutyczne mogą wykorzystywać twoje osocze do celów komercyjnych ,czytaj co podpisujesz przed pobraniem krwi
Robert
5 lata temu
Honorowy krwiodawca przestaje być honorowym kiedy bierze kasę za krew. To dlatego honorowi nie biorą tych nędznych ochłapów. Bo chcą mieć honor nazywać się honorowymi.
Anonim
5 lata temu
Żart 56zl dostałem za 2016 rok...a oddaje regularnie co 2 miesiace,wszędzie rząd nas robi w kulki...
Honorowy rwio...
5 lata temu
Co to za ulga jeżeli za oddanie krwi 450ml należy sie 1l=1zł Przy osoczu lub płytkach przy oddanych 500ml-200 ml osocza odliczmy 300ml płytek a osocza juz nie.Pozatuym różne ilości krwi w miastach i różne ulgi na przykład.mpk czemu niemożna jezdzic w wawe mając uprawnienia w lublinie ponoć to jedno panstwo .....................
ulla
5 lata temu
Wielka mi ulga. gdyby jeszcze była odliczana od podatku, ale od dochodu to sa grosze.