Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
10.04.2019 07:15

Likwidacja OFE i przeniesienie 160 mld na otwarty rynek zamiesza na giełdzie

Obiecana przez Mateusza Morawieckiego prywatyzacja środków OFE i oddanie ich w ręce Polaków spowoduje, że z systemu emerytalnego wyparuje 160 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na początku kwietnia Mateusz Morawiecki zapowiedział prywatyzacje środków zgromadzonych w OFE (Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Nie ma jeszcze jednolitej koncepcji, w jaki sposób ostatecznie zlikwidować OFR i oddać je w ręce Polaków. Pierwsze zapowiedzi mówiły o tym, że zebrane tak 160 mld zł zostanie podzielone w stosunku 75/25, a większa część zostanie przekazana na IKZE+, zaś mniejsza na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Teraz mówi się, że całość zostanie przekazana na IKZE+ - informuje "Rzeczpospolita".

- Wszystko wskazuje na to, że obecna koncepcja zmian jest taka, że OFE zostaną zastąpione przez fundusze inwestycyjne, zmieni się też charakter zebranych środków z publicznych pod prywatne – wyjaśnia Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Problemem z przenoszeniem pieniędzy z OFE do IKE+ polega na tym, że ok. 80 proc. środków zebranych na funduszach emerytalnych musi być zainwestowana w akcje spółek giełdowych. To wymóg narzucony w 2014 r. przez rząd Donalda Tuska. Tymczasem w wielu tych spółkach OFE pełnią teraz funkcję właściciela większościowego, a przedstawiciele funduszy zasiadają w ich radach nadzorczych.

Obejrzyj: PiS chce wziąć pieniądze z OFE. Pomogą w sfinansowaniu obietnic wyborczych

Zmiany w tym zakresie mogą mieć przełożenie na naszą giełdę.

Obecnie IKE może być prowadzony jako fundusz inwestycyjny, a także rachunek maklerski czy bankowy. Członek IKE może przed osiągnięciem 60 roku życia wypłacić zebrane tam pieniądze. Zostanie wtedy potrącony podatek od zysków kapitałowych.

- Może się więc okazać, że już niedługo Polacy zaczną przenosić te pieniądze z funduszy inwestycyjnych na inne formy oszczędzania albo zdecydują się na wypłatę tych środków, zmniejszonych przez potrącenie podatku – mówi Andrian Prusik, radca prawny z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Nowy zestaw obietnic PiS to obciążenie państwowej kasy rzędu 40 mld zł.
OFE na "piątkę Kaczyńskiego". Do dyspozycji 40 mld zł

Jego zdaniem, może to spowodować zmiany w układach właścicielskich spółek giełdowych, gdy akcje zgromadzone w OFE będą musiały zostać sprzedane przez nowe fundusze inwestycyjne, gdy przyszli emeryci zaczną korzystać ze swoich nowych uprawnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, zus, ofe, ikze, ike, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2019

lechuTo gdzie komentarze trolli ,że to Pan Tusk rozgrabił OFE ? Co jakoś głupio się zrobiło ,czy pis przestał płacić za ten wątek ?

10-04-2019

PO-KOmunę PO-KOnamyError! Nie wyparuje ale już WYPAROWAŁO !!!!! A 9 mld do dziś nie wiadomo gdzie się POdziało !!!!

10-04-2019

emeryt60OFE była złodziejską instytucją

Rozwiń komentarze (50)