Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rynek pracy będzie jeszcze odczuwać skutki pandemii. Zbliża się fala rozstań

79
Podziel się:

W trakcie pandemii spadło ogólne poczucie zadowolenia pracowników ze swoich miejsc pracy. Swoje trzy grosze dokładają też inflacja, stres i niskie bezrobocie. Zdaniem firmy doradczej Kincentric na rynku pracy pojawi się wkrótce sporo rąk do pracy, gdyż niezadowoleni rozstaną się z firmami, w których pracują.

Rynek pracy będzie jeszcze odczuwać skutki pandemii. Zbliża się fala rozstań
Pandemia mocno zmieniła nastroje pracowników. Wielu z nich jest niezadowolonych z obecnych pracodawców (zdj. ilustracyjne) (pixabay.com)

Pandemia koronawirusa przede wszystkim ujawniła, że pracownicy biurowi mogą z powodzeniem pracować z domu. Jednak taka forma pracy zaburzyła balans między życiem zawodowym a prywatnym. Jednocześnie długa izolacja czy brak innych rodzajów kontaktów ze współpracownikami niż na kamerkach sprawiły, że coraz więcej osób odczuwa niezadowolenie z obecnej pracy.

Według badania firmy doradczej Kincentric, do którego wyników dotarł "Puls Biznesu", w Polsce nawet jedna czwarta pracowników jest niezaangażowana w swoją pracę. Na świecie odsetek takich osób wynosi 14 proc. (dane za pierwsze półrocze 2021 roku).

- Zaangażowany pracownik chętnie pozytywnie mówi o swoim pracodawcy i jest jego aktywnym ambasadorem, wiąże z nim swoją przyszłość i podejmuje wysiłek na rzecz powodzenia firmy - podkreśla Magdalena Warzybok, dyrektorka zarządzająca Kincentric Poland, cytowana przez "PB".

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Jak zatem można się domyślić, niezaangażowany pracownik nie ma pochlebnego zdania o swoim pracodawcy. Rozgląda się też za alternatywą na rynku pracy. Według danych firmy doradczej liczba pracowników niezadowolonych z obecnego miejsca pracy i szukających zmian wzrosła w ciągu drugiego kwartału 2021 roku.

W niektórych krajach dostrzeżono już wpływ pandemii na kondycję psychiczną pracowników. Aby temu przeciwdziałać, coraz głośniej mówi się o skróceniu tygodnia pracy.

Większość pracowników będzie też nastawiona na podwyżki płac. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niskie bezrobocie i galopująca inflacja. Ceny w Polsce rosną najszybciej od dekady, dlatego też coraz więcej zatrudnionych uważa, że muszą je rekompensować dodatkowe środki trafiające co miesiąc na konto.

Nie wszyscy szefowie będą w stanie zagwarantować podwyżki. Dlatego też według Magdaleny Warzybok czeka nas fala rozstań, a na rynku pojawią się talenty, o których usługi powalczy wielu pracodawców.

Zniechęcić do rozstań mogą jednak dane o czasie, jaki jest potrzebny, by znaleźć nowe miejsce pracy. Według danych GUS statystyczny Kowalski na poszukiwanie nowego stanowiska poświęci ponad siedem miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Adrian
2 lata temu
Ja wciąż, mimo pandemii i związanymi z tym ograniczeniami, jestem bardzo zadowolony z mojej pracy. Pracuję jako technik dentystyczny po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
Milena69
2 lata temu
Zawód, który wykonuje na szczęście nie jest zagrożony zamknięciem przez sytuację pandemiczną. Pracuję jako higienistka stomatologiczna po ukończeniu Studium Pracowników Społecznych i Medycznych.
Puchaty
2 lata temu
Dlatego pracy trzeba szukać w sprawdzonych firmach, takich które mają dobrą pozycję na rynku. Na szczescie w Polsce takich juz nie brakuje. Najlepszym przykładem jest imex logistics. Pracuje w firmie juz dłuższy czas. Zarobki spoko, spoko ogólne warunki, sa dodatki do pensji i benefity. Ale przede wszystkim ludzie są ok - jest z kim pogadać na przerwach
xyz
2 lata temu
Szukasz miejsca na firmę ?. Nie masz pracowników?. Zapraszamy do Mielca. Przykładowo sklep spożywczy w centrum miasta szukał pracownicy w 3h zgłosiło się 50 osób. Znajdziesz pracowników za minimalną od ręki. Po co przepłacać?.
Najsnsn
2 lata temu
“Zaangazowanie w prace „ hahhahahha - u mnie ma sie zgadzać na koncie - malomoracuj dużo zarabiaj - to jest kapitalizm. - malomolac drogo sprzedawaj - chcesz żuć wygodnie to sie nie ANGAŻUJ - pracujesz od do robisz minimumntego co musisz - inaczej 50 lat a wyglądasz jak 70 latek
...
Następna strona