Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Zbyt duża niepewność polityczna wstrzymuje popyt

0
Podziel się:

Zarówno na Wall Street, jak i na giełdzie u naszych zachodnich sąsiadów, zagościły ostatnio korekcyjne nastroje.

Zbyt duża niepewność polityczna wstrzymuje popyt

Kursy spółek notowanych na warszawskiej giełdzie od kilku tygodni znajdują się spadkowej korekcie. Głównym powodem odwrotu inwestorów od polskiego rynku akcji jest ryzyko polityczne, które w sposób istotny ograniczyło wybór spółek.

Dodatkowym czynnikiem, który zaczyna coraz bardziej ciążyć krajowej GPW, jest pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Zarówno na Wall Street, jak i na giełdzie u naszych zachodnich sąsiadów, zagościły ostatnio korekcyjne nastroje.

Indeks WIG20 wstępne oznaki zadyszki ujawnił po wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich w naszym kraju. Ostateczny wynik kampanii stał się bezpośrednim powodem zakończenia dotychczasowej fazy konsolidacji i przełamania istotnego wsparcia na poziomie 2.500 pkt. Negatywnie należy ocenić spadek indeksu WIG20 poniżej poziomu 2.400 pkt. (przełamana linia trendu wzrostowego), co otwiera drogę do dalszej deprecjacji barometru największych spółek GPW w rejon poziomu 2.300 pkt. Wspomniane ryzyko polityczne dotyczy m.in. akcji sektora bankowego, który może zostać obciążony dodatkowym podatkiem.

Widoczna jest również konsekwentna słabość akcji PZU, wobec którego oczekuje się konsolidacji sektora bankowego, jak również wsparcia spółek węglowych. Presja podaży nie odstępuje ponadto akcji sektora energetycznego z uwagi na plany wsparcia kulejącego sektora węglowego.

Turcja zwiększyła niepewność inwestorów wobec Polski

Tematem nr 1 pierwszej sesji tygodnia były niedzielne wybory w Turcji i brak uzyskanej większości przez partię AKP pierwszy raz od 2002 r. Znaczący spadek tamtejszego rynku akcji i przecena tureckiej liry, oznacza, iż inwestorzy przestraszyli się ryzyka politycznego w Turcji. Tym samym większa ostrożność globalnych graczy pojawiła się wobec polskiego rynku akcji przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Najważniejszym sygnałem, który został wygenerowany w ostatnich dniach na indeksie WIG było przełamanie poziomu wsparcia przy wartości 55,5 tys. pkt.

Scenariusz ten nie był bazowym, dla większości inwestorów giełdowych i stanowi istotne negatywne zaskoczenie. W krótkim terminie ze względu na skrajne wyprzedzenie krajowego rynku akcji, o czym informuje RSI dla WIGu na poziomie poniżej 30 pkt., możliwe jest wystąpienie korekcyjnego odbicia w górę. Silnym oporem będą jednak okolice 55,5 tys. pkt. Od dołu natomiast rysuje się perspektywa kontynuacji spadkowej korekty do 53,0 tys. pkt.

Pierwsza podwyżka prawdopodobna we wrześniu

Od wyraźnej presji sprzedających rozpoczął się nowy tydzień giełdowy na Wall Street. Indeks S&P500 potwierdził sygnał przełamania poziomu 2.100 pkt., po uprzednim powrocie poniżej ważnego poziomu 2.120 pkt. (formacja fałszywego wybicia). Dobre dane z rynku pracy i wzrost liczby miejsc pracy w USA nasilił spekulacje dot. terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do najwyższego poziomu od 8 miesięcy. Rynek z ponad 50 proc. prawdopodobieństwem ocenia, iż koszt pieniądza zostanie podniesiony przez FED we wrześniu br.

GTC - akcje dewelopera wracają do łask

Globe Trade Centre ma pozwolenie na budowę centrum handlowego Galeria Północna w Warszawie.

Komentarz: Kurs GTC dzielnie opiera się rynkowej dekoniunkturze. Inwestorzy doceniają poprawę perspektyw dewelopera, co było widoczne w raporcie finansowym spółki za I kw. 2015 r. Pierwszy impuls do lepszego postrzegania GTC pojawił się pod koniec marca br. kiedy to Lone Star ogłosił wezwanie na akcje GTC, co wzmocni pozycję finansową warszawskiego dewelopera. Można spodziewać się dalszej relatywnej siły kursu GTC wobec całego rynku akcji.

Serinus - spadek wydobycia głównym problemem

Kub-Gas, spółka zależna Serinusa, otrzymała nową koncesję na wschodzie Ukrainy, w bloku Zachodnie Olgowskoje. Zobowiązania inwestycyjne wynoszą 202,3 mln hrywien, czyli ok. 9,6 mln USD. Prawie 90 proc. wymaganych nakładów ma być poniesione w latach 2018 – 2020.

Komentarz: Trudna sytuacja polityczna i gospodarcza na Ukrainie osłabia pozycję finansową Serinus Energy. Dodatkowe problemy pojawiły się w Tunezji z powodów lokalnych protestów. Spółka fatalnie zaprezentowała się w sezonie wyników finansowych za I kw. 2015 r. Spadek wydobycia odcisnął piętno na przychodach grupy, które obniżyły się aż o 41,5 proc. Na poziomie wyniku netto spółka odnotowała stratę wynoszącą 4,1 mln zł, wobec 2,7 mln zł zysku w analogicznym okresie ub. r. Akcje Serinusa pozostają pod presją strony podażowej.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)