Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ursus potroił straty. Znamy wstępne wyliczenia

69
Podziel się

Producent ciągników marki Ursus ciągle ma duże problemy. Najnowsze statystyki pokazują, że biznes nie zarabia. Po pierwszym półroczu firma była na minusie 34 mln zł.

Ursus potroił straty. Znamy wstępne wyliczenia
Działalność Ursusa generuje straty. (East News, Krzysztof Radzki)
bEicZkMR

Do publikacji raportu finansowego Ursusa jeszcze osiem dni, ale zarząd spółki zdecydował się wcześniej poinformować o wstępnych wyliczeniach. Te pokazują, że trudno mówić o skutecznej restrukturyzacji działalności legendarnej już marki ciągników, która od kilku lat boryka się z poważnymi problemami.

Ursus w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku nie wypracował ani złotówki zysku. Koszty działalności przewyższyły przychody o 34 mln zł. Tym samym spółka potroiła straty w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy po pierwszy półroczu była na minusie nieco ponad 11 mln zł.

bEicZkMT

Przychody ze sprzedaży Ursusa spadły o 8 mln zł - z 35,3 do 27,3 mln zł. Przedstawiciele spółki zastrzegają jednak, że zaprezentowane dane finansowe mają charakter szacunkowy i mogą jeszcze ulec zmianie do publikacji oficjalnego raportu 17 września.

Zobacz także: Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

Spadek przychodów i straty spółka tłumaczy m.in. wprowadzonym w Polsce oraz w innych krajach stanem pandemii związanym z COVID-19. Utrudnił on sprzedaż krajową oraz skutkował czasowym wstrzymaniem lub opóźnieniami w dostawach poszczególnych komponentów i maszyn od dostawców z zagranicy, szczególnie z Włoch i Turcji. To samo dotyczy sprzedaży eksportowej.

bEicZkMZ

Koronawirus to jedno, ale problemy Ursusa zaczęły się dużo wcześniej. Trudno sytuacja płynnościowa w firmie (problemy ze spłatą zobowiązań wobec kontrahentów) sprawia, że trudno jej pozyskać finansowanie np. w bankach i tak kryzys się pogłębia.

W skutecznej restrukturyzacji nie pomaga sąd, który ostatnio umorzył przyspieszone postępowanie układowe wobec Ursusa. Spółka zapowiedziała już zaskarżenie tej decyzji. Dalszych planów nie znamy. Jeszcze w sierpniu zwróciliśmy się do firmy z pytaniami w tym zakresie, ale do tej pory brak jest kontaktu. Wyraźnie spółka unika kontaktu z mediami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEicZkNu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
mati
5 miesięcy temu
to co dobre szybko sie kończy wielka szkoda.........
gość
9 miesięcy temu
I to jest wzorowa firma. Potraja straty i nadal działa.
gawe
9 miesięcy temu
Brawo PIS.... brawo.... w końcu dlaczego nie ma dotacji na polskie ciągniki? dlaczego nie ma odpowiedniego wsparcia dla rodzinnych produkcji ??? dlaczego nie wspiera się polskiego przemysłu myśli technicznej ? brawoooooo
bEicZkNv
marek
9 miesięcy temu
Rolnik z Podlasia. Chciałbym być patriotą ale nie mogę. Kupuję maszyny choć droższe ale o niebo lepsze Dlatego URSUS nie ma szans na istnienie za PISu
Pinokio
9 miesięcy temu
A nazwiska Rady Nadzorczej? Prezesów? To pewnie Ci, co znają się na wszystkim. W tym np na koniach arabskich w słynnych stadninach......
...
Następna strona