Notowania

energetyka
23.01.2019 07:42

Atom zamiast węgla brunatnego. Elektrownia jądrowa może powstać w Bełchatowie

Ministerstwo energii robi wszystko, żeby zbudować w Polsce dwie elektrownie atomowe do 2043 roku. Ale reszta rządu nie jest jeszcze do tego przekonana. Wydaje się jednak, że resort ma już upatrzoną przynajmniej jedną lokalizację. Najprawdopodobniej będzie to Bełchatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Resort energii chce, żeby dwie elektrownie atomowe funkcjonowały w Polsce do 2043 roku

O tym, że jedna z planowanych elektrowni powstanie w okolicach Bełchatowa pisze środowa "Rzeczpospolita".

- W tej chwili zdeterminowana jest budowa jednej z nich na północy, a druga powstanie w Polsce centralnej - mówi dziennikowi Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w resorcie. - Będzie to związane z ograniczeniem zasobów węgla brunatnego. To miejsce byłoby idealne - dodał. Nie pozostawił więc wątpliwości, że chodzi prawdopodobnie o Bełchatów.

Zobacz: Atom w Polsce i na świecie

Natomiast druga elektrownia miałaby powstać nad morzem - najpewniej w Żarnowcu lub w Lubiatowie-Kopalinie. Obie miejscowości są od siebie oddalone o około 20 kilometrów. Że atom powstanie wiadomo od jakiegoś czasu, bo deklarował to wielokrotnie minister Krzysztof Tchórzewski.

W sumie ma powstać sześć bloków energetycznych o mocy 6-9 GW. Resort energii chce, by elektrownie działały w komplecie do 2043 roku. Pierwszy blok ma natomiast zostać uruchomiony 10 lat wcześniej. Inwestycja ma kosztować między 100 a 135 mld zł przez najbliższe 25 lat. Choć koszty ponosimy już od jakiegoś czasu, o czym pisaliśmy w money.pl.

Przygotowaniem do budowy ma się zająć specjalnie powołana spółka, kontrolowana przez PGE. Gigant energetyczny zapowiedział ostatnio, że inwestycję powinien udźwignąć samodzielnie, dlatego odkupił mniejszosciowe pakiety w jądrowej spółce od innych państwowych gigantów - KGHM, Tauronu i Enei.

Entuzjazm ministerstwa energii może być jednak przedwczesny. Projekt polityki energetycznej wciąż nie został zaakceptowany przez cały rząd. Optymizm studzą też eksperci. Jak pisze "Rz", prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski podkreślał niedawno w sejmie, że założenia kosztowe, planowana moc bloków energetycznych oraz harmonogram moga być "zbyt ambitne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, atom, bełchatów, elektrownia atomowa, atom w polsce, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

sklaveA ja nie chcę Czernobyla pod swoim domem, bo wybudują jak zwykle oszczędnie, nie taki beton , ściany dużo cieńsze i zamiast ołowiu stal dadzą. Nie … Czytaj całość

23-01-2019

można? -MOŻNA !!!Węgiel jako paliwo kopalne jest spalane. Dwutlenek opada na ziemię gdzie w dużej mierze pochłaniany jest i procesowany w wodach i roślinach. Natomiast … Czytaj całość

23-01-2019

napiszpismakIle na zachodzie już zlikwidowano ?

Rozwiń komentarze (199)