Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Chciał zbudować willę na kwarantannę. Sąd nie dał się nabrać

45
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie budowy w ramach regulacji covidowych. Mężczyzna zgłosił do starostwa, że buduje dom, w którym spędzi kwarantannę. Dlatego też powołał się na ustawę, która umożliwiała budowę w specjalnych warunkach covidowych, która wymagała tylko głoszenia do starostwa fakty rozpoczęcia. Sąd odrzucił argumentacje mężczyzny.

Chciał zbudować willę na kwarantannę. Sąd nie dał się nabrać
Mieszkaniec powiatu krakowskiego chciał wybudować dom bez pozwolenia (Adobe Stock)

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie przepisów covidowch, które umożliwiały rozpoczęcie budowy bez wymaganych zezwoleń w przypadku, w którym inwestor chciał wybudować na przykład izolatorium dla osób na kwarantannie. Sąd uznał, że regulacje mają charakter wyjątkowy i nie można ich wykorzystywać w każdym przypadku, tak jakby chcieli tego inwestorzy, informuje serwis prawo.pl

Regulacje covidowe, które obowiązywały do 5 września, w praktyce pozwalały obchodzić miejscowe plany zagospodarowania, ponieważ budowę w takim wypadku wystarczyło jedyni zgłosić do starostwa. Doprowadziło to do wielu kuriozalnych sytuacji, w których rozpoczętą np. budowę osiedli, które oficjalnie miał być miejscem kwarantanny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie budowy domu jednorodzinnego. Mieszkaniec powiatu krakowskiego poinformował starostę o budowie. Powołał się przy tym na ustawę covidową, bo ten dom miał być potencjalnie miejscem kwarantanny budowniczego.

Zobacz także: "Galopada cen" na rynku nieruchomości. Rząd zamierza temu przeciwdziałać

Starostwo zwróciło się do nadzoru budowlanego, a ten wstrzymał budowę domu jednorodzinnego. Mężczyzna próbował odwołać się w wojewódzkim nadzorze budowlanym, ale tam też jego argumentacja została podważona. Dlatego też skierował wniosek do WSA, a sąd wydał wyrok podtrzymujący decyzję starosty. To przełomowa decyzja w tego typu sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Polak
2 lata temu
Budowy blokow nie wstrzymają.
_PC_
2 lata temu
Tak to jest jak się ustawy pisze bezmyślnie i na kolanie. Albo i umyślnie, tak żeby tylko koledzy mogli skorzystać. Później sędzia ma dylemat, czy z jednej strony wydać wyrok społecznie sprawiedliwy, czy z drugiej nie narażać się z tytułu orzecznictwa niezgodnego z prawem.
asad
2 lata temu
tak działa zazdrość i zawiść polaczków
paranoik
2 lata temu
Pytanie: Kto tworzy głupie prawo? Mądrzy czy głupi?
lex
2 lata temu
straszne państwo
...
Następna strona