Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Egzaminatorzy zarobią więcej. Rośnie stawka za sprawdzenie jednego arkusza

27
Podziel się:

Zmieni się stawka za sprawdzenie arkusza maturalnego. Nauczyciele, którzy oceniali matury, zgłaszali, że ich wynagrodzenie musi wzrosnąć w tym zakresie. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło zmiany, o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Egzaminatorzy zarobią więcej. Rośnie stawka za sprawdzenie jednego arkusza
Egzaminatorzy zarobią więcej (Agencja Wyborcza.pl)

Jak podaje "DGP", resort edukacji opublikował projekt rozporządzenia, który zakłada wyższe stawki dla egzaminatorów. Zarówno nauczycieli, jak i uczniów czekają zmiany związane z maturą w 2023 roku. Dziennik podaje, że arkusz z języka polskiego zamiast 10 zadań otwartych i wypracowania na 250 wyrazów będzie miał 15 zadań otwartych, a długość wypracowania zostanie zwiększona na 400 wyrazów. Zmiany obejmą również język obcy, gdzie zwiększyła się liczba zadań otwartych i długość wypowiedzi pisemnej.

W związku ze zmianami nauczyciele deklarowali, że bez podniesienia stawek za arkusz, nie będą przystępować do sprawdzania matur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura nauczycielska. "Obietnice są od lat. Czekamy na konkrety. Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy"

Nowe stawki dla egzaminatorów

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, do tej pory egzaminator otrzymywał za sprawdzenie i ocenienie jednej pracy 0,923 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego z przygotowaniem dynamicznym. To oznacza, że do ubiegłego roku za jeden arkusz nauczyciel dostawał 38,99 zł brutto. Po zamianach wskaźnik wzrośnie do 1,15 proc., czyli stawka wzrośnie do 48,58 zł za arkusz.

W przypadku języka polskiego, wynagrodzenie wynosiło 0,386 proc., czyli 16,30 zł brutto, a po zmianach wyniesie 0,5 proc. i wzrośnie do 21,12 zł brutto.

– Podniesienie stawek przez Ministerstwo Edukacji i Nauki było oczekiwane przez nauczycieli, ponieważ nakład pracy potrzebny do sprawdzania nowej matury jest o wiele większy niż dotychczas. Nowe stawki mogą okazać się jednak być wciąż za niskie – mówi "DGP" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Xyz
rok temu
Ale nikt nikogo nie zmusza do sprawdzania. Nie chcesz nie sprawdzaj. Rób coś innego. Korepetycje 100 zł za godzinę ja tyle biorę i nie stękam. Przecież nikt nie może zmusić do sprawdzania matur. Jak na razie to trzeba mieć wejścia aby tam się dostać.
Obserwator
rok temu
Ale to nie jest praca przymusowa. W dużych miastach trzeba mieć układy i wejścia aby się na to załapać. Jeżeli nie odpowiada można nie robić. Nie będzie chętnych to podniosą ceny.
Cvb
rok temu
Haha. Tych matur już nie mial kto sprawdzać . Teraz to w ogóle będzie masakra
Egzaminator j...
rok temu
10 zł.brutto podwyżki za liczenie każdego przecinka i ortografia oraz błędu składniowego i ilości słów nie zachwyca mnie jako doświadczonego egzaminatora.
Obserwator
rok temu
Wam nie dajo gieny wszędzie musicie kręcić kombinować. Podjudzac społeczeństwo
...
Następna strona