Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Waligórski
|

Kara dla apteki. Zachęcała do kupowania maseczek po 20 zł za sztukę

69
Podziel się

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nałożył na aptekę karę w wysokości 500 zł za umieszczenie na drzwiach wejściowych kartki z informacją "maseczki ochronne, ostatnie sztuki cena 20 zł/szt". Inspektorat uznał to za naruszenie zakazu reklamy aptek.

Kara dla apteki. Zachęcała do kupowania maseczek po 20 zł za sztukę
bDfiwrTV

W połowie marca do Podkarpackiego WIF wpłynęła informacja, że jedna z aptek prowadzi działanie zmierzające do zwiększenia sprzedaży. Miało ono polegać na umieszczeniu na drzwiach wejściowych informacji o treści "Maseczki ochronne ostatnie sztuki cena 20 zł/szt". Fakt ten został udokumentowany fotografią wspomnianej kartki.

WIF zwrócił się do właściciela apteki o wyjaśnienie tej sytuacji. Ten nie zgodził się ze stwierdzeniem, że naruszył zakaz reklamy aptek i ich działalności.

Tłumaczył, że w związku z pandemią COVID-19 w trosce o pacjentów i swoich pracowników wprowadził we wszystkich placówkach zabezpieczenia. Polegały one m.in. na prowadzeniu sprzedaży przez okienko podawcze. A to z kolei "ograniczyło dostęp informacyjny dla pacjentów".

bDfiwrTX

Nie poślesz dziecka do szkoły? Zobacz co ci grozi

"W celu wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, spółka zdecydowała się umieścić informację, że apteka posiada na stanie magazynowym ostatnie sztuki maseczek ochronnych, podając ich cenę" - czytamy wyjaśnienia właściciela apteki w treści decyzji WIF.

Postępowanie, decyzja i kara…

Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami apteki, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne. Podstawą było prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki i jej działalności. W jego trakcie właściciel przesłał dodatkowe wyjaśnienia wskazując, że przychodnia zlokalizowana obok apteki postawiła wymóg obsługi pacjentów tylko i wyłącznie w maseczkach ochronnych.

bDfiwrUd

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, Strona zdecydowała poinformować jedyną możliwą drogą, że apteka posiada na swoim stanie magazynowym ostatnie sztuki maseczek ochronnych, podając ich cenę. Działanie to podejmowane w okresie stanu zagrożenia epidemicznego w ocenie Strony nie jest reklamą działalności apteki, a jedynie wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pacjentów przy zachowaniu ostrożności i ograniczeniu ryzyka dla pacjentów poszukujących tego rodzaju asortyment" - relacjonuje wyjaśnienia właściciela apteki WIF w Rzeszowie.

Inspektor ostatecznie nie podzielił argumentów apteki. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że użycie określenia "ostatnie sztuki" stanowiło ewidentny element zachęty do dokonania zakupu maseczek.

Tym samym treść informacji zawierała znamiona reklamy i za taką musi być uznana.

Podkarpacki WIF zdecydował o nałożeniu na właściciela apteki kary wysokości 500 zł. Ustalając jej wymiar, wziął pod uwagę szereg czynników łagodzących. Informacja znajdowała się na drzwiach tylko jednej apteki i tylko przez 3 dni (tak deklarował właściciel). WIF uznał też, że częściowo była uzasadniona panującą epidemią. Przedsiębiorca nie był też wcześniej karany za podobne naruszenia.

bDfiwrUe
bDfiwrUy
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(69)
dada
2 miesiące temu
kto cwany to na wirusiku zarabia kaskę a reszta ... maska na twarz i mo ... a w kubeł
ślązaczka
2 miesiące temu
apteczne maseczki ,może i bardziej skuteczne od szytych bawełnianych ,doprowadzają ludzi do szału -znam z autopsji ,oddychać się nie da ,twarz się poci -a po jakimś czasie zaczyna się chrypa i odkrztuszanie
edek
2 miesiące temu
Ładnie ten koronawirus zarabia pięknie brawo Polacy że tak dajecie się władzy to bomba chemiczna proszkowa puszczona na swat ona gaśnie pomału
bDfiwrUz
tik
2 miesiące temu
a kto dal pozwolenie na reklamy lekarstw w tv chyba ten sam inspektor
Gir
2 miesiące temu
Za obowiązek noszenia masek oraz za maski po 7 zł rachunek powinni wystawić przede wszystkim WYBORCY.
Najnowsze komentarze (69)
wert
2 miesiące temu
A w ZIKO już nie jest za friko.
Olo
2 miesiące temu
To Ja za 40 zł kupiłem 100 szt.
Matka
2 miesiące temu
Ale jakie drogie te maseczki, w takim biednym regionie . W Warszawie tańsze . A informacja to powinna brzmieć ze są maseczki i to wystarczy .
Matka
2 miesiące temu
Ale jakie drogie te maseczki, w takim biednym regionie . W Warszawie tańsze . A informacja to powinna brzmieć ze są maseczki i to wystarczy .
Pingwi
2 miesiące temu
Na podkarpaciu dba sie tylko o własny zysk. Nie liczcie, że ktoś z tego regionu wykaże się empatią czy lojalnością, gdyby miał coś na tym stracić. Mieszkam tu już naście lat i wiem, że na ludzkie odruchy nie ma tu co liczyć.
starsza
2 miesiące temu
W "mojej" aptece na szybie jest info "Maseczki z kolekcji Zienia " po ile nie doczytałam. Kupiłam takie zwykłe, białoniebieskie 85 groszy sztuka .
endloch
2 miesiące temu
Ten inspektorat jest tak chory jak nasz Kraj. Gdyby zamiast 500 zł apteka miała zapłacić 500 000 to lotem błyskawicy dano by wiadomość że tak nie wolno robić . A tak nie wiadomo co to jest ? Może kara, może mandat a może jakaś niesprecyzowana danina . A przecież jeszcze można się odwołać. Paranoja .
niekumaty
2 miesiące temu
Każdy człowiek potrzebuje odnieść w zyciu jakiś sukces zawodowy i pan inspektor teżżżżżżż.
bDfiwrUr
hhhhhh
2 miesiące temu
To na początku maski te musiały być mega drogie .Skoro ostatnie sztuki za 20 zł A tak na serio to ostatnie sztuki za połowę się daje ,a nie za 100 procent wartości .
takie tam USA
2 miesiące temu
W markecie, w którym robię zakupy, w przedsionku można zaopatrzyć się w rękawiczki, maski, chusteczki higieniczne całkowicie za darmo. Tak się dba o klienta. Skoro zakazuje się wchodzenia do sklepu bez maski, sklep postarał się, by nawet ten, który maski zapomniał, mógł zrobić zakupy.
remik m.
2 miesiące temu
CIEKAWI MNIE JAKBY BYŁA WOJNA TO TEŻ TRZEBA BYŁO BY KUPIĆ KARABIN I OSTATNIE GRANATY .
niezadowolony
2 miesiące temu
A firmy farmaceutyczne mogą się reklamować?
ZDENEK
2 miesiące temu
ALE MI TO KARA 500 zł TO DLA PRYWACIARZA SPLUNĄĆ .SPRZEDA 25 MASECZEK I JUŻ JEST DO PRZODU.PRZYPOMNĘ ZE SĄ TO JUZ OSTATNIE SZTUKI TRZEBA SIĘ SPIESZYĆ -BO ZA BRAKNIE.
dcv
2 miesiące temu
Inspektor to niech się zajmie niefachowym personelem na aptece!
...
Następna strona