Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pogrzeb
15.07.2020 18:00

Koronawirus w Polsce. Nowe ognisko zakażeń po pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki

U 40 osób w Zakopanem wykryto koronawirusa - większość z nich uczestniczyła w pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki. Kolejne 460 osób musi poddać się kwarantannie. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w programie "Newsroom" zapewniał, że wesela i pogrzeby nie stają się nowymi ogniskami koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ognisko koronawirusa w Zakopanym po pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki (zdj. ilustracyjne).

Pogrzeb znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki odbył się 2 lipca. Już kilkanaście dni później osiem osób, które w nim uczestniczyły, zgłosiły się z podejrzeniem COVID-19. Prawdopodobnie ktoś zakażony koronawirusem pojawił się na uroczystości.

W efekcie sanepid rozpoczął poszukiwania wszystkich żałobników. Zaapelował też do uczestników, by sami zgłosili się na badania. W środę władze Zakopanego potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 40 osób. Część uczestników pogrzebu czeka wciąż na swoje wyniki.

Stan siedmiu osób okazał się na tyle poważny, że przebywają w szpitalu. Kolejne 460 jest poddanych kwarantannie. Wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica w rozmowie z reporterem RMF FM zaapelowała, by uczestnicy pogrzebu zgłosili się do powiatowej stacji sanepidu.

Zobacz też: Producenci żywności odporni wirusa. "Daliśmy sobie radę"

Informowaliśmy już, że COVID-19 rozprzestrzenia się również na weselach. Zabawa, tańce do białego rana, a kilka dni później pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - tak wygląda rzeczywistość coraz większej liczby gości przyjęć weselnych.

Innego zdania jest jednak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który zapewnia, że nowych ogniskach wirusa na weselach i pogrzebach nie może być mowy.

- Oczywiście, pojawiają się ogniska zakażeń w trakcie uroczystości, ale to wciąż są pojedyncze przypadki, które nie idą w dziesiątki czy setki. Największa liczba pozytywnych przypadków pochodzi z badań przesiewowych na Śląsku. Były one wykonywane wśród górników i ich rodzin. Badania są prowadzone tam, gdzie wykryto ognisko i służą temu, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby - mówił w programie "Newsroom WP" Cieszyński.

Fotoreporter "Tygodnika Podhalańskiego" Bartłomiej Jurecki w rozmowie z WP apeluje, by nie wierzyć w zapewnienia, że wirusa już nie ma. Tłumaczył, że zakaził się koronawirusem na pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki, pomimo tego że nosił maseczkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2020

m-53Zakaził się, mimo że nosił maseczkę. Uśmiałem się. Powiem wprost, to taka współczesna elyta intelektualna a nie wie, że moja maseczka chroni ciebie, … Czytaj całość

16-07-2020

PlandemiaŚciemawirus znowu zaatakował na szczęście bezobjawowo hahahaha xd

15-07-2020

Ziemia jej puchem.W celach naukowych należało by podać czy kierowcy co nie wypili na pamięć, czy szczepieni.

Rozwiń komentarze (6)