Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus: żółte i czerwone strefy. Spore zmiany na liście

0
Podziel się:

Koronawirus w Polsce. Żaden powiat nie znalazł się w strefie "czerwonej", a tylko trzy w strefie "żółtej". Od soboty 12 września obostrzenia sanitarne będą obowiązywać wyłącznie w powiatach: limanowskim, tatrzańskim, gostyńskim.

Koronawirus: żółte i czerwone strefy. Spore zmiany na liście
Koronawirus w Polsce. Nowy podział na strefy przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (na zdjęciu). (PAP, Radek Pietruszka)

Od najbliższej soboty żaden z powiatów nie znajdzie się w tzw. czerwonej strefie. To pierwsza taka sytuacja od momentu wprowadzenia podziału na strefy.

W żółtej strefie znajdą się natomiast tylko trzy powiaty. Chodzi tutaj o powiaty: limanowski, tatrzański i gostyński. To także spora zmiana przy porównaniu do liczby powiatów, które zostały oznaczone na żółto. W zeszłym tygodniu było ich siedem.

- Jeżeli chodzi o alerty, to kilka powiatów jest przy granicy i być może staną się żółtymi lub czerwonymi powiatami w przyszłym tygodniu. Chodzi tutaj o powiaty: kluczborski, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki i myślenicki - przestrzegał na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz także: Zobacz: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

To oznacza, że tzw. zielonymi powiatami - czyli wolnymi od obostrzeń związanych z pandemią - stają się: miasto Nowy Sącz, pajęczański (dotychczas tzw. strefy czerwone), nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski i kłobucki (dotychczas tzw. strefy żółte).

Przed tygodniem "czerwonym" powiatem był również limanowski. Od soboty stanie się on powiatem "żółtym".

Waldemar Kraska poinformował dziennikarzy, że resort zdrowia rozpoczął wdrażanie nowej strategii walki z pandemią koronawirusa.

- Umożliwiliśmy lekarzom POZ zlecanie testów przeciwko koronawirusowi. Dlatego chcemy rozbudować sieć punktów, w których ten test może być wykonany Poszerzamy sieć punktów drive thru, do których powinien udać się pacjent. Wydłużamy również godziny ich pracy. Docelowo chcemy, żeby takie punkty były w każdym powiecie - zapewnił wiceminister.

- Rozpoczęliśmy wysyłkę testów antygenowych do szpitalnych oddziałów ratunkowych i do największych izb przyjęć. W tym tygodniu trafi tam w sumie 500 tys. testów pozwalających na szybką diagnostykę w kierunku koronawirusa - dodał przedstawiciel resortu zdrowia.

Waldemar Kraska przyznał, że cieszą go informacje o tym, że Polacy chcą się szczepić przeciwko grypie. Zapewnił, że nie zabraknie preparatów, a ministerstwo już teraz negocjuje dostawy kolejnych.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w ostatnich dniach do Polski dotarło 200 tys. szczepionek. Jeszcze w tym tygodniu ma dotrzeć kolejne 200 tys., w przyszłym - 400 tys., a na przełomie września i października - 500 tys.

- Wierzę, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy chcą się zaszczepić - powiedział Kraska.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w strefach "żółtych"

W tzw. strefach żółtych nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej - przy zachowaniu 1,5-metrowego dystansu.

W przypadku tzw. stref żółtych, targi i konferencje będą organizowane z ograniczeniem 1 osoby na 4 m kw. W trakcie takich wydarzeń wszyscy ich uczestnicy muszą zakrywać usta i nos. To samo tyczy się gastronomii.

Większe restrykcje natomiast dotkną wesołe miasteczka, parki rozrywki oraz parki rekreacyjne - tam limit osób wyniesie 1 na 5 m kw. powierzchni obiektu. Natomiast limit dla siłowni oraz klubów fitness wynosi 1 osoba na 7 m kw.

Imprezy sportowe w strefach żółtych będą ograniczone do 25 proc. liczby miejsc na stadionach i w halach. Wszyscy biorący w nich udział muszą zaopatrzyć się w maseczki lub przyłbice. Również wydarzenia kulturalne są ograniczone - do 25 proc. pojemności miejsc, w których są organizowane.

Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a także spotkaniach innego rodzaju, w tym imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób. Natomiast w kościołach i miejscach kultu religijnego nie obowiązuje żaden limit - jednak wszyscy biorący w nich udział (za wyjątkiem osób sprawujących kult religijny) muszą zasłaniać usta i nos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)