Ministerstwo Rozwoju proponuje nowa ulgę dla osób kupujących mieszkania. Im więcej dzieci, tym więcej można dostać

Ministerstwo rozwoju chciałoby wesprzeć osoby kupujące nowe mieszkanie lub budujące dom, a przy tym również firmy budowlane. Sposobem na to może być ulga w PIT dla osób nabywających nowe mieszkania.

Minister Jadwiga Emilewicz chciałaby, aby kupujący mieszkania mogli odliczyć specjalną ulgę
Źródło zdjęć: © PAP
Martyna Kośka

Specjalna ulga w podatku PIT przeznaczona ma być dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce. Przewidziano kryterium wieku – beneficjent nie może mieć więcej niż 35 lat. Jeśli z ulgi będzie chciało skorzystać małżeństwo, znaczenie ma wiek młodszego z małżonków.

Taka propozycja znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. I dalej:

"Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Według aktualnych danych (na koniec IV kwartału 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu byłoby można odliczyć następujące kwoty:

• Podatnik (singiel) – 4 597 zł,
• Podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł,
• Podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł,
• Podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł.
• Małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
• Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł,
• Małżeństwo z 2 dzieci – 11 492,50 zł,
• Małżeństwo z 3 dzieci – 12 641,75 zł."

Obejrzyj: Minister gotowa odpowiadać na pytania przedsiębiorców. Podała adres mailowy

Ministerstwo przekonuje, że ulga łączy w sobie cele społeczne z celami gospodarczymi. Z jednej strony wesprze kupujących mieszkania i budujących domy, z drugiej – firmy budowlane.

"Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców. W odróżnieniu od transakcji dokonywanych na rynku wtórnym, rynek pierwotny oraz budownictwo jednorodzinne przyczynia się do tworzenia PKB, wzrostu produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia w sektorze budowlanym" – czytamy w uzasadnieniu.

Resort chciałby, aby nowa ulga obowiązywała od trzeciego kwartału tego roku.

Wsparcie najemców w trudnej sytuacji

Na początku maja ministerstwo rozwoju przedstawiło projekt wsparcia osób, które w związku z epidemią znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie płacić za wynajmowane mieszkania.

Zmianą, która obejmie największą liczbę osób potrzebujących, są dopłaty do czynszów.

- Proponujemy wyższe dodatki dla najemców dotkniętych skutkami pandemii. To nawet 1500 zł przez pół roku na pokrycie do 75 proc. kosztów czynszu – powiedziała minister Emilewicz.

Dopłaty mieszkaniowe mają ruszyć 1 lipca, ale będą wypłacane z mocą wsteczną – od 1 kwietnia. Więcej o programie piszemy tu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie