Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Najwyższa rata w historii". Analitycy ostrzegają: sporo kredytów hipotecznych znacząco zdrożeje

100
Podziel się:

Stawka WIBOR 6M wzrosła do poziomu 1,91 proc., czyli jest na najwyższym poziomie od lutego 2015 r. Wiele osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne po tym okresie, już niedługo zapłaci najwyższą ratę w historii - ostrzegają analitycy Expandera. Bo choć wysokość raty w oparciu o ten wskaźnik stosuje tylko kilka banków, to są wśród nich te, które w ostatnich latach udzielały najwięcej kredytów hipotecznych.

"Najwyższa rata w historii". Analitycy ostrzegają: sporo kredytów hipotecznych znacząco zdrożeje
Banki aktualizują oprocentowanie hipotek. Pierwszy raz od lat podwyżka może zaboleć. (Adobe Stock, ©David - stock.adobe.com)

Stawkę WIBOR 6M stosują bowiem PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski i BOŚ. "Grupa nie jest zbyt liczna, ale często odpowiada za ponad połowę wartości nowo przyznawanych kredytów hipotecznych. Oznacza to, że bardzo wielu kredytobiorców, których w najbliższym czasie czeka aktualizacja oprocentowania, zapłaci dużo wyższą ratę" - piszą analitycy. Wyliczają, że w przypadku kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat rata wzrośnie z 1159 zł do 1424 zł, czyli aż o 22 proc.

Pozostałe banki stosują WIBOR 3M i aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych raz na trzy miesiące. Jak aktualizacja tego wskaźnika wpłynie na wysokość raty kredytu? Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, wylicza:

Trzy miesiące temu WIBOR 3M wynosił 0,21 proc., a teraz już 1,61 proc. W przypadku opisanego wcześniej kredytu udzielonego przed rokiem, ale z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M, rata wzrośnie z 1154 zł do 1374 zł. Będzie więc wyższa o 220 zł, czyli o 19%. W przypadku starszych kredytów rata po podwyżce wciąż będzie jednak niższa niż bezpośrednio przed pandemią. Wtedy stawka WIBOR 3M wynosiła bowiem 1,71 proc.
Zobacz także: Pomysł na biznes: Mikrodomy na kołach

NBP podnosi stopy procentowe. Jak to wpływa na wzrost raty kredytu na mieszkanie?

Expander podkreśla, że podniesienie stopy referencyjnej NBP z 0,1 proc. do 1,25 proc. to tak naprawdę wzrost o 1150 proc., bo obecna stopa jest 12,5-krotnie wyższa niż ta z początku października. O wysokości raty decyduje jednak nie tylko poziom stóp procentowych, bo składa się ona też z części kapitałowej.

Druga kwestia polega na tym, że oprocentowanie kredytu nie zależy bezpośrednio od stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Zarówno stawka WIBOR 3M jak i WIBOR 6M wzrosły 7-krotnie, a więc w mniejszym stopniu niż stopa referencyjna NBP (12,5-krotnie) - tłumaczą analitycy.

Po trzecie, wpływ na wysokość raty kredytu ma też marża banku. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest sumą stawki WIBOR i marży, która jest stała. - Połączenie tych trzech efektów sprawiło, że choć stopa referencyjna NBP wzrosła o 1150 proc., to rata kredytu "jedynie" o 22 proc. (gdy oprocentowanie oparte o WIBOR 6M) - napisał Sadowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
mave
2 lata temu
Moja rata w Pekao BP wzrosła o ponad 50% !!!!!!!!!!!!!! jest wyższa niż przed pandemią!
Janek
2 lata temu
Tylko PiS! Jedyny Pro polski , patriotyczny żąd
Pafnuc
2 lata temu
Spokojnie jak urośnie jeszcze bardziej to ludzie wyjdą na ulice. Nie mogą podnieść zbyt dużo, bo kto by spłacał zobowiązania. Rynek jest jak domino, więc każdemu by się oberwało.
Adi
2 lata temu
Ja na szczęście wziąłem na 14 lat przy stałym przez pięć lat. A co będzie potem zobaczymy.
Berno
2 lata temu
Nie powinno być naliczanie dla tych co już wzięli kredyty . No cóż taki kraj
...
Następna strona