Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Walentynkowy najazd na Zakopane i okolice. A później? "Pusto"

100
Podziel się:

Korki na zakopiance i tłumy na Krupówkach - tego należy się spodziewać, bo Polacy ruszają na weekend na Podhale. Otwarte baseny, stoki i hotele przekonały wiele osób do odwiedzenia południa kraju. Masy klientów spodziewają się też zbuntowane restauracje, które rezygnują z przyjmowania rezerwacji. - W porze obiadowej na pewno będzie kolejka - słyszymy.

Walentynkowy najazd na Zakopane i okolice. A później? "Pusto"
Szykuje się oblężenie w Zakopanem. W niektórych pensjonatach brakuje już miejsc (East News)

Rząd zdecydował. Hotele, baseny oraz stoki narciarskie otwierają się już 12 lutego. Wygląda na to, że ulice Zakopanego wypełnią się w weekend tłumami turystów. Pokoje w pensjonatach zakopiańskich rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

- Mamy 33 pokoje dla klientów, z czego 10 jest już zajętych. Kilka wolnych jeszcze zostało - słyszymy w rozmowie z pracownicą apartamentów Cztery pory roku w Kościelisku. Kilka, bo zgodnie z przepisami obłożenie będzie mogło wynieść maksymalnie 50 proc.

Wolne miejsca, to jednak wyjątek. W większości noclegowni w okolicach Zakopanego wszystko już zajęte. Według analizy nocowanie.pl liczba zapytań o nocleg od 5 lutego wzrosła o ponad 100 proc.

Zobacz także: Mają gdzie spać, gdzie zjedzą? "Rząd powinien pomyśleć o otwarciu ogródków"

Gościom nie przeszkadza, że w hotelach będzie obowiązywał zakaz działalności restauracji. Wystarczy im możliwość zamówienia posiłku do pokoju.

Rezerwacje bez przedpłat

Telefony się rozdzwoniły, jednak goście mają też obawy. Klienci boją się przede wszystkim nagłego zamknięcia pensjonatów i tym samym utraty pieniędzy.

- Dlatego przygotowaliśmy elastyczną ofertę. Nie wymagamy przedpłaty, goście płacą dopiero, gdy nas odwiedzą. Jeśli rząd zmieni bez uprzedzenia decyzję, to po prostu będzie problem, a tego nie chcemy - słyszymy we wspomnianym pensjonacie.

Co ciekawe jednak, szaleństwo dotyczy na razie tylko najbliższego weekendu. Właściciele hoteli i pensjonatów mówią o "efekcie walentynek".

Jak tłumaczy rozmówczyni z Czterech pór roku, następny tydzień nie wygląda już tak kolorowo. Rezerwacje są, ale pojedyncze. - To jeszcze nie jest to, co powinno być - dodaje.

Potwierdzają to inni. - Weekend mamy już obsadzony, ale zobaczymy jak to będzie. To będą nasi pierwsi goście od kilku miesięcy. Pytanie tylko czy przyjadą, bo teraz zaliczki przed rezerwacją nikt nie chce wpłacać - opowiada pracownik jednego z zakopiańskich pensjonatów.

Zdaniem mężczyzny wysyp telefonów w ostatnich dniach to efekt walentynek. - W tygodniu po walentynkach jest pusto. Ludzie rezerwują pokoje tylko na weekend - stwierdza rozmówca.

Potwierdzają to również dane nocowanie.pl, gdzie większość zapytań dotyczyła właśnie weekendu 12-14 lutego. Rezerwacje na następny weekend są, jednak nie ma ich tak wiele.

A co najbardziej interesuje Polaków? Najchętniej rezerwowane były kwatery i pokoje. Popularnością cieszą się również domki, apartamenty, wille oraz pensjonaty.

Co z gastronomią?

Należy pamiętać, że otwarciu hoteli nie towarzyszy - przynajmniej zgodnie z przepisami - otwarcie restauracji.

- Tylko hotele będą otworzone, restauracji nie będziemy otwierać. U nas nie udostępniamy stolików, jedyna możliwość to zamówienia na wynos - mówi pracownik jednej z restauracji na Krupówkach. I podobnie mówi nam większość restauratorów, z którymi rozmawialiśmy.

W Zakopanem jest jednak kilka miejsc, które wznowiło działalność w ramach ogólnopolskiej akcji #otwieraMY. W tych lokalach spodziewają się tłumów.

- U nas pewnie będzie "sajgon". Zależy jeszcze od godziny. W porze obiadowej na pewno będzie kolejka. W innych godzinach może się udać złapać stolik bez czekania - słyszymy od pracownika jednej z zakopiańskich restauracji.

Restauracja już od kilku tygodni jest otwarta dla gości. Rezerwacji jednak nie przyjmują. A zainteresowanych najwięcej jest w weekend.

- Teoretycznie mamy zamknięte, a praktycznie, to wie pani, jak jest. W tygodniu stolik na pewno się znajdzie, dziś [rozmowa przeprowadzona w środę - red.] jest spokojnie - dodaje rozmówca.

Skontaktowaliśmy się z jeszcze jednym lokalem, który już kilka tygodni temu poinformował o otwarciu. Klientów tam nie brakuje, a spodziewają się jeszcze większego ruchu.

- Rezerwacji na najbliższy weekend nie przyjmujemy. Zainteresowanie jest naprawdę duże, bo mamy cały czas sporo telefonów z pytaniami o otwarcie. Zakładamy, że w weekend będą tłumy - słyszymy od pracownika kawiarni Jaga w Zakopanem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
Zainteresowan...
rok temu
Nie wiem z kiedy to zdjęcie . W czwartek 11 lutego na krupowkach było pusto .. a dziś pomimo zwiększonego najazdu turystów aż tylu tusrystow nie ma jak na załączonym zdjęciu .
lord jim
rok temu
Wszyscy chcą żyć i zarabiac na utrzymanie swojej rodziny. Jak na razie widząc po orzeczeniach sądów to obostrzenia wprowadzane przez rząd są nielegalne. Brawo naród!!!
Olo
rok temu
Jaki nielegalny biznes dziennikarzyno konstytucją obowiązuje nielegalne to jest zamknięcie biznesów ludziom
Lolek
rok temu
Czy stanie w kolejce po obiad (choćby i w Zakopanem) jest przejawem luksusu?
Piotr.Sz
rok temu
Hotele otwarte od dziś a już 7 tyś chorych ? Wniosek jest prosty że to galerie i duże sklepy odpowiadają za skok zachorowań. Anglicy to udowodnili tam hotele są otwarte normalnie.
...
Następna strona