Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Grecja z najdroższym paliwem w Europie. Co się dzieje?

43
Podziel się:

Grecja jest jednym z najdroższych krajów Europy jeśli chodzi o cenę benzyny i oleju opałowego. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się właściciele stacji benzynowych na północy Grecji, które bankrutują jedna po drugiej.

Grecja z najdroższym paliwem w Europie. Co się dzieje?
(Jacek Bereźnicki)

Po tegorocznych podwyżkach podatków cena benzyny bezołowiowej wzrosła w Grecji średnio o ponad pięć centów za litr, a oleju napędowego o 10 centów. Najwyższą cenę benzyny zanotowano na wyspach, gdzie doszła ona do 1,93 euro.

- Ludzie nie wiedzą już, co mają robić - mówią kierowcy.

Na północy Grecji stacje benzynowe nie są w stanie konkurować z tymi z sąsiednich krajów: Bułgarii i Macedonii, gdzie benzyna jest nawet o połowę tańsza.

- Mieszkańcy Kawalii, Dramy i pobliskich miejscowości tankują po bułgarskiej stronie, która jest w odległości zaledwie piętnastu kilometrów - mówi jeden z mieszkańców tamtych rejonów.

Specjaliści oceniają, że kolejne podwyżki spowodują spadek konsumpcji i wzrost popytu na paliwo z przemytu, wskutek czego tysiące ludzi pracujących w tym sektorze stracą pracę.

IAR, Beata Kukiel-Vraila

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Pan Podatnik
7 lat temu
Te greckie lenie zbankrutowały, ale dalej marnują 6,5 % PKB na wojsko, które i tak nikogo nie obroni, bo podobnie jak u nas 73 % wydatków na wojsko idzie na pensje i emerytury dla trepów ! A tylko 27 % na zakup i modernizacje sprzętu !
heh
8 lat temu
OPEC utnie gałąź na , której siedzi czyli gospodarkę świata. Konsumenci z całego świata przejedli już obniżkę cen ropy i przeznaczyli pieniądze na inne rzeczy. Teraz podwyżka spowoduje zmniejszenie konsumpcji i inflację, a inflacja produktów na świecie trafi w kraje OPEC z powrotem, bo kupują i spadek konsumpcji ropy.
nikoś1
8 lat temu
Grecy poradzą sobie na osiołkach...
iwanika
8 lat temu
Grecja cala juz dawno zbankrutowala ,tylko nie chca tego glosno mowic
ułatwienia dl...
8 lat temu
U nas będzie to samo bo ostatnim rozporządzeniem prawie że upaństwowili stacje benzynowe. Nikt nie zdąży uzyskać koncesji i pozostaną tyko państwowe.
...
Następna strona