Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JMK
|

W Polsce duża inflacja? Zimbabwe marzy o takiej

77
Podziel się:

W Zimbabwe kończy z trzycyfrową inflacją. Jej poziom spadł w lipcu po raz pierwszy poniżej 100 proc. Powody do zadowolenia nadal niewielkie. Wzrost cen wynosi bowiem... 56 proc.

W Polsce duża inflacja? Zimbabwe marzy o takiej
Prezydent Zimbabwe, Emmerson Mnangagwa (Photo by Wilfred Kajese/Anadolu Agency via Getty Images) (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bECtwoKZ

Hiperinflacja pojawiła się w Zimbabwe w 2007 r. Była wtedy tak duża, że rząd tego kraju przestał podawać dane o wzroście cen.

Podejmowano różne działania, by go ograniczyć. Na przykład w 2009 r. zaprzestał drukowania własnej waluty, a zastępił ją walutami z innych krajów. Potem ogłosił, że w ogóle z niej zrezygnuje, a zamiast niej jako krajowa waluta będzie używany dolar amerykański.

Zobacz także: Rekordowa inflacja. Polska z prawie najwyższym wzrostem cen w Unii Europejskiej
bECtwoLb

Jednak takie metody nie przynosiły większego skutku. Dlatego dwa lata temu władze tego afrykańskiego państwa zdecydowały, że przywrócą własną walutę.

Ale skutek był odwrotny od zamierzonego: w połowie 2019 r. inflację szacowano tam na 175 proc. rocznie.

bECtwoLh

W marcu 2020 r. zwiększyła się ona do 500 proc., a rok temu przekroczyła poziom 700 proc. To dane z szacunków niezależnych ekspertów, bo oficjalne rządowe komunikaty mówiły o dużo niższych wzrostach.

Zbicie inflacji do 56 proc. w lipcu bieżącego roku – według danych banku centralnego Zimbabwe - jest więc wielkim sukcesem władz tego państwa.

I jak napisał portal Allafrica.com, jest to wynik konserwatywnej, restrykcyjnej polityki monetarnej, mającej na celu ustabilizowanie wzrostu cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtwoLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
ProstaPolityk...
2 miesiące temu
Inflacja rośnie w każdym Państwie Świata. Niestety takie zamierzania Lewicy, ponieważ wprowadzenie zamknięcia gospodarek oraz cała ta sytuacja co się obecnie odbywa ma na celu zaciągnięcia Gigantycznych środków z banków centralnych dla upadających Gospodarek Świata tzw. kroplówka. Jednak ta kroplówka spowodowana nie umiejętnym zażądaniem polityków - zaznaczę szczególnie Lewica Światowo. Odbija się szczególnie na obywatelach w postaci inflacji. Inflacja będzie rosła co najmniej do Czerwca 2022r Kraje zaciągają środki - Obywatel spłaca proste.
-kront
2 miesiące temu
Spokojna nasza rozczochrana! PIS porządzi jeszcze dwa lata i też osiągnie inflację Zimbabwe, nawet ją przegoni.
bezkarny infl...
2 miesiące temu
Brawo Zimbabwe! Fajnie nie być ostatnim! Ale jak się postaracie i przyhamujecie ...., a my i tak wrócimy do 1994 roku.
bECtwoLD
Zeus
2 miesiące temu
To niech TYCH tak dobrze RZĄDZĄCYCH pozamykają a nie dalej utrzymują!!!! U NAS ZA CHWILĘ TEŻ TAK BĘDZIE jak się Naród Polski nie opamięta !!!!
072
2 miesiące temu
W Polandii będzie jeszcze gorzej niż w Zimbabwe. Polandia to kraj patologia mam nadzieję, że zniknie z mapy. Przyjdzie taki dzień.
...
Następna strona