Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
JMK
|

Węgry po raz drugi podniosły stopy procentowe. By walczyć z inflacją

36
Podziel się:

Węgierski bank centralny podniósł stopy procentowe o 30 punktów bazowych: benchmarkową z 0,9 proc. do 1,2 proc. oraz depozytową (O/N) z -0,05 proc. do +0,25 proc. To już kolejna podwyżka stóp na Węgrzech – pierwsza była w czerwcu. W Polsce decyzji brak.

Węgry po raz drugi podniosły stopy procentowe. By walczyć z inflacją
Viktor Orban ma powody do niepokoju: wzrost cen na Węgrzech jest najwyższy w całej UE (Getty Images, Thierry Monasse, Getty Images)
bEDXwEkB

Wtedy jednak Narodowy Bank Węgier zwiększył tylko referencyjną stopę procentową - z 0,6 proc. do 0,9 proc., pozostałe pozostawił bez zmian. Ale to i tak była pierwsza podwyżka stóp procentowych w naszej części Europy od wybuchu pandemii.

Choć analitycy spodziewali się jej, w związku z szalejącą na Węgrzech inflacją – najwyższą wtedy w całej UE (na drugim miejscu pod tym względem była Polska).

W maju ceny w tym kraju wzrosły według metody HICP o 5,3 proc. (w kwietniu o 5,2 proc.). Dla porównania inflacja w Polsce wyniosła w tym samym miesiącu o 4,6 proc.

bEDXwEkD
Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold

Obecna, druga podwyżka stóp procentowych na Węgrzech była wyższa od oczekiwań rynkowych. Dzięki temu forint się umocnił.

Czy w ślad za Węgrami pójdzie teraz Polska i także u nas zostaną podniesione stopy procentowe, w związku z tym, że i w naszym kraju inflacja wciąż jest zbyt wysoka?

bEDXwEkJ

Do niedawna prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, sugerował, że nie ma potrzeby podnoszenia w Polsce stóp procentowych. I że wysoka inflacja jest u nas zjawiskiem przejściowym i "nie zagraża portfelom Polaków".

W podobnym tonie wypowiadali się członkowie Rady Polityki Pieniężnej, choć nie wszyscy.

Jednak ostatnio Adam Glapiński zaczął tę retorykę zmieniać i w jego ostatnich wypowiedziach pojawiły się sygnały, że NBP i RPP mogą niebawem zmienić swą dotychczasową politykę i zaczną podnosić stopy procentowe. Zaznacza jednak, że zmianę w podejściu uzależnia od dalszego rozwoju zdarzeń.

bEDXwEkK
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDXwEle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
yxyxy
2 miesiące temu
Glapiński ty czekasz aż inflacja będzie galopująca ?? Idzie kryzys, dołek się zbliża. Mamy największą inflację w UE, wg Eurostat już w na wiosnę było 5% inflacji
Fff
2 miesiące temu
PIS się cieszy, dla nich inflacja oznacza większe wpływy do budżetu (taki cichy podatek). A że obywatel na tym traci
gość21
2 miesiące temu
U nas przez zerowe stopy procentowe spłacamy czyjeś kredyty i wspieramy montownie.
bEDXwElf
Ekonomista
2 miesiące temu
Co Redaktor pisze za bzdury, Polska nie ma ujemnych stóp procentowych, a Węgry miały więc musiały zrobić ruch w górę, i teraz dopiero mają podobnie do Polski. Ale jak Wam płacą za pisanie tendencyjnych artykułów beż znajomości tematu ekonomii to już inna sprawa.
Ekonomista
2 miesiące temu
Redaktorku, Oni zrobili teraz to co Polska ma już od paru lat. Jak się coś pisze to trzeba najpierw rozeznać temat i nie pisać tendencyjnych artykułów
...
Następna strona