Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czesi nie chcą polskiej żywności. W czym problem?

Czesi nie chcą polskiej żywności. W czym problem?

Fot. Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta

Czesi spadli z trzeciej na piątą pozycję wśród największych odbiorców polskiej żywności – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nasi południowi sąsiedzi zbudowali system specyficznego protekcjonalizmu, który balansując na granicy prawa UE, blokuje polskie produkty – czytamy w DGP. Chodzi o listę produktów tzw. niebezpiecznych, zafałszowanych i o niewystarczającej jakości.

To subiektywny system oceny. Czeska inspekcja handlowa nie informuje, na jakiej podstawie podjęła decyzję o umieszczeniu danego produktu na czarnej liście i nie chce okazywać przebadanych próbek czy przyjmować reklamacji od producentów.

Wszyscy pamiętamy wypowiedź kontrowersyjnego byłego czeskiego ministra finansów, który w jednym z programów telewizyjnych, gdy poproszono go o skosztowanie polskiej kiełbasy, wypalił: „Nie będę jadł tego polskiego g...”.

Wypowiedzi to jeszcze nic groźnego, ale kiedy popatrzymy, jak na czeskim rynku traktowane są polskie towary, sprawa zaczyna niepokoić. Czeski sanepid miał już zastrzeżenia do importowanego z Polski mięsa, herbaty Mokate czy 5 mln polskich jaj.

W grudniu 2014 roku wyszło na jaw, że czeskie służby otrzymały instrukcję, która zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski. Dokument zatytułowano: "Nadzwyczajna kontrola bezpieczeństwa i jakości oraz oznaczenia wybranych rodzajów artykułów spożywczych pochodzących z Polski".

Zobacz także: Kanapki z fast foodów. Dlaczego powinniśmy ich unikać?

Czytaj także
Polecane galerie
Anna
2018-04-28 14:30
POLSKA ŻYWNOŚĆ, to BYŁA! Nie istnieje nic takiego, jak "polska żywność"! Gdzie są te NASZE, PYSZNE PRODUKTY? Ani jeden artykuł spożywczy, czyli ani warzywa, ani owoce, ani wszelkiego rodzaju przetwory i wytwory, nie są takie, jak były, bo nie ma już tych znakomitych surowców! Gdzie są nasze PACHNĄCE ZBOŻA i wszelkie PACHNĄCE i SMACZNE PRODUKTY, pobudzające apetyt i chęć ich konsumowania samym swoim widokiem?
GDZIE JEST NASZA POLSKA ŻYWNOŚĆ?
Hela
2018-03-15 16:44
A Czesi, to rzeczywiście mają super jedzenie, a tym bardziej super kiełbasę. Niech nie kupują i jedzą swój plastik. Dobry przedsiębiorca sobie poradzi i znajdzie inny rynek zbytu.
jasza
2018-03-14 23:30
nu wot a my mamy nowikowa super danie dla opornych
Pokaż wszystkie komentarze (236)