Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Nowy program emerytalny PiS. Rząd zapewnia, że nie zabierze naszych pieniędzy

134
Podziel się:

Taśmy Czarneckiego, które ujawniły aferę KNF, podważyły również wiarygodność zapewnień rządu, że zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych pieniądze Polaków, nie zostaną znacjonalizowane. Bartosz Marczuk przekonuje, że tak się stać nie może.

Nowy program emerytalny PiS. Rząd zapewnia, że nie zabierze naszych pieniędzy
(Michal Wozniak/East News)

Bartosz Marczuk, obecnie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje nowy program emerytalny PiS, przekonywał, że pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą w 100 proc. prywatne.

Skąd ta pewność? Jak tłumaczył na Twitterze, ”w każdej chwili będzie można je wypłacić. Gdyby zatem politykom przyszła chęć ich zaboru, ludzie wycofają oszczędności zanim politycy uchwalą ustawę. Wniosek: nie da się ich znacjonalizować”.

Odniósł się w ten sposób do niepokojów związanych z tym, co Polacy usłyszeli z ust byłego szefa KNF Marka Ch., który został na grany przez Leszka Czarneckiego – przypomina ”Gazeta Wyborcza”.

Na taśmie, która trafiła do katowickiej prokuratury, szef Komisji Nadzoru Finansowego wprost mówi o możliwości nacjonalizacji pieniędzy z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W dostępnych stenogramach z rozmów między bankierem, a przewodniczącym KNF pada słowo "znacjonalizować" w kontekście PPK. Leszczek Czarnecki mówiąc o podatkach i pieniądzach do budżetu zaznacza: "Moje doświadczenie uczy, że jak politycy wprowadzili jakiś podatek to...”.

Nie dokańcza, bowiem Chrzanowski wtrąca „Tak samo z PPK i wszystkim to wszystko zostanie.” I dodaje „Znacjonalizuje, ale, ale...”. „Parę miliardów w budżecie, jest tyle świetnych pomysłów na ich wydanie” – dokańcza za niego Czarnecki. Szef KNF podsumowuje „Tak, 4 miliardy piechotą nie chodzi”.

Zobacz także: Prezes PFR: Plany Kapitałowe to szansa na większe emerytury. "Krytykom dedykuję piosenkę pt. Skłamałam":

Te słowa niepokoją prawników. Marcin Wojewódka, radca prawny, pytany przez "Gazetę Wyborczą" o tę kwestię podkreśla: To oznacza zamach na święte prawo własności.

Stąd też zapewnienia wiceprezesa Marczuka, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie powtórzą losu Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Kłopot w tym, że jak tłumaczy ”Wyborcza”, możliwość wycofania pieniędzy z PPK nie jest właściwie gwarancją. Każdy, kto zdecyduje się wypłacić pieniądze przed ukończeniem 60. roku życia, to będzie musiał oddać państwu wszystkie co roczne dotacje i opłatę powitalną i zapłacić 19 proc. podatek od zysków kapitałowych.

Tym samym według szacunków dziennika, z odłożonych 100 tys. zł na PPK, wypłacając je wcześniej stracimy ponad 20 tys. złotych.

Jednak istnieje też zagrożenie, wbrew zapewnieniom Bartosza Marczuka, że Polacy nie zdążą wypłacić tych pieniędzy, nim hipotetycznie rząd zdecyduje się je znacjonalizować – pisze ”Wyborcza”. Jak zwracają uwagę komentatorzy, rząd PiS pokazał, że potrafi uchwalać ustawy w jeden wieczór, albo noc i może nie starczyć czasu na jakikolwiek ruch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(134)
PO to złodzie...
2 lata temu
oddaj Tusku moje pieniądze z OFE które PO ukradło...a tak na nie liczyłem na emeryturze!!!!
Tamten
5 lata temu
Narzekamy naokolo a jak juz dostajemy program naprawczy albo raczej zaradczy to i tak zakladamy z gory ze cos pojdzie nie halo i odrzucamy opcje nawet jesli dobrze nie wczytalismy sie w zalozenia i prognozy wysokosci emerytur
sprawiedliwy
5 lata temu
Nic nie dostaje się za darmo to Polska ,i tak zabiorą więcej przyjdą podwyżki prądu gazu ,jakoś muszą napełnić budżet ,a najlepiej najłatwiej od narodu ,bo swoich nie ruszą ,znamy ten sposób ich od 28 lat ,Polska jest krajem nie dla uczciwego ludu pracującego ,tu trzeba być cwanym,bo uczciwością drobisz się tylko długów i choroby ,nie odpowiednich ludzi mamy na stanowiskach ,każdy tylko patrzy aby jak najwięcej na koncie mieć ,a naród to tylko resztki dostaje nie ma już polityków my mamy hipokrytów karierowiczów i materialistów,którym spodobało się życie na koszt podatników,najlepiej i najłatwiej majątki budować na biednym żenada
michał
6 lat temu
Ludzie to jednak malkontenci, wolą głodować i narzekać zamiast zadbać o swoją przyszłość kiedy jest na to czas, poza tym kto tu mówi o emeryturze, a nie przyda się taka kasa jako np wkład własny na mieszkanko?
Abdert
6 lat temu
Dlaczego jak Tusk kradł pieniądze z OFE to GW nie podnosiła larum o zamachu na własność?
...
Następna strona