Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zniżka dla najemców w galeriach. Branża zaskoczona

23
Podziel się:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada m.in. 80-procentową zniżkę czynszu dla najemców w galeriach handlowych na czas lockdownu. Polska Rada Centrów Handlowych zaskoczona.

Zniżka dla najemców w galeriach. Branża zaskoczona
Najemcy z galerii handlowych dostaną 80-proc. zniżki czynszu. Branża zaskoczona: rząd tego z nami nie konsultował (Materiały prasowe)

"Nie konsultowaliśmy projektu noweli ustawy covidowej, która reguluje czynsze w galeriach handlowych" - informuje Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej pomocy dla przedsiębiorców na czas pandemii COVID-19. Projekt przewiduje, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności - o 50 proc. Mowa o galeriach, których powierzchnia przekracza 2 tys. mkw.

Jak powiedział PAP dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański, mimo wielokrotnych próśb i pism skierowanych do Ministerstwa Rozwoju i KPRM, Rada nie otrzymała do konsultacji projektu ustawy o zmianie tzw. ustawy covidowej.

- Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej KPRM, decyzją rządu wprowadzane są kolejne niezgodne z prawem i Konstytucją RP regulacje relacji pomiędzy wynajmującymi i najemcami w obiektach handlowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych - zaznaczył.

Zobacz także: Zobacz: ING Bank Śląski: banki wspierają Firmy w odbudowie przedsiębiorczości

Dodał, że do tej pory branża centrów handlowych nie otrzymała dostępu do treści tego aktu. Poznański podał, że zarząd PRCH w środę spotka się z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

- Zaproszenie na to spotkanie otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu, po wielu uprzednich monitach i prośbach trwających od 1 kwietnia, czyli od dnia ogłoszenia przez premiera planowanych kolejnych ustawowych regulacji ingerujących w relacje pomiędzy najemcami i wynajmującymi - zaznaczył.

Zaskoczenie i oburzenie

Dyrektor zarządzający PRCH dodał, że organizacja jest "zaskoczona i oburzona" tym, iż mimo zapewnień i deklaracji rządu dotyczących współpracy z branżą centrów handlowych, spotkanie zostało zaplanowane już po przyjęciu przez Radę Ministrów "nowych, dyskryminujących część branży rozwiązań".

Zdaniem Poznańskiego, planowane regulacje to kolejny dowód na nierówne traktowanie podmiotów na rynku i dalsze antagonizowanie branży.

- Ciągle nie rozumiemy, dlaczego branża centrów jest i ma być tą jedyną, którą rząd chce regulować ustawowo - dodał. Zaznaczył jednak, że Rada nie kwestionuje potrzeby wsparcia najemców, z których wielu jest w trudnej sytuacji, ale nie może się ono odbywać kosztem wynajmujących.

Tymczasem Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) w swoim stanowisku wyrażają pozytywną opinię o propozycji zapłaty 20 proc. czynszów przez najemców galerii handlowych, czyli o rozwiązaniu proponowanym przez rząd.

Jak zaznaczył przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej Marek Kowalski, centra handlowe i sklepy w nich funkcjonujące są, obok branży turystycznej i gastronomicznej, najbardziej poszkodowane w wyniku obostrzeń pandemicznych.

- Rząd powinien ze szczególną uwagą podchodzić do budowania wieloletniego wsparcia dla tych sektorów. Mówimy tu nie tylko o pomocy w okresie lockdownów, ale mądrej, długoterminowej strategii odbudowania tych biznesów. Jasnym jest, że sytuacja nie powróci do normy jeszcze przez wiele miesięcy po odmrożeniu gospodarki - wskazał Kowalski.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 160 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
nadchodzi inf...
3 lata temu
dodruk pieniądza idzie na trzy zmiany - rozdawnictwo i przekupstwo elektoratu trwa
sss
3 lata temu
dla rydzyka pojadą dotacje w walizkach, chory kraj chory rząd
Polak
3 lata temu
Pierwsza tarcza otrzymali Lidl, biedronka, Kaufland i inne podmioty który się nie należała za takie decyzję ktoś powinien odpowiadać personalnie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
klm
3 lata temu
Właściele Galerii reprezentują obcy spekulacyjny kapitał, który ma na sumieniu tysiące Polskich firm !!!
janek
3 lata temu
Poproszę Radę Ministrów o obniżenie ceny prądu, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, biletów kolejowych i lotniczych, benzyny.
bona
3 lata temu
Ale ludziom jakoś podatku od nieruchomości nie obniżyli a wręcz przeciwnie stawki w tym roku poszły w górę. Chyba znajomki rządzących mają wiele interesów więc trzeba im znowu dogodzić.
zxc
3 lata temu
Państwo wyznacza i reguluje wysokość czynszu....szok. Pomijam fakt że to państwo zabroniło działalności itd. Szokujący jest sam fakt iż państwo ingeruje w umowy i takie detale między dwoma firmami. I taki Morawiecki ma czelność bredzić o Białorusi? Białoruś przy nim to oaza parworządności
Soc-skansen
3 lata temu
Pomijając bezprawność takiego działania, "władza" pokazuje, że hołduje zasadzie centralnego sterowania i "cen urzędowych". To już było i się dupło, każdy kraj, który idzie tą ścieżką kończy dramatycznym kryzysem gospodarczym i - w konsekwencji - społecznym. Ale czego się spodziewać po epigonach ekonomii marksistowskiej, którzy mentalnie i intelektualnie zatrzymali się na etapie gomułkowszczyzny, bo już nawet Gierek był bardziej postępowy gospodarczo i więcej rozumiał. Może dlatego, że przez pewien czas mieszkał i pracował w kraju o normalnej gospodarce.
...
Następna strona