Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

ZUS zmienia zasady ws. zwolnień lekarskich. "Kontrowersyjne posunięcie"

13
Podziel się:

Do niedawna nieobecność w domu podczas zwolnienia lekarskiego było uznawane za nieprawidłowe wykorzystanie tzw. L4. Z końcem sierpnia doszło do zmiany w poradniku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej kwestii. Szef firmy zajmującej się kontrolami uznaje to za kontrowersyjne posunięcie. Mogą bowiem narazić pracodawców na spore straty.

ZUS zmienia zasady ws. zwolnień lekarskich. "Kontrowersyjne posunięcie"
ZUS zmienia zasady dot. zwolnień lekarskich. Eksperci uważają, że ze szkodą dla pracodawców (Adobe Stock)

Jeżeli osoby kontrolujące zwolnienia lekarskie nie zastaną podwładnego w miejscu jego zamieszkania, ale nie ma innych okoliczności, które wskazują na nieprawidłowe wykorzystywanie tzw. L4, należy uznać, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia chorobowego - przekazało Conperio największa w Polsce firma, która kontroluje zwolnienia chorobowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Zmiana weszła w życie 30 sierpnia. - W naszej ocenie nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzić tak daleko idącą zmianę - komentuje Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Jak zaznacza, wciąż pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób ma prawo i obowiązek kontrolować pracowników, którzy przebywają na zwolnienia, ale są wątpliwości co do tego, czy właściwie je wykorzystują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upolitycznienie systemu emerytalnego. "Trzeba skończyć z rozdawnictwem"

Pracownicy wciąż uciekają na fałszywe zwolnienie lekarskie

Przypomnijmy, że dotychczas pracownik na zwolnieniu lekarskim musiał zaznaczyć, jeśli kurować się będzie w innym miejscu niż w miejscu zamieszkania. Jeśli tego nie zrobił, a kontrola nie zastała go w domu, musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Prezes Conperio ocenia, że nowy zapis w poradniku ZUS "daje 'lawirującym' pracownikom jeszcze szersze pole do nadużyć", co wynikać ma ze znaczącym utrudnieniem kontroli pobierania fikcyjnych zwolnień.

To wszystko naraża pracodawców na straty finansowe. Zając wylicza, że rocznie przeprowadza 30 tysięcy kontroli zasadności wystawienia druku ZLA, nazywanego wciąż potocznie L4. Z jej statystyk wynika, że nieobecność pod adresem wskazanym na druku zwolnienia lekarskiego stanowi powyżej 30 proc. wszystkich nadużyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Racjonalny i ...
rok temu
Jestem za likwidacją urlopów ale w zamian za 5 dyniowym tygodniem pracy plus dwa dni w tygodniu obowiązkowo wolne.
Kaskader
rok temu
Kontrole powinny być częściej. Kto sciemnia nie powinien miec w ogole zaplacone. Dosc juz lewusow, na ktorych uczciwi sa zmuszeni pracowac. Najczesciej chodza ci, ktorzy najmniej robia i najwiecej narzekaj? Znacie to?
L4444
rok temu
Jaki ma sens L4 na zdrowie psychiczne, kiedy ma się siedzieć w 4 ścianach? Czy w ramach L4 człowiek nie może uczęszczać na rehabilitacje, masaże czy na inne prozdrowotne rekreacje? Wiem, że te tematy ciężko przełknąć niektórym osobom starszym, które robią u jednego pracodawcy przez 25 lat na tym samym stanowisku, bez specjalnych podwyżek, nie mając dnia L4 czy urlopu w skrajnych przypadkach, ale młodzi ludzie zmieniają rynek pracy. Niektórzy są roszczeniowi, nie zaprzeczam - nie robić, ale zarobić. Jednakże cieszy mnie, że młodzi ludzie cenią zdrowie bardziej od portfela swojego pracodawcy. Nie oszukujmy się, nie szkoda mi miliardera który siedzi na tronie korpo, z kolei małe biznesy niechętnie dają umowę o pracę.
Ejrj4
rok temu
Jakby fakt przebywania/nieprzebywania w domu byl jednoznaczny z falszywoscia/niefalszywoscia zwolnienia. Jak ktos mieszka sam i wyjdzie do sklepu bo zdech by z glodu albo wyjedzie do rodzony zeby miec lepsza opieke po operacji tzn ze jest zdrowy i wyludzil zwolnienie? Pan prezes dba o swoj interes jedynie bo dla niego zmiana przepisow oznaczaclikwidacje g.....nianego interesiku
Sbsbsb
rok temu
Zwolnienie wystawia lekarz. Jest powszechnie wiadomo, że zwolnienie od lekarza dostaje się praktycznie na życzenie, bo panuje u nas dziwny mit lekarza, a ludzie, jak każdy, często niedouczeni, leniwi i oportunistyczni. Decyzje lekarzy kosztują budżet miliardy. Dlaczego to pracownik na odpowiadać za to, że lekarz zabronił mu cieszyć do pracy? Skoro zabronił to musiały być merytoryczne podstawy.