Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będą zmiany w tarczach finansowych. Rząd zaproponuje też pożyczkę największym firmom

17
Podziel się:

Rząd szykuje zmiany w dwóch odsłonach tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Pierwsza ma doprecyzować kwestię pieniędzy pozyskanych z obligacji, które nie trafiły do firm. Druga natomiast to nowy mechanizm pożyczkowy dla największych przedsiębiorstw.

Będą zmiany w tarczach finansowych. Rząd zaproponuje też pożyczkę największym firmom
Tarcze Finansowe do zmiany. Rząd pracuje nad projektami uchwał (KPRM, KPRM)

Zapowiedź zmian w tarczach finansowych znalazła się we wpisach do "Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów". Zmiany dotyczące odsetek mają objąć dwie odsłony tarcz: 2.0 dla mikro, małych i średnich firm oraz 1.0 dla małych, średnich i dużych firm.

Niewydane środki na obsługę odsetek

Rząd chce doprecyzować, na co mogą być przeznaczone środki z emisji obligacji, które finalnie nie trafiły do firm. Po przyjęciu proponowanych zmian Polski Fundusz Rozwoju - który odpowiada za tarcze finansowe - będzie mógł przeznaczyć te pieniądze na koszty obsługi odsetek od obligacji wyemitowanych na poczet programów pomocowych.

Skąd taka zmiana? Rządzący tłumaczą ją "powstaniem potrzeby doszczegółowienia kwestii obsługi odsetek od obligacji emitowanych przez PFR".

Zobacz także: Dramat na budowie. "Lepiej zejść z budowy, zapłacić karę i ogłosić bankructwo"

Nowy mechanizm pożyczkowy

Drugą kwestią, która wysuwa się z projektowanych uchwał, jest nowy mechanizm pożyczkowy. Rząd nazwał go "Pożyczką Preferencyjną 2.0", a wydzielony ma zostać z tarczy 1.0 dla dużych firm.

Środki z tego mechanizmu mają być skierowane do tych przedsiębiorców, którzy odnotowali straty ze względu na lockdown, który trwał od jesieni 2020 roku do wiosny 2021 roku. O pieniądze będzie można się ubiegać za okresy od 1 listopada 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku.

Wsparcie finansowe z nowego mechanizmu ma być pomocą publiczną. Jak założył rząd, będzie mogło być umorzone do 75 proc. wartości pożyczki.

Prace nad uruchomieniem Pożyczki Preferencyjnej 2.0 powinny pójść błyskawicznie, ponieważ na ten mechanizm Komisja Europejska wyraziła zgodę już w czerwcu 2021 roku. Dlatego też odpowiednie uchwały w tej sprawie mają zostać uchwalone jeszcze w trzecim kwartale 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Staś
2 lata temu
Rozdawnictwo w najlepsze. Podaję przykład deweloper (spółka rodzinna architekci) dostaje z tarczy antykryzysowej ponad 150 tys. zł w 2020 roku. Spólka posiada kapitału zakładowego niecałe 5 tys zł. W 2021 roku na areale około 3 hektarów zaczyna budowę kilkunastu szeregowców, metr kwadratowy w stanie deweloperskim po 9 tys zł. I nikt słowem nikt się nie zastanawia, skąd pochodzą środki na taką inwestycję w postaci zakup ziemi, uzbrojenia terenu i budowy. Na budowie sami ukraińcy i białorusini, nawet fundamenty kopane ręcznie. A kasę wyciągają z budżetu, bo stracili zyski w pandemii. Żenada jak drenuje się budżet państwa, a pożyteczni idio..i nie są w stanie sprawdzić, kto tak naprawdę ponosi skutki pandemii w kraju. Drenaż budżetu przez swoich.
ebbola
2 lata temu
Tylko artysci mogo byc zadowoleni kasa od ministra kultury za nic nie robienie brawo robcie tak dalej a pieprznie to wyjado do innych krajow ci co potrafio cos zrobic a pozostanie elektorat wladzy z artystami
piłkarz
2 lata temu
menadżerowie z knajpy znanego piłkarza (tak ponad 1 mln z tarczy) szkolenie z nurkowania w egipcie przeprowadzili.
sbfx
2 lata temu
Państwo sprzyja rozpasaniu, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
żenada
2 lata temu
Tylko obrotni cwaniacy obłowili się na tej tarczy dostali tyle kasy, że starczyło na nowe samochody i jeszcze wycieczki zagraniczne, dlaczego tego nikt nie kontroluje a pieniążki rozdaje ot tak bez kontroli