Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będą zmiany w tarczach finansowych. Rząd zaproponuje też pożyczkę największym firmom

22
Podziel się:

Rząd szykuje zmiany w dwóch odsłonach tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Pierwsza ma doprecyzować kwestię pieniędzy pozyskanych z obligacji, które nie trafiły do firm. Druga natomiast to nowy mechanizm pożyczkowy dla największych przedsiębiorstw.

Tarcze Finansowe do zmiany. Rząd pracuje nad projektami uchwał
Tarcze Finansowe do zmiany. Rząd pracuje nad projektami uchwał (KPRM, KPRM)

Zapowiedź zmian w tarczach finansowych znalazła się we wpisach do "Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów". Zmiany dotyczące odsetek mają objąć dwie odsłony tarcz: 2.0 dla mikro, małych i średnich firm oraz 1.0 dla małych, średnich i dużych firm.

Niewydane środki na obsługę odsetek

Rząd chce doprecyzować, na co mogą być przeznaczone środki z emisji obligacji, które finalnie nie trafiły do firm. Po przyjęciu proponowanych zmian Polski Fundusz Rozwoju - który odpowiada za tarcze finansowe - będzie mógł przeznaczyć te pieniądze na koszty obsługi odsetek od obligacji wyemitowanych na poczet programów pomocowych.

Skąd taka zmiana? Rządzący tłumaczą ją "powstaniem potrzeby doszczegółowienia kwestii obsługi odsetek od obligacji emitowanych przez PFR".

Zobacz także: Dramat na budowie. "Lepiej zejść z budowy, zapłacić karę i ogłosić bankructwo"

Nowy mechanizm pożyczkowy

Drugą kwestią, która wysuwa się z projektowanych uchwał, jest nowy mechanizm pożyczkowy. Rząd nazwał go "Pożyczką Preferencyjną 2.0", a wydzielony ma zostać z tarczy 1.0 dla dużych firm.

Środki z tego mechanizmu mają być skierowane do tych przedsiębiorców, którzy odnotowali straty ze względu na lockdown, który trwał od jesieni 2020 roku do wiosny 2021 roku. O pieniądze będzie można się ubiegać za okresy od 1 listopada 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku.

Wsparcie finansowe z nowego mechanizmu ma być pomocą publiczną. Jak założył rząd, będzie mogło być umorzone do 75 proc. wartości pożyczki.

Prace nad uruchomieniem Pożyczki Preferencyjnej 2.0 powinny pójść błyskawicznie, ponieważ na ten mechanizm Komisja Europejska wyraziła zgodę już w czerwcu 2021 roku. Dlatego też odpowiednie uchwały w tej sprawie mają zostać uchwalone jeszcze w trzecim kwartale 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
WYRÓŻNIONE
Ekonomista
4 lata temu
Duże firmy czyli Orlen, Lotos, PGE itp. A mikro, małe i średnie ( czyli prywatne w 90 % ) nie dostaną NIC. Bravo Mateuszku.
ed.
4 lata temu
Jak myślicie?Komu reżim umoży pożyczki.Tak,macie rację.SWOIM.
dafv
4 lata temu
a co z małymi firmami??? duze się wybronią a małe???
...
Następna strona