Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|

Wakacje kredytowe w 2023 r. To pytanie zadaje sobie wielu Polaków

93
Podziel się:

Kiedy stopy procentowe zaczęły drastycznie rosnąć, rząd wprowadził wakacje kredytowe. Na łącznie cztery miesiące ulgi mogli liczyć kredytobiorcy w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. W przyszłym roku też będzie można zawiesić spłatę, ale już tylko raz na kwartał. Pojawia się więc pytanie, w którym miesiącu opłaca się zawnioskować o przerwę, żeby liczyć na jak największe oszczędności.

Wakacje kredytowe w 2023 r. To pytanie zadaje sobie wielu Polaków
Wakacje kredytowe w 2023 roku. Lepiej wziąć w styczniu, lutym czy w marcu? (Adobe Stock, REDPIXEL)

Wnioski o wakacje kredytowe można składać od lipca 2022 r. Jak poinformowało Biuro Informacji Kredytowej, do połowy października objętych było nimi 52,3 proc. umów hipotek, czyli nawet 1,7 mln kredytobiorców. Stanowi to ponad połowę uprawnionych.

Rządowe wakacje kredytowe okazały się więc pomysłem, z którego Polacy korzystają chętnie. Dla wielu z nich czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego jest ogromną ulgą, bo ich raty w ciągu ostatnich miesięcy wzrosły nawet dwukrotnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobra informacja dla kredytobiorców. Najgorsze już za nami?

Wakacje kredytowe – zasady

Wakacje kredytowe to nic innego, jak możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego nawet na osiem miesięcy. Ma to pomóc wielu kredytobiorcom, którym coraz trudniej jest domykać domowy budżet. Ale nie tylko osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą o nie zawnioskować. Zawieszenie dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a banki nie mogą naliczać żadnych dodatkowych odsetek za wydłużenie terminu spłaty. Raty kredytów nie zostają umorzone, a okres kredytowania wydłuża się o liczbę miesięcy, w których korzystaliśmy z "kredytowego urlopu".

To kolejna taka pomoc dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny. Przypomnijmy, że w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r., czyli w trakcie szczytu pandemii wakacje kredytowe gwarantowała rekomendacja KNF. W 2022 i 2023 r. zasady są nieco inne, bo wprowadzone zostały ustawowo przez rząd.

Czy każdy może skorzystać z wakacji kredytowych?

Należy wiedzieć, że aby złożyć w swoim banku wniosek o wakacje kredytowe muszą być spełnione podstawowe warunki, czyli:

  • kredyt hipoteczny został udzielony w złotych polskich,
  • zobowiązanie zostało zaciągnięte na własne potrzeby mieszkaniowe (w tym budowę domu),
  • wakacje mają dotyczyć tylko jednego kredytu hipotecznego,
  • obowiązują dla kredytów hipotecznych zawartych przed 1 lipca 2022 roku, a zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie min. 6 miesięcy od tej daty.

Oznacza to tyle, że jeśli ktoś zaciągnął kredyt na mieszkanie w celu inwestycyjnym, czyli kupił mieszkanie na wynajem, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych. Co więcej, jeśli ktoś ma więcej niż jeden kredyt, to może odroczyć spłatę tylko jednego ze swoich zobowiązań.

Według statystyk hipotek w Polsce większość kredytobiorców, którzy chcą odetchnąć od kredytu hipotecznego, może to zrobić. Nie obowiązuje też żadne kryterium dochodowe. Nawet jeśli kredytobiorcy radzą sobie ze spłatą, to dla nich korzystna może okazać się nadpłata kredytu w czasie wakacji kredytowych.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2023?

Przepisy wprowadzające wakacje kredytowe nie określają sztywnych ram, kiedy z nich skorzystać. Dają pewną dowolność wyboru. Jeśli ktoś chciał z nich w pełni skorzystać, to powinien był zawiesić ratę już w sierpniu i wrześniu tego roku, a także wybrać dwa dowolne miesiące w ostatnim kwartale 2022 roku, czyli od października do grudnia. Kolejne cztery raty może zawiesić w przyszłym roku, ale po jednym miesiącu w każdym kwartale.

Tutaj u wielu kredytobiorców pojawia się dylemat: w jakim miesiącu najkorzystniej jest zawiesić ratę, wybierając wakacje kredytowe 2023 i od kiedy można składać wnioski? Wnioski można oczywiście składać w dowolnym momencie, najczęściej przez bankowość elektroniczną banku, w którym spłacamy kredyt lub także bezpośrednio w oddziale.

A którą ratę warto zawiesić? Trzeba podkreślić, że zdecydowana większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej, a to oznacza, że zależy od warunków rynkowych i decyzji RPP w zakresie zmiany stóp. Po cyklu 11 podwyżek stóp Rada od września utrzymuje stopy na obecnym poziomie. Ale nie ogłosiła jeszcze końca podwyżek, więc można się ich spodziewać nawet na początku przyszłego roku. Wydawałoby się, że warto zawiesić ratę wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, czy i jak mocno się ona zmieni po kolejnym posiedzeniu RPP.

Można zatem poczekać spokojnie, żeby zawiesić dopiero marcową ratę. Ale jeśli chcemy zrobić sobie przerwę od zobowiązania po świąteczno-noworocznych wydatkach, to też wiele na takiej decyzji nie stracimy.

Autor: Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(93)
Abc
rok temu
Co po wakacjach - stopy pozostaną bez zmian albk odrobinę spadną, wiron nic nie da a ludzie z gigantycznymi ratami zostaną
kaczkacwaniac...
2 lata temu
wakacje kredytowe to inaczej wakacje podatkowe ale dla banków czyli jest okradana Polska, Nasza Ojczyzna.
ktors
2 lata temu
gdy bank chce dysponować za darmo pieniędzmi ludzi nie ma problemu - czyli nie oprocentowane konta ror, które gdy nie zapewni się odpowiedniej ilości środków do dyspozycji banku czyli co miesięczne wpłaty i na koncie takie nadwyżki aby wystarczyło by zrobić kilka płatności na określone kwoty kartą to będą jeszcze kary za brak powierzenia odpowiedniej kwoty do dyspozycji co przekłada się na właściwie nie oprocentowane konta oszczędnościowe i lokaty które są tylko pozorne na pozyskanie nowych klientów, ale gdy nagle rośnie w ciągu roku koszt odsetek do takiego stopnia, że dwa miesiące z miesiącem wakacji to dużo więcej odsetek niż wcześniej trzy miesiące odsetek bez wakacji a wakacje są tylko po to aby ludzie dali radę tak ogromne kwoty odsetek odłożyć to jest wielkie halo - czy to zawsze wina ludzi a nigdy banków? to jak wygląda dziś w takim razie sytuacja posiadaczy obligacji getin noble banku czy ich akcji itp. ? wakacje kredytowe są jedynie przesunięciem płatności w czasie a nie jej umorzeniem, darowaniem czy czymś za co ktoś inny musiałby coś rekompensować, jeśli przesunięcie płatności to problem wystarczyło by zrobić promocje w miesiącach wakacji oprocentowania i po problemie
Zobaczymy
2 lata temu
Na szczęście wakacje się kończą, i bardzo dobrze
Piotr
2 lata temu
Czyli grupa przestepcza pis uchwala ze ktos pozyczyl np ode mnie kase i nie musi oddawac.tylko moze kiedys tam za 20 lat Szczyt bezczelnosci .banki powinny pozwac skarb panstwa a bankom straty powinien wynagrodzuc towarzysz morawiecki ze swojego majatku i jego klika .dzis uchwalili bankom jutro uchwala kazdemu .mogli to zrobic ale to skarb panstwa powinien pokryc strate wierzycielowi
...
Następna strona