Notowania

podatki
25.09.2019 10:40

Obietnice wyborcze PiS. Nie ma ich w budżecie na przyszły rok

Rada Ministrów przyjęła ustawę budżetową na rok 2020. Wydatki mają być takie, jak w sierpniowym projekcie, co oznacza, że nie uwzględniają np. 13 emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Obietnice wyborcze PiS. Na zdj. minister finansów Jerzy Kwieciński i Mateusz Morawiecki. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

429,5 mld zł mają wynieść przyszłoroczne wydatki budżetu państwa – poinformował we wtorek minister Jerzy Kwieciński. Premier Morawiecki zapewniał, że po drobnych korektach udało się zaś zachować równowagę.

Jednak, jak zauważa Rzeczpospolita, założone na przyszły rok wydatki są na tym samym poziomie, co jak w sierpniowym projekcie, co oznacza, że nie uwzględniają obietnic wyborczych PiS np. w kwestii 13 emerytury.

Marek Belka jest przekonany, że jeżeli PiS wygra wybory, to wzrost płacy minimalnej do 4 tys. zł jest jak najbardziej realny.
Marek Belka punktuje obietnice PiS. Nie ma dobrych wieści

Nawet politycy obozu rządzącego przyznają, że będzie konieczna "nowelizacja" budżetu, aby sfinansować dodatkowe świadczenie.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak podkreśla w rozmowie z "Rz" Jeremi Morasewcz, członek Rady Dialogu Społecznego, takich nieścisłości jest znacznie więcej. W budżecie nie ma np. obiecanych zmian w daninach dla mikrofirm. Te obciążą budżet o dodatkowe 4-5 mld zł.

Chodzi więc np. o ulgę w składkach na ZUS, zwiększenie limitu uprawniających do korzystania z obniżonej stawki PIT i obniżonego CIT – wylicza
dziennik.

FOR twierdzi, że obietnice PiS mogą wpłynąć na wzrost szarej strefy
Szara strefa w Polsce może wzrosnąć. Przez obietnice PiS

Bez uwzględnienia tych dodatkowych wydatków w przyszłorocznym budżecie, deficyt finansów ma w 2020 roku wynieść 0,3 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, budżet, obietnice wyborcze, pis
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-09-2019

JarekPolitycy pisu kłamią i oszukują wyborców na każdym kroku aby tylko wygrać wybory.

25-09-2019

WyborcaPrzecież oni kłamią cały czas. Prawdę powiedzą tylko jak się pomylą.

25-09-2019

realistaNie ma w budżecie ? A po co ? Przecież bez nich budżet jest zrównoważony, więc po co to psuć ? To tylko obietnice. Tak jak zrównoważony budżet. Może, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)