Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2016. Podatek od sprzedaży mieszkania to obowiązek. Nie zawsze jednak trzeba go spełnić

PIT 2016. Podatek od sprzedaży mieszkania to obowiązek. Nie zawsze jednak trzeba go spełnić

Właściciel sprzedający nieruchomość nie zawsze zapłaci podatek. Do dyspozycji ma dwa rozwiązania. Może poczekać ze sprzedażą 5 lat od roku nabycia praw albo skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W innym wypadku musi wywiązać się z obowiązku wobec fiskusa.

Osoby prywatne, które sprzedały dom czy mieszkanie w 2016 roku do 2 maja muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym. Nie tylko złożą zeznanie podatkowe PIT-39, ale przede wszystkim zapłacą należny podatek ryczałtowy.

Stawka PIT w tym przypadku wynosi 19 proc. od dochodu. Co to oznacza w praktyce? Przychód z odpłatnego zbycia pomniejsza się o koszty jego uzyskania. Zalicza się do nich zarówno koszty nabycia, jak i wszystkie wydatki, które zwiększyły wartość nieruchomości. Ich wysokość ustala się na podstawie faktur VAT i dowodów poniesienia opłat administracyjnych.

Zwolnienie z podatku po upływie 5 lat

Nie wszyscy jednak będą musieli oddać część pieniędzy fiskusowi. Opodatkowaniu podlegają wyłącznie transakcje dokonane przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik kupił prawa do lokalu czy wybudował nieruchomość (właściwa data znajduje się np. na podpisanym akcie notarialnym).

Przykład

Państwo Jankowscy kupili mieszkanie w marcu 2010 roku, a sprzedali je w lutym 2016 roku. Nie muszą więc płacić podatku ani wykazywać w deklaracji PIT pieniędzy z odpłatnego zbycia nieruchomości. Dlaczego? 5 lat od zakupu minęło z końcem 2015 roku.

Daniną dla urzędu skarbowego nie zawsze muszą się też przejmować osoby, które sprzedały dom przed upływem wskazanego czasu. Planują wydać otrzymane pieniądze na zakup nowego mieszkania? W ten sposób unikną podatku.

Ulga mieszkaniowa na konkretnych warunkach

Zgodnie z przepisami, dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych mogą być wolne od podatku PIT również wtedy, gdy uzyskane przychody z tego tytułu podatnik przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Najczęściej chodzi o zakup nowego mieszkania, ale w grę wchodzi również m.in. inwestycja w remont lokalu, nabycie gruntu pod budowę czy spłata kredytu hipotecznego (zaciągniętego przed dniem sprzedaży).

Zwolnienie dzięki uldze mieszkaniowej trzeba wykazać w PIT-39 i terminowo złożyć deklarację (w tym roku do 2 maja). Pieniądze można wykorzystać w ciągu 2 pełnych lat kalendarzowych. Czas liczy się od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Każdy wydatek należy udokumentować.

Nie można też zapomnieć, że kwota ulgi mieszkaniowej jest limitowana. Jej wartość zależy od tego, w jakiej części przychód zostanie wydany na cele mieszkaniowe. Jak obliczyć kwotę zwolnioną z podatku? Dochód mnożymy przez sumę poniesionych wydatków, a otrzymany wynik dzielimy przez wysokość przychodu:

Właściciel sprzedanego mieszkania wypełni PIT-39

Podatnik, który zbył prawa do nieruchomości przed upływem 5 lat musi pamiętać o rozliczeniu PIT. Informacje o dochodach ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o ew. uldze mieszkaniowej oraz o podatku wykaże na deklaracji PIT-39. Jednocześnie ureguluje należność.

Czasem już po przesłaniu zeznania, sytuacja może ulec zmianie (np. podatnik zdecyduje się wydać pieniądze na cele mieszkaniowe). W ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego można dokonać korekty zeznania. Będzie ona niezbędna w sytuacji, gdy osoba wykaże ulgę mieszkaniową, a pieniądze wyda niezgodnie z jej przeznaczeniem.

PIT-39 złożą osoby, które uzyskały przychody z: sprzedaży nieruchomości (całej, ich części lub udziału), spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkaniowego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także z umowy zamiany nieruchomości.

ROZLICZ PIT-39 EKSPRESOWO Z WP money

Czytaj także
Polecane galerie
anna
2017-06-11 22:22
Represyjna Ustawa która wprowadzili komunisci za PRL aby zwalczaś spekulacyjny handel nieruchomosciami nadal działa. PiS niema nic przeciwko.
df
2017-03-26 08:02
a kiedy napiszecie coś o biedronce albo lidlu???
ghvhl
2017-03-25 23:19
radze poczekać 6 lat , liczą się miesiace podatkowe, a nie lata
Pokaż wszystkie komentarze (7)