Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MBD
|
aktualizacja

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?

1
Podziel się:

Zawarcie umowy z ubezpieczycielem nie jest zobowiązaniem na całe życie. Możesz złożyć rezygnację w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego lub online. Pamiętaj jednak o zawarciu wszelkich niezbędnych informacji we wniosku i dotrzymaniu terminów zapisanych w OWU. Rezygnacja z ubezpieczenia jest możliwa, ale na konkretnych zasadach.

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
Aby zrezygnować z ubezpieczenia, należy dopilnować formalności i spełnić wymogi zawarte w OWU. (Adobe Stock)

Rezygnacja z ubezpieczenia – z jakich ubezpieczeń możemy zrezygnować?

Ubezpieczając się, zabezpieczamy się finansowo w przypadku nieprzewidzianych okoliczności i ryzyk. Ważna polisa umożliwia ci pobranie odszkodowania w przypadku sytuacji wymienionych w ogólnych warunkach, czyli OWU. Ubezpieczenia dzielimy na obowiązkowe oraz dobrowolne, takie jak autocasco, NNW, ubezpieczenie mieszkania czy OC w życiu prywatnym. Niektórzy decydują się także na wykupienie spersonalizowanych ubezpieczeń, np. telefonu.

Istnieją ubezpieczenia, których posiadanie wymaga od nas prawo. Ich rodzaje to m.in.: ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych czy ubezpieczenie OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Poszczególne zawody objęte są dodatkowo obowiązkowymi ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej wynikające z odrębnych przepisów. Zasady określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Kodeks cywilny przewiduje możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia. Rezygnacja może być dostępna w dowolnym momencie, ale z poszanowaniem warunków zawartych w OWU. Jest to możliwe nie tylko w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, ale i obowiązkowych.

Wówczas, przykładowo przy ubezpieczeniu OC samochodu, które jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, można odstąpić od umowy w dowolnym momencie od zakupu samochodu. Należy jednak pamiętać, żeby od razu zakupić nowe OC, tak aby nie powstała przerwa w ubezpieczeniu auta. Samochód nie może być bez ważnego OC.

Szereg instytucji państwowych jest uprawnionych do kontrolowania spełniania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu obowiązkowym, może to się wiązać z karą i ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji.

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu – kiedy można? Jakie warianty ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie opcjonalne?

Ubezpieczenie samochodu jest niezbędne. Jeśli okaże się, że sprawca wypadku samochodowego nie posiada OC, poszkodowany nie może pobrać odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Na takiego sprawcę dodatkowo nałożona zostanie wysoka grzywna. Nie sprawia to jednak, że raz wykupione ubezpieczenie musi zostać z nami na zawsze.

Istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia OC samochodu. Dzieje się tak najczęściej w przypadku kupna lub sprzedaży auta. Przy zakupie pojazdu sprzedający przekazuje ci informacje o ważnej polisie OC. Nie musisz jednak obowiązkowo z niej korzystać. Możesz zmienić ubezpieczyciela i ofertę na korzystniejszą.

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia? Wzór uniwersalnego dokumentu można znaleźć na internecie lub bezpośrednio na stronie internetowej danego ubezpieczyciela. Wniosek powinien zawierać najważniejsze informacje o ubezpieczonym, w tym dane kontaktowe, numer rejestracyjny pojazdu, numer ubezpieczenia itd. Możesz go złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela, wysłać pocztą lub online (jeśli twój ubezpieczyciel na to zezwala).

Ubezpieczenie samochodu, czyli OC jest wymagane od każdego właściciela samochodu. Istnieją jednak warianty opcjonalne, których wykupienie nie wiąże się z obowiązkiem, ale daje dodatkowe korzyści. Jest to m.in.: AC, czyli autocasco, minicasco, assistance czy ubezpieczenie NNW.

Rezygnacja z ubezpieczenia grupowego

Grupowe ubezpieczenie charakteryzuje się tym, że zakres ochrony, suma ubezpieczenia itp. dotyczą przynajmniej kilku osób. Najczęściej takie rozwiązanie stosowane jest w szkołach, np. w przypadku ubezpieczenia szkolnego dla dziecka czy w zakładach pracy.

Jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia grupowego? W tym przypadku wystarczy przygotowane oświadczenie złożone przez pracodawcę lub pracownika, które będzie zawierało najważniejsze dane ubezpieczonego. Dokument należy dostarczyć osobie obsługującej ubezpieczenia w zakładzie pracy, np. w wydziale kadr. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu ubezpieczenie może obejmować 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie zawsze jednak rezygnacja musi być konieczna. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ma możliwość zawieszenia składek.

Rezygnacja z polisy na życie

Polisę na życie zawiera się na długie lata - 5, 10, a nawet i 20 czy 30 lat. I w tym przypadku mamy jednak możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia. Przykładowe powody to: chwilowe problemy finansowe, które uniemożliwiają opłacanie składek, zmiana na atrakcyjniejszą ofertę u innego ubezpieczyciela, niewystarczający zakres ubezpieczenia, możliwość skorzystania z ubezpieczenia grupowego w swoim miejscu pracy.

W przypadku polisy na życie, jak i w przypadku wszystkich innych tego typu zobowiązań, zasady rezygnacji i procedury rozwiązania umowy określają zapisy umowy. Regulują je także przepisy prawa cywilnego. Można w nich znaleźć, że w sytuacji, gdy zawarliśmy umowę z towarzystwem na okres dłuższy niż 6 miesięcy, istnieje prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni. Umowa ulegnie rozwiązaniu, gdy klient złoży wniosek o rezygnację z ubezpieczenia.

Rozwiązanie umowy może nastąpić również w innym momencie trwania umowy, jednak wówczas należy mieć na uwadze zapisane w OWU dodatkowe formalności, okresy wypowiedzenia czy potrącenia części uzbieranych środków. Nie należy jednak oczekiwać zwrotu sumy wszystkich składek. Kwota będzie pomniejszona zgodnie z zapisami umowy.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

W przypadku ubezpieczenia kredytu również możesz zrezygnować z ochrony, gwarantuje to prawo. Niesie to ze sobą jednak pewne konsekwencje. Bank może w takiej sytuacji np. zwiększyć marżę lub oprocentowanie nieubezpieczonego kredytu. Oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu, czyli wypowiedzenie umowy można złożyć w dowolnym momencie, konieczne jest jednak zachowanie terminu określonego w umowie lub OWU.

Rezygnację należy złożyć pisemnie w odpowiednim banku. Wzór powinien zawierać niezbędne do zidentyfikowania klienta informacje, w tym: dane ubezpieczającego, numer umowy ubezpieczenia, numer konta, na który ubezpieczyciel przekaże składkę za niewykorzystany okres ochrony itp. Można także skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie.

Zanim złoży się wniosek o rezygnację z ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę konsekwencje odstąpienia od umowy. Wypłacone składki na ubezpieczenia praktycznie zawsze będą pomniejszone o dodatkowe koszta.

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, gdy podejmie się decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia, jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i ewentualnymi konsekwencjami jej zerwania. W przypadku zerwania umowy dotyczącej obowiązkowego ubezpieczenia ważne jest szybkie podpisanie nowej umowy, tak aby nie dopuścić do powstania przerwy w ubezpieczeniu. Za to naliczane są kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Iskra
2 miesiące temu
Czy w pzu nagromadzone składki za 30 lat można odzyskać