Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję ważną dla klientów banków

73
Podziel się

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 52 miesięcy, ale presja na jakikolwiek ruch w górę lub w dół narasta.

Jednym z narzędzi polityki pieniężnej NBP są stopy procentowe.
Jednym z narzędzi polityki pieniężnej NBP są stopy procentowe. (East News, Stefan Maszewski/Reporter)
bCYNApCJ

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie zdecydowała się na zmianę parametrów polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa w Narodowym Banku Polskim pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza, że raty kredytów powinny pozostać niskie. Jednocześnie oszczędzający na lokatach też nie mogą liczyć na większe odsetki. Według statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,52 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,59 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,75 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,67 proc.

Co dalej ze stopami procentowymi?

bCYNApCL

Sama decyzja nie jest niespodzianką. Żaden z ekonomistów nie oczekiwał zmian w stopach procentowych. Nie oznacza to jednak, że posiedzenie RPP minie bez echa. Obserwatorzy rynkowi z niecierpliwością czekają na zaplanowaną na godzinę 16:00 konferencję prasową. Na niej powinniśmy usłyszeć komentarz do decyzji i zapowiedzi kolejnych działań banku.

Rośnie presja

Od dawna trwają spekulacje na temat terminu pierwszej podwyżki. Dotychczas NBP był bardzo ostrożny i deklarował, że nie stanie się to w tym roku, a i podniesienie oprocentowania w przyszłym roku stało pod dużym znakiem zapytania. Z miesiąca na miesiąc rośnie jednak presja związana z coraz wyższą inflacją. W czerwcu przekroczyła 2,5 proc. (cel NBP) pierwszy raz od 2012 roku.

Część ekonomistów spodziewa się, że pod koniec 2019 roku inflacja może wzrosnąć w okolice 3 proc. Co więcej, ryzyko podwyżek cen energii może wywindować inflację powyżej 3,5 proc. na początku 2020 roku.

bCYNApCR

Jednym ze sposobów przeciwdziałania podwyżkom cen jest podnoszenie stóp procentowych. Gdyby było ryzyko przekroczenia dopuszczalnych poziomów inflacji (3,5 proc.), RPP powinna zareagować.

Z drugiej strony, ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze, na świecie w ostatnim czasie nastąpił zwrot w polityce pieniężnej i największe banki centralne sygnalizują raczej gotowość do obniżek stóp procentowych.

W górę czy w dół?

- Cały europejski rynek zyskuje dzięki łagodniejszej retoryce banków centralnych. We wtorek m.in. bank centralny Australii zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe, a w Europie inwestorzy zastanawiają się nad tym, czy EBC obetnie stopę depozytową w lipcu czy dopiero we wrześniu - komentuje Mirosław Budzicki, analityk PKO BP. Podobne spekulacje od dłuższego czasu dotyczą USA.

Ekspert podkreśla, że w ostatnim czasie obserwujemy sprzeczne trendy.

bCYNApCS

- Z jednej strony rosnąca inflacja motywuje część przedstawicieli RPP do sygnalizowania podwyżek stóp w 2020 roku. Analiza ostatnich wypowiedzi sugeruje, że w takim tonie wypowiada się już połowa rady. Z pewnością ich stanowisko wspiera ostatni wzrost inflacji powyżej celu NBP, a także zaskakująco wysoka dynamika wzrostu PKB w pierwszej połowie roku - wskazuje Budzicki.

- Z drugiej strony mamy rynek, który wycenia poluzowanie polityki pieniężnej. Tu z kolei głównym argumentem pozostaje pogarszająca się perspektywa wzrostu globalnej gospodarki na skutek rosnącego protekcjonizmu, perspektywy nasilenia wojny handlowej i ryzyk geopolitycznych - tłumaczy analityk PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYNApDm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
Tekla
rok temu
Stopy % utrzymają do wyborów, a potem zacznie się armagedon. Ci z kredytami na mieszkanie dostaną po tyłkach i znowu Państwo zarobi.
werble
rok temu
Sukces rady i PiS. Polacy oszukani. Zaraz się zacznie płacz i zgrzytanie zębów.
tggt
rok temu
Świat niedługo wejdzie w okres deflacji. I to będzie kryzys i stagnacja.
bCYNApDn
IVETTE do Ire...
rok temu
Rozrzucanie pustych 500+ TO NIE SUKCES, TO PORAŻKA GOSPODARKI ! Na ogół płaci się za pracę , a nie za leżenie brzuchem do góry .
Piotr
rok temu
Rekordowo niskie stopy to są w Stanach i innych cywilizowanych krajach. Polaków doili, doją i będą doić.
Najnowsze komentarze (73)
Janko795
rok temu
Spokojnie do wyborów stopy czy ceny prądu ani drgną...
zYGMUNT
rok temu
Najwyższy czas aby podnieść stopy procentowe!!!!!
Ekonom
rok temu
Wyższa pensja = wyższa inflacja czego tu nie rozumieć taka ekonomia
widzę Pixi
rok temu
a gdzie Dixi????
Mirjon
rok temu
Polski burżuj, co najmniej apartament 100-metrowy z podziemnym garażem w stolicy na kredyt, jakuuzi w łazience na kredyt, wypasione autko z salonu na kredyt, egzotyczne wczasy w Chorwacji na kredyt, a potem komornik albo sznur. Ja mam stopy czyste, nie brałem nigdy żadnych kredytów i śpię spokojnie we własnym mieszkaniu w stolicy.
wladek
rok temu
tylko pis tylko pis
Shadow
rok temu
Michnikowszczyzna nie może przeboleć że nie jest tak źle jakby chcieli
5x tyle
rok temu
Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,59 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,75 proc
bCYNApDf
bez ost...
rok temu
co miała zrobić ? przecież siedzą w niej sami dyletanci i malkontenci o zerowej odpowiedzialności i wiedzy innej niż ekonomia
https://busia...
rok temu
Pewien cesarz rzymski wybijał monety o zawartości 2 procent srebra, twierdząc, że można płacić pogatki tymi właśnie monetami. Niestety ówczesne społeczeństwo było na tyle kumate, że tymi płacili podatki a poprzednie miały dużo większy kurs. Zasada Prawa Kopernika pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy,,,,,,,,,,,,,,
wstyd redakto...
rok temu
Skoro redaktor pisze: "presja na jakikolwiek ruch w górę lub w dół narasta" to znaczy nie ma żadnego pojęcia o ekonomii.
jestem pewna
rok temu
stopy procentowe wzrosna po wyborach i ceny wegla energii a zatem wszystkich innych produktow
Stara taktyka
rok temu
Większość państw na świecie obniża stopy, a u nas na odwrót, bo polscy analitycy wiedzą więcej niż cały świat, świetnie. A z drugiej strony to pewnie zasłona dymna - lepiej mówić, że być może podniesiemy, a zostaną jak są, ludzie odetchną z ulgą, a tak na prawdę chodzi o to, żeby ich nie obniżać, kiedy można.
halo podniesc...
rok temu
w gore !!!!! niech podniosa !!!!!!!
...
Następna strona